DataLife Engine 9.2 > Власть ONLINE > Органами прокуратури постійно контролюється додержання прав громадян під час приватизації державних підприємств, на балансі яких перебуває житловий фонд

Органами прокуратури постійно контролюється додержання прав громадян під час приватизації державних підприємств, на балансі яких перебуває житловий фонд


29 мая 2009. Разместил: admincat
alt Органами прокуратури приділяється постійна увага додержанню прав громадян під час приватизації державних підприємств, на балансі яких перебував житловий фонд, перепрофілювання гуртожитків, установлення тарифів на проживання в них тощо.
В Україні налічується близько 6 тис. гуртожитків, з яких понад 700 увійшли до статутних фондів приватизованих підприємств.
Як засвідчили перевірки, під час відчуження державного майна гуртожитки незаконно відносились до об’єктів приватизації. Набувши їх у власність, комерційні структури розпоряджаються таким житлом на власний розсуд, позбавляють мешканців права на проживання.
Однією з причин цього є те, що до березня 2005 року Законом України «Про приватизацію державного майна» чітка заборона приватизації гуртожитків не була встановлена. Через неоднозначне застосування органами приватизації норм чинного на той час законодавства будівлі гуртожитків нерідко вибували з державної власності.
Водночас через зловживання посадових осіб громадяни протиправно виселялися з кімнат у гуртожитках без надання іншого благоустроєного житла.
Так, Чернівецьким апеляційним судом розглядається кримінальна справа, порушена прокурором м. Чернівців стосовно голови правління та арбітражного керуючого ВАТ «Чернівецький цукровий завод» за фактом незаконного продажу гуртожитка товариства, що призвело до виселення новим власником його мешканців без надання їм іншого житла.
За аналогічними фактами порушено кримінальні справи прокурорами Донецької, Хмельницької областей.
Прокуратурою Тернопільської області порушено кримінальну справу за фактом створення перешкод у доступі до житла громадянці М. та її неповнолітній доньці службовими особами ПТУ м. Кременця. Досудове слідство триває.
Прокурорами внесено документи реагування керівникам суб’єктів господарювання, які ухилялися від передачі гуртожитків до комунальної власності.
Так, на виконання припису прокуратури Вінницької області товариством ВАТ «Сад України» передано три гуртожитки до комунальної власності органів місцевого самоврядування.
Після втручання прокуратури Волинської області незаконно приватизований підприємством «Волиньбуд» гуртожиток, який розташовано м.Луцьку повернуто до комунальної власності міста.
У Запорізькій області за протестом Бердянського міжрайпрокурора виконкомом міської ради скасовано рішення про оформлення комерційному підприємству права власності на 7 гуртожитків.
Прокуратурою Дніпропетровської області опротестовано незаконне рішення обласної ради, яким гуртожиток розташований у м. Дніпропетровську незаконно передано в управління ГУ МВС України в області.
Херсонською міською радою вирішено прийняти від ВАТ «Херсонський завод карданних валів» до комунальної власності будинок лише після погашення заборгованості за електроенергію. У зв’язку з цим прокуратура м.Херсона звернулася до суду з позовом щодо приведення вказаного рішення у відповідність з вимогами чинного законодавства.
Мають місце факти порушення прав громадян на нормальні та безпечні умови проживання в гуртожитках.
Зокрема у Київській області за приписом прокуратури комунальним підприємством "Переяслав-Хмельницьктепломережа" у листопаді минулого року поновлено теплопостачання гуртожитків ТОВ "Швейна фабрика "Гаян" у м. Переяслав-Хмельницькому.
За документами реагування прокурора м.Києва захищено права 4 неповнолітніх, батькам яких адміністрацією дочірнього підприємства «Автомобіліст» відмовлено у реєстрації за місцем проживання.
Також після втручання прокуратури відновлено газо-, тепло-, водо- та електропостачання мешканцям гуртожитків у Донецьку, Луганську, Одесі.
На виконання протесту прокурора м. Херсона скасовано незаконне рішення виконавчого комітету Херсонської міської ради стосовно встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і прибудинкових територій.
Упродовж 2008-2009 років за пред’явленими прокурорами позовами судами ухвалено рішення про визнання за державою права власності на понад 20 будівель гуртожитків. У такий спосіб поновлено права понад 5 тис. їх мешканців.
Прокурорами міста Києва, Запорізької, Луганської, Вінницької, Херсонської та Черкаської областей пред’явлено до суду 18 позовів про визнання незаконним включення гуртожитків до статутних фондів приватизованих державних підприємств та повернення їх у державну власність. На даний час судами задоволено 4 позови, решта розглядається.
За результатами перевірки скарги мешканців гуртожитку у м. Херсоні прокуратурою області пред’явлено позов про скасування свідоцтва про право власності одного із ВАТ на приміщення цього гуртожитку. Рішенням господарського суду Херсонської області право власності на гуртожиток визнано за державою.
Реагуючи на звернення мешканців гуртожитків у м. Луганську, прокурором міста пред’явлено позов до ЗАТ «Луганський завод колінчатих валів» про визнання за державою права власності на гуртожиток. Рішенням господарського суду Луганської області зобов`язано відповідача повернути його Фонду державного майна України.
За позовом прокурора м. Тернополя у минулому році захищені права 2,7 тис. мешканців 7 гуртожитків ВАТ «Тернопільський комбайновий завод» шляхом скасування в судовому порядку незаконної приватизації приміщень. Унаслідок цього поновлено права громадян на проживання та приватизацію займаної жилої площі.
Прокуратурою Кіровоградської області захищено житлові права мешканців гуртожитку, яких адміністрація КП «Кіровоградський ремонтно-механічний завод ім. В.К. Тарути» намагалась виселити із займаних помешкань. За позовом прокурора області рішенням господарського суду визнано недійсним оформлення права власності на спірний гуртожиток за вказаним підприємством.
Аналогічні заходи вживались прокуратурами АР Крим, Рівненської, Чернігівської, Дніпропетровської, Миколаївської, Київської та інших областей.
Прокуратурою Запорізької області здійснено вступ у справу за позовом Фонду державного майна України до ВАТ «Запоріжсталь» про вилучення з незаконного володіння 9 гуртожитків і житлових будинків для малосімейних та визнання права власності на них за державою. Рішенням господарського суду Запорізької області позов задоволено та зобов’язано відповідача передати вказані житлові будинки Запорізькій міській раді. Як наслідок, поновлено права понад 2 тис. мешканців гуртожитків.
За апеляційним поданням прокуратури Полтавської області Київським міжобласним апеляційним господарським судом скасовано незаконне судове рішення та повернуто у державну власність будівлю гуртожитку, що перебувала на балансі створеного у процесі приватизації підприємства «Полтавський м’ясокомбінат», яким не визнавалося право держави на цю споруду. За втручання прокуратури області захищено житлові права понад 300 осіб.
Усього за результатами перевірок упродовж 2008-2009 років порушено 6 кримінальних справ, внесено близько 100 документів реагування, подано до суду 23 позови про визнання незаконним включення гуртожитків до статутних фондів приватизованих підприємств, апеляційних та касаційних скарг.
Робота щодо захисту прав мешканців гуртожитків триває. Органами прокуратури і надалі вживатимуться вичерпні заходи до повернення незаконно приватизованих гуртожитків у власність держави, захисту прав громадян на проживання у них.
 
Прес-служба Генеральної прокуратури України
 
Як приклад, наша прокуратура Харківської області, за невідомих причин, не реагує на відчуження приміщення у м.Харкові по вул. Сомовській 39а та виходу його з держвласності.

Вернуться назад