DataLife Engine 9.2 > Показательное дело > Про визнання кредитних договорів та договорів застави недійсними та перерахування коштів за касаційною скаргою

Про визнання кредитних договорів та договорів застави недійсними та перерахування коштів за касаційною скаргою


5 июня 2012. Разместил: Ansin

altР І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

 

25 серпня 2011 року м. Київ

Колегія суддів Судової палати у цивільних справах

Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:

головуючого Макарчука М.А.,

суддів: Висоцької В.С., Євтушенко О.І.,

Дербенцової Т.П., Нагорняка В.А.,-

розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_3 до публічного акціонерного товариства “Кредитпромбанк” про визнання кредитних договорів та договорів застави недійсними та перерахування коштів за касаційною скаргою публічного акціонерного товариства “Кредитпромбанк” (далі ПАТ “Кредитпромбанк”) в особі Кременчуцької філії ПАТ “Кредитпромбанк” на рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 7 лютого 2011 року та ухвалу апеляційного суду Полтавської області від 28 квітня 2011 року,

в с т а н о в и л а:

У грудні 2010 року ОСОБА_3 звернувся до суду із вищезазначеним позовом, посилаючись на те, що 23 жовтня 2007 року між відкритим акціонерним товариством “Кредитпромбанк” в особі Кременчуцької філії відкритого акціонерного товариства “Кредитпромбанк” та ОСОБА_3 був укладений кредитний договір № 12/114-КМК-07, відповідно до умов якого останньому надано кредит у розмірі 23 тис. доларів США зі строком погашення до 22 жовтня 2010 року з відсотковою ставкою 16% річних. В забезпечення виконання зобовязань за кредитним договором були укладені договори застави № 12/114-ЗМК/1-07 від 23 жовтня 2007 року, предметом якого є автомобіль марки «RENAULT», 1999 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, який належить ОСОБА_3 на праві власності та № 12/114-ЗМК/1-08 від 3 грудня 2008 року, предметом якого є автомобіль марки «IVECO», 2000 року випуску, номерний знак НОМЕР_2, який належить поручителю ОСОБА_3 ОСОБА_4

Крім того, між сторонами був укладений другий кредитний договір № 12/152-КЕК-07 від 25 грудня 2007 року на суму 10 тис. доларівзі строком погашення до 24 грудня 2009 року з відсотковою ставкою 20% річних.

Вважав, що оскільки вищезазначені кредитні договори укладені в іноземній валюті доларах США, то вони є незаконними й такими, що підлягають визнанню недійсними.

У звязку з цим позивач просив визнати недійсним споживчі кредитні договори № 12/114-КМК-07 від 23 жовтня 2007 року та № 12/152-КЕК-07 від 25 грудня 2007 року, визнати недійсними договори застави, зобовязати відповідача здійснити перерахунок усіх платежів отриманих від нього у національній валюті відповідно до курсу на час укладення кредитних договорів, зобовязати приватного нотаріуса Кременчуцького міського нотаріального округу виключити з державного реєстру обтяжень автомобілі марки «RENAULT» та «IVECO».

Рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 7 лютого 2011 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Полтавської області від 28 квітня 2011 року, позов ОСОБА_3 задоволено частково. Визнано недійсними кредитні договори № 12/114-КМК-07 від 23 жовтня 2007 року та № 12/152-КЕК-07 від 25 грудня 2007 року та договори застави № 12/114-ЗМК/1-07 від 23 жовтня 2007 року та № 12/114-ЗМК/1-08 від 3 грудня 2008 року; зобовязано ПАТ “Кредитпромбанк” здійснити перерахунок усіх, отриманих від ОСОБА_3 платежів у національній валюті відповідно до курсу на час укладення кредитних договорів.

У касаційній скарзі ПАТ “Кредитпромбанк” в особі Кременчуцької філії ПАТ “Кредитпромбанк” просить скасувати ухвалені у справі судові рішення, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, із ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.

Касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст. ст. 213, 214 ЦПК України рішення повинно бути законним і обґрунтованим та відповідати на питання: чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані (пропущення строку позовної давності тощо), які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.

Оскаржувані у справі судові рішення ухвалено з порушенням цих норм.

Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_3 суд першої інстанції, з яким погодився й апеляційний суд, виходив із того, що банк не мав відповідної індивідуальної ліцензії на використання готівкової іноземної валюти, а отже при наданні кредитів у доларах США та отриманні платежів по кредитах в іноземній валюті в період з жовтня 2007 року до жовтня 2010 року банк порушив норми ст. 99 Конституції України, ст. 524 ЦК України, ст. 3 Закону України № 2346-ІІІ «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», ст. ст. 6,7 Постанови Національного банку України від 30 травня 2007 року № 200 «Про затвердження Правил використання готівкової іноземної валюти на території України» та ст.. 3 Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року «Про системи валютного регулювання і валютного контролю».

З такими висновками судів погодитися не можна з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 192 та ч. 3 ст. 533 ЦК України використання іноземної валюти, в тому числі при здійснені розрахунків на території України за зобовязаннями, допускається у випадках, в порядку та на умовах, встановлених законом. Законодавчим актом, який регулює правовідносини у сфері валютного регулювання і валютного контролю, є Декрет Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю".

Статтею 1054 ЦК України передбачено, що за кредитним договором банк зобовязується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобовязується повернути кредит та сплатити проценти.

Згідно зі ст. 2 Закону України "Про банки і банківську діяльність" кошти це гроші у національній або іноземній валюті.

Статті 47 та 49 цього Закону визначають операції банків із розміщення залучених коштів від свого імені, на власних умовах та на власний ризик як кредитні операції, незалежно від виду валюти, яка використовується. Вказані операції здійснюються на підставі банківської ліцензії.

Відповідно до ст. 5 Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" операції з валютними цінностями здійснюються на підставі генеральних та індивідуальних ліцензій Національного банку України. Операції з валютними цінностями банки мають право здійснювати на підставі письмового дозволу (генеральної ліцензії) на здійснення операцій з валютними цінностями відповідно до п. 2 ст. 5 Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю".

Вимога щодо необхідності отримання індивідуальної ліцензії на здійснення операцій з валютними цінностями встановлена пп. «в» ч. 4 ст. 5 Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю", якщо терміни і суми кредитів перевищують встановлені законодавством межі. Однак на сьогодні такі терміни і суми кредитів в іноземній валюті законодавцем не визначено.

Згідно з п. 1.5 Положення про порядок видачі Національним банком України індивідуальних ліцензій на використання іноземної валюти на території України як засобу платежу, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 14 жовтня 2004 року № 483 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 9 листопада 2004 року за № 1429/10028, використання іноземної валюти як засобу платежу без індивідуальної ліцензії дозволяється, якщо ініціатором або отримувачем за валютною операцією є уповноважений банк (ця норма стосується лише тих операцій уповноваженого банку, на здійснення яких Національний банк України видав йому ліцензію та письмовий дозвіл на здійснення операції з валютними цінностями).

Таким чином, за відсутності нормативних умов для застосування індивідуального ліцензування щодо вказаних операцій єдиною правовою підставою для здійснення банками кредитів в іноземній валюті згідно зі ст. 5 Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" є наявність у банку генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій , отриманої у встановленому порядку.

Суди на зазначені положення закону та обставини справи (наявність у банку генеральної ліцензії) уваги не звернули та дійшли до помилкового висновку про незаконність надання відповідачем позивачу кредиту в іноземній валюті.

З урахуванням викладеного, оскаржувані у справі судові рішення підлягають скасуванню з підстав, передбачених ст. 341 ЦПК України, з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 336, 341 ЦПК України, колегія суддів Судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ

в и р і ш и л а :

Касаційну скаргу публічного акціонерного товариства “Кредитпромбанк” в особі Кременчуцької філії ПАТ “Кредитпромбанк” задовольнити.

Рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 7 лютого 2011 року та ухвалу апеляційного суду Полтавської області від 28 квітня 2011 року скасувати, ухвалити нове рішення.

У задоволенні позову ОСОБА_3 до публічного акціонерного товариства “Кредитпромбанк” про визнання кредитних договорів та договорів застави недійсними та перерахування коштів відмовити.

Рішення оскарженню не підлягає.

  Головуючий М.А. Макарчук

Судді: В.С. Висоцька

    Т.П. Дербенцева

  О.І. Євтушенко

В.А. Нагорняк


Вернуться назад