DataLife Engine 9.2 > Показательное дело > Інфляційні втрати нараховуються, лише якщо зобов'язання визначене у гривні

Інфляційні втрати нараховуються, лише якщо зобов'язання визначене у гривні


7 марта 2012. Разместил: Ansin
altОскільки індекс інфляції (індекс споживчих цін) — це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання, а ціни в Україні встановлюються в національній валюті — гривні, то норми частини 2 стані 625 ЦК України щодо сплати боргу з урахуванням установленого індексу інфляції поширюються лише на випадки прострочення виконання грошового зобов'язання, визначеного договором у гривні
 
Колегія суддів Судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, розглянувши 23 листопада 2011 року в судовому засіданні справу за позовом гр-на Ш. до гр-ки Б. — про стягнення суми боргу, за касаційною скаргою гр-ки Б. на рішення Куйбишевського районного суду м. Донецька від З грудня 2010 року та ухвалу Апеляційного суду Донецької області від 25 липня 2011 року, встановила таке.
 
У січні 2010 року гр-н Ш. звернувся до суду з вищезазначеним позовом, посилаючись на те, що 25 січня 2007 року між ним та відповідачкою було укладено договір позики, відповідно до умов якого передав відповідачці 2 226, 00 євро (еквівалент 25 184, 00 грн), а остання взяла їх і зобов'язувалася повернути до 5 липня 2007 року надані їй кошти в повному обсязі. У зв'язку з тим, що гр-ка Б. зазначених коштів не повернула і не виконує взятих на себе договірних зобов'язань, позивач просив суд стягнути на його користь із відповідачки суму невиплаченого боргу в сумі 25 184, 00 грн, 3 % річних за прострочення виконання грошового зобов'язання в сумі 1 315, 48 грн та 15 470, 00 грн суми інфляційних втрат за весь час прострочення та судові витрати.
 
Рішенням Куйбишевського районного суду м. Донецька від 3 грудня 2010 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Донецької області від 25 липня 2011 року, позовні вимоги задоволено.
 
У касаційній скарзі скаржник порушує питання про скасування рішення Куйбишевського районного суду м. Донецька від 3 грудня 2010 року та ухвали Апеляційного суду Донецької області від 25 липня 2011 року і ухвалення у справі нового рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на порушення судами норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права.
 
Колегія суддів Судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши матеріали справи, дійшла висновку, що скарга підлягає частковому задоволенню на таких підставах.
 
Відповідно до частин 1, 2 статті 213 Цивільного процесуального кодексу (ЦПК) України, рішення суду повинно бути законним і обгрунтованим.
 
Ухвалюючи рішення про задоволення позову в частині стягнення суми інфляційних втрат за весь час прострочення його виконання, апеляційний суд виходив із того, що позичальник суму позики не повернув, а тому відповідно до положень частини 2 статті 625 Цивільного кодексу (ЦК) України зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням установленого індексу інфляції за весь час прострочення.
 
Згідно з частиною 2 статті 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотки річних від простроченої суми, якщо інший розмір відсотків не встановлений договором або законом.
 
Оскільки індекс інфляції (індекс споживчих цін) — це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання, а ціни в Україні встановлюються в національній валюті — гривні, то норми частини 2 статті 625 ЦК України щодо сплати боргу з урахуванням установленого індексу інфляції поширюються лише на випадки прострочення виконання грошового зобов'язання, визначеного договором у гривні.
 
Судами встановлено, що 25 січня 2007 року між позивачем та відповідачкою було укладено договір позики, відповідно до умов якого він передав відповідачці 2 226, 00 євро (еквівалент 25 184, 00 грн), а остання взяла їх і зобов'язувалася повернути до 5 липня 2007 року надані їй кошти в повному обсязі, однак свого зобов'язання не виконала.
 
Установивши, що між сторонами було укладено договір позики в іноземній валюті, місцевий суд помилково застосував до цих правовідносин положення закону, який регулює порядок сплати боргу, визначеного договором у гривні.
 
Розглянувши справу відповідно до вимог статті 335 ЦПК України, колегія суддів вважає, що ухвалені у справі судові рішення не можна визнати законними і обгрунтованими, тому відповідно до вимог статті 341 ЦПК України вони підлягають скасуванню в частині задоволення позовної вимоги про стягнення суми інфляційних втрат за весь час прострочення з ухваленням у цій частині нового рішення про відмову в задоволенні позовної вимоги.
 
Касаційним судом перевірені також доводи касаційної скарги щодо неправильного розрахунку суми трьох відсотків річних, та встановлено, що їхній розмір за 1 055 днів прострочення у період з 5 липня 2007 року по 25 травня 2010 року на суму боргу 25 184 грн складає 2 181, 69 грн, що є більшим від заявленого в позові, у зв'язку з чим в межах позовних вимог правильно задоволено судами стягнення суми трьох відсотків річних у розмірі 1 315, 48 грн.
 
В іншій частині судові рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи касаційної скарги висновків судів у цій частині не спростовують, тому касаційну скаргу потрібно відхилити.
 
Керуючись статтями 336, 341, 344, 346 ЦПК України, колегія суддів Судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ вирішила:
 
касаційну скаргу гр-ки Б. задовольнити частково;
рішення Куйбишевського районного суду м. Донецька від 3 грудня 2010 року та ухвалу Апеляційного суду Донецької області від 25 липня 2011 року в частині задоволення позовної вимоги гр-на Ш. до гр-ки Б. про стягнення суми інфляційних втрат за весь час прострочення в розмірі 15 470 грн скасувати;
у задоволенні позовної вимоги гр-на Ш. до гр-ки Б. про стягнення суми інфляційних втрат за весь час прострочення відмовити;
в іншій частині судові рішення залишити без змін.
 
Рішення оскарженню не підлягає.
 
(Рішення Вищого спеціалізованого суду України з разряду цивільних і кримінальних справ від 23 листопада 2011 року. Справа № 6-32189св11. Гаювуючий — Пшонка М. П. Судді — Макарчук М. Л., Писана Т. О., Маляренко А. В., Юровська Г. В. )

Вернуться назад