DataLife Engine 9.2 > Горячая линия > Лікарняний лист приватному підприємцю

Лікарняний лист приватному підприємцю


7 марта 2012. Разместил: Ansin
altЯ приватний підприємець. Чи маю я право на оплату лікарняного листа?
 
Особи, які працюють, мають право на компенсацію середньої заробітної плати у період тимчасової непрацездатності за умови сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування. Кожен найманий працівник щомісячно сплачує страхові внески до фондів соціального страхування, у т. ч. і до Фонду соціального страхування на випадок тимчасової втрати працездатності. Розмір страхового внеску становить 1 % від суми нарахованої заробітної плати працівника. Внески до фонду за найманого працівника сплачує також і працедавець у розмірі 1, 4 % від суми нарахованої заробітної плати. Коли працівник хворіє, то йому компенсують втрату середньої заробітної плати на підставі листка тимчасової непрацездатності, тобто виплачують лікарняні. Частину виплачує підприємство, а іншу частину компенсує Фонд соціального страхування на випадок тимчасової втрати працездатності.
 
У зв'язку з набуттям чинності з 1 січня 2011 р. Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464 від 8. 07. 2010 р. фізичні особи — підприємці, в т. ч. і платники єдиного податку, беруть участь у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності. Приватний підприємець — платник єдиного податку сплачує внески до Фонду соціального страхування на випадок тимчасової втрати працездатності у складі суми єдиного податку, який він щомісячно сплачує. Отже, платник єдиного податку є застрахованою особою. Проте право на виплату лікарняних наступає лише за однієї умови (ч. 2 п. З ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням») — єдиний податок сплачувався у повному обсязі протягом 6 повних місяців до настання страхового випадку. Для оплати лікарняного листа підприємцю — платнику єдиного податку необхідно:
 
1) звернутися із заявою до Фонду соціального страхування за місцем реєстрації;
 
2) надати довідку з податкової інспекції про сплату встановленого розміру єдиного податку;
 
3) надати листок тимчасової непрацездатності.
 
Після проведення розрахунку суми лікарняних Фонд перераховує відповідну суму на рахунок підприємця. Приватні підприємці, які не сплачують страхові внески до Фонду соціального страхування на випадок тимчасової втрати працездатності, не є застрахованими особами та, відповідно, не мають права на отримання лікарняних у період хвороби. Для оплати лікарняних необхідно застрахуватися у добровільному порядку та регулярно сплачувати страхові внески у розмірі, що встановлені Законом України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування» № 2213-ІІІ від 11. 01. 2001 р., а саме 1, 9 % від суми оподатковуваного доходу, тобто чистого доходу.

Вернуться назад