DataLife Engine 9.2 > Правовой ликбез > ПРАВО ВЛАСНОСТІ

ПРАВО ВЛАСНОСТІ


10 марта 2012. Разместил: Ansin
altКожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. -
 
1. ПРАВО ВЛАСНОСТІ НА ЖИТЛО
 
На яких підставах набувається право власності на житловий будинок?
 
Право власності на житловий будинок може набуватися у різний спосіб, зокрема з договорів: купівлі — продажу, дарування, міни, а також на підставі спадкування. Крім цих підстав набуття права власності на житловий будинок, існує ще й набуття права власності на новозбудований будинок.
 
Що необхідно знати при оформленні договору купівлі продажу житлового будинку?
 
При продажу житлового будинку спід знати, що договір купівлі — продажу житлового будинку (квартири) укладається в письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації. І ч. 1 ст. 657 Цивільного кодексу України/
 
Тому, на практиці, для того, щоб купівля — продаж житлового будинку була законною, покупець та продавець, які є сторонами у договорі купівлі — продажу, звертаються до державного або ж приватного нотаріуса за місцем знаходження житлового будинку для оформлення і посвідчення цього договору.
 
Чи можна оформити договір купівлі — продажу житлового будинку в сільській раді?
 
На жаль, ні. Законодавством чітко вказано, що посвідчення договору купівлі — продажу житлового будинку здійснюється нотаріально, отже посвідчує договір тільки нотаріус. Тому, якщо договір купівлі — продажу житлового будинку був посвідчений посадовою особою сільради, то цей договір не матиме юридичної сили і в подальшому може бути визнаний недійсним у суді.
 
Який орган займається державною реєстрацією договору купівлі — продажу житлового будинку?
 
Державною реєстрацією договорів купівлі — продажу житлового будинку займаються бюро технічної інвентаризації (БТІ), які знаходяться в кожному обласному центрі нашої держави та мають філії в районних центрах.
 
Що таке Свідоцтво про право власності на нерухоме майно?
 
Це один з документів, яким може посвідчуватись право власності особи на нерухоме майно - житло.
 
/п. 6 Переліку правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності на нерухоме майно, що є додатком 2 до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно/
 
Як подарувати житловий будинок/квартиру?
 
Якщо Ви є власником нерухомого майна (житлового будинку або квартири), то для того, щоб подарувати це майно, необхідно звернутися до державного чи приватного нотаріуса за місцем знаходження нерухомого майна для укладення договору дарування, адже договір дарування нерухомої речі укладається в письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.
 
/ч. 2 ст. 719 Цивільного кодексу України/
 
Чи можна здійснити обмін житлових приміщень?
 
Так, можна. Зокрема, як зазначено у Цивільному кодексі України, договір міни - це не самостійний договір, а є різновидом договору купівлі — продажу, тому що кожен учасник обміну вважається продавцем того майна, яке він передає в обмін, і покупцем того, що він одержує взамін.
 
Слід звернути увагу, на те, що оскільки договір міни є різновидом договору купівлі — продажу, то до його оформлення застосовуються ті ж положення, що й до договору купівлі — продажу. Зокрема, це стосується обов'язковості нотаріального посвідчення та державної реєстрації договору міни квартири (житлового будинку).
 
Які документи особа має надати нотаріусу для посвідчення договору купівлі — продажу або дарування будинку (квартири) ?
 
При нотаріальному посвідченні договорів про відчуження житлового будинку та іншого нерухомого майна, що підлягає реєстрації, до нотаріуса, окрім паспортів осіб, та інших загальних документів, подаються документи, які підтверджують право власності на вказане майно, та, у передбачених законодавством випадках, документи, що підтверджують державну реєстрацію прав на це майно в осіб, які мають намір його продати або подарувати. Так, наприклад, право власності на житловий будинок, квартиру, дачу, садовий будинок, гараж, інші будівлі і споруди, що продаються або даруються, може бути підтверджено, нотаріально посвідченим договором купівлі — продажу, пожертви, довічного утримання (догляду), дарування, міни, спадковим договором, свідоцтвом про право власності на об'єкти нерухомого майна, свідоцтвом про право на спадщину, свідоцтвом про право власності на частку в спільному майні подружжя тощо. На житловий будинок, садибу та інше нерухоме майно, яке підлягає реєстрації, нотаріусу надається витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно, а в сільській місцевості, де інвентаризація не проведена, - довідка відповідного органу місцевого самоврядування з викладенням характеристики нерухомого майна. Якщо ж у такому витягу містяться відомості про те, що власник житлового будинку здійснив або здійснює його перебудову чи прибудову, в тому числі перепланування житлового будинку, переобладнання нежитлового приміщення у житлове і навпаки, або звів чи зводить господарські, побутові будівлі та споруди без встановленого дозволу або без належно затвердженого проекту чи з істотними відхиленнями від проекту, або з грубим порушенням основних будівельних норм і правил, нотаріусу надається рішення органу місцевого самоврядування про дозвіл здійснити перебудову, прибудову, перепланування чи на зведення господарських, побутових будівель та споруд.
 
Які додаткові документи слід подати нотаріусу при посвідченні договорів купівлі — продажу, дарування, якщо однією з сторін договору є особи, над якими встановлено опіку/піклування, або за участю неповнолітніх чи малолітніх осіб?
 
Крім перелічених у попередній відповіді документів, для посвідчення договору про відчуження житлового будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, іншого нерухомого майна за участю осіб, над якими встановлено опіку або піклування, нотаріусу подається дозвіл органу опіки та піклування на укладення такого договору.
 
Якщо в будинку (квартирі) зареєстрована і проживає дитина (особа до 18 років), то нотаріусу надається дозвіл компетентного органу на укладення такого договору. При відчуженні майна малолітньої дитини той з батьків, з яким постійно проживає дитина і який здійснює таке відчуження, надає нотаріусу письмову заяву з нотаріально засвідченим на ній підписом другого з батьків про згоду на продаж даного майна. У разі неможливості отримання згоди другого з батьків (батько записаний зі слів матері; у разі смерті другого з батьків, що підтверджується свідоцтвом про смерть чи довідкою органу реєстрації цивільного стану; у разі визнання другого з батьків безвісно відсутнім чи померлим) договори щодо майна малолітньої дитини вчиняються тим з батьків, з ким дитина проживає.

Вернуться назад