DataLife Engine 9.2 > Показательное дело > Ухвала колегії суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України від 14. 05. 2009 р. (Витяг)

Ухвала колегії суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України від 14. 05. 2009 р. (Витяг)


3 апреля 2012. Разместил: Ansin
altВідповідно до ст. 261 КПК потерпілий як сторона обвинувачення бере участь у судовому засіданні і користується рівними з іншими учасниками судочинства правами на заявления відводів і клопотань, подання доказів, участь в їх дослідженні та доведенні їх переконливості, виступ у судових дебатах.
 
Порушення судом зазначених вимог закону потягло скасування вироку.
 
Ухвала колегії суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України від 14. 05. 2009 р.
 
(Витяг)
 
Вироком Дніпровського районного суду м. Києва від 10. 09. 2008 р. Г. засуджено за ч. 2 ст. 286 КК до 4 років позбавлення волі з позбавленням права керувати всіма видами транспорту на 1 рік, а на підставі ст. 75 КК його звільнено від відбування з випробуванням на 3 роки іспитового строку. Г. визнано винним у тому, що він 05. 05. 2008 р., керуючи автомобілем "ГАЗ 3302", на дворовій території, що по вул. Пожарського, 8а у м. Києві, порушив пункти 10. 9, 12. 3 Правил дорожнього руху, збив А., спричинивши їй тяжкі тілесні ушкодження, від яких потерпіла померла.
 
У касаційній скарзі прокурор просить змінити вирок, виключивши рішення суду про кваліфікацію дій Г. за ознаками ч. 2 ст. 286 КК — порушення правил експлуатації транспорту та заподіяння потерпілій тяжких тілесних ушкоджень, оскільки засудженому це інкримінувалось.
 
Заслухавши доповідь судді Верховного Суду України, прокурора, який підтримав доводи касаційного подання, виступ потерпілої, яка твердить, що її право в суді не було належно захищено, з вироком вона не погоджується, не оскаржувала рішення суду, оскільки не знала цього правила, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційного подання, колегія суддів дійшла наступного.
 
Відповідно до ст. 261 КПК потерпілий бере участь у судовому засіданні і користується рівними з іншими учасниками судочинства правами щодо надання доказів, доведення їх переконливості перед судом, участі у їх дослідженні і виступу у судових дебатах. Ці та інші вимоги кримінально-процесуального закону у справі не були належно виконані.
 
Згідно зі ст. 299 КПК суд вправі визнати недоцільним дослідження доказів стосовно тих фактичних обставин справи, які ніким не оспорюються, тільки в тому разі, якщо проти цього не заперечують учасники судового розгляду. При цьому суд має з'ясувати, чи правильно розуміють учасники судового розгляду зміст цих обставин, чи немає сумнівів у добровільності та істинності їх позицій, а також роз'яснює їм, що у такому випадку вони будуть позбавлені права оспорювати ці фактичні обставини справи у апеляційному порядку. Зазначені положення закону однаково стосуються як підсудного, так і потерпілого.
 
Як вбачається з протоколу судового засідання, суд не тільки не роз'яснив потерпілим (вони, як вбачається з матеріалів справи, брали участь у розгляді справи) правила зазначеної норми кримінально-процесуального закону, не опитав їх та взагалі не зазначив у вступній частині вироку їх як учасників судового розгляду.
 
Всупереч положенням ст. 326 КПК суд без винесення будь-якого рішення, механічно відновив судове слідство, тут же відклав справу, а в подальшому зробив це ще тричі тільки тому, що, як виявилось, прокурор ніби-то не був готовий розглядати справу по суті, хоча справа, як вбачається з протоколу від 13. 08. 2008 р., розглядалась навіть із проведенням судових дебатів і видаленням суду до нарадчої кімнати уже після надання засудженому останнього слова.
 
Зі справи вбачається, що прокурор змінював обвинувачення засудженому і надав суду відповідну постанову. Долучивши до справи зазначену постанову і довідавшись про неї думку засудженого, суд належним чином не з'ясував думки потерпілої з цього питання.
 
При проведенні судових дебатів суд мав додержуватись вимог ст. 318 КПК. Якщо у справі беруть участь потерпілий і його представник, то право на виголошення промови в судових дебатах надається їм обом. У судових дебатах, як вбачається з протоколу судового засідання, фактично потерпілому слово не надавалось.
 
Зазначені порушення кримінально-процесуального закону, на думку колегії суддів, є істотними, і в порядку ст. 395 КПК тягнуть безумовне скасування вироку з направленням справи на новий судовий розгляд, під час якого суд має усунути зазначені недоліки, розглянути справу в точній відповідності з положеннями кримінально-процесуального закону і постановити в ній законне рішення.
 
Питання, що містяться в касаційному поданні прокурора, суд може вирішити під час нового судового розгляду справи.
 
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 394—396 КПК, колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України касаційне подання прокурора задовольнила частково.
 
Вирок Дніпровського районного суду м. Києва від 10. 09. 2008 р. щодо Г. скасувала, а справу направила на новий судовий розгляд.

Вернуться назад