DataLife Engine 9.2 > Показательное дело > Про визначення початку перебігу строку позовної давності

Про визначення початку перебігу строку позовної давності


18 августа 2012. Разместил: Ansin
altЗгідно з частиною 5 статті 261 Цивільного кодексу України, за зобов'язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання. Оскільки в кредитному договорі передбачено, що його виконання здійснюється відповідно до графіків погашення кредиту, то початком перебігу строку позовної давності с день, коли боржник повинен був сплатити черговий платіж, проте не сплатив йога Судами неправильно визначено початок перебігу строку позовної давності і тому не застосовано до вимог про стягнення неустойки позовну давність за заявою відповідача Крім того, судам необхідно врахувати, що в разі пропущення річного строку неустойка може бути обрахована за останній рік невиконання основного зобов'язання в межах строку позовної давності за основним зобов'язанням.
 
Колегія суддів Судової палат у цивільних справах Вищого спеціалізованою суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, розглянувши 23 лютого 2011 року в судовому засіданні справу за позовом приватного акціонерного товариства «Банк «Ф» до гр-на К., гр-на Б., гр-на Я. про стягнення заборгованості за кредитним договором її зустрічним позовом гр-на К. до приватного акціонерного товариства. Банк «Ф»., гр-на А., гр-на Б., гр-на Я. - про визнання недійсним кредитного договору, договору поруки та іпотеки, за касаційною скаргою гр-на К. на рішення Київського районного суду м. Полтави віз 18 серпня 2010 року та ухвалу колегії суддів Судової палати у цивільних справах
Апеляційного суду Полтавської області від 11 жовтня 2010 року, встановила такс.
 
У серпні 2009 року ПАТ «Банк «Ф» звернулося до суду з указаним позовом, в якому просило з урахуванням змін і доповнень стягнути з відповідачів солідарно на його користь 275 115 гривень 95 копійок заборгованості за кредитним договором.
 
У листопаді 2009 року гр-н К. звернувся до суду з указаним зустрічним позовом і просив визнати недійсним кредитний договір, а також договір поруки та іпотечний договір.
 
Рішенням Київського районного суду м. Полтави від 18 серпня 2010 року залишеним без змін ухвалою колеги суддів Судомі палати у цивільних справах Апеляційного сулу Полтавської області від 11 жовтня 2010 року, первісні позовні вимоги задоволено частково. Стягнуто солідарно з відповідачів на користь позивача 205 896 гривень 06 копійок заборгованості, вирішено питання про судові витрати. У задоволенні вимог за зустрічним позовом відмовлено.
 
У касаційній скарзі гр-н К. порушує питання про скасування оскаржуваних судових рішень та ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні вимоги про стягнення пені, мотивуючи свою вимогу порушенням судами норм процесуального права та неправильним застосуванням норм матеріального права.
 
В іншій частині рішення судів не оскаржувалися.
 
Касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
 
Відповідно до статті 213 Цивільного процесуального кодексу (ЦПК) України, рішення суду повинно бути законним і обгрунтованим.
 
Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом.
 
Обгрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
 
Відповідно до етапі 214 ЦПК України, під час ухвалення рішення суд вирішує такі питаним: 1) чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані (пропущення строку позовної давності тощо), які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.
 
Стягуючи з відповідача неустойку в сумі 102 948 гривень 03 копійки, суди відмовили у застосуванні строку позовної давності та виходили з того, що перебіг річного строку давності для застосування до вимоги про стягнення пені за несвоєчасне виконання зобов'язань боржника за кредитним договором починається з 15 червня 2011 року—наступного дня за днем закінчення дії кредитного договору, укладеного між сторонами.
 
Проте з такими висновками судів погодитись не можна з огляду на таке.
 
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 258 Цивільного кодексу (ЦК) України, до вимог про стягнення неустойки (пені, штрафу) застосовується позовна давність в один рік.
 
Згідно з частиною 5 статті 261 ЦК України, за зобов'язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання.
 
Оскільки в кредитному договорі передбачено, що його виконання здійснюється відповідно до графіків погашення кредиту, то початком перебігу строку позовної давності є день, коли боржник повинен був сплатити черговий платіж, проте не сплатив його. Судами неправильно визначено початок перебігу строку позовної давності і тому не застосовано до вимог про стягнення неустойки позовну давність за заявою відповідача. Крім того, судам необхідно врахувати, що в разі пропущення річного строку неустойка може бути обрахована за останній рік невиконання основного зобов'язання в межах строку позовної давності за основним зобов'язанням.
 
На зазначені недоліки не звернув уваги й апеляційний суд, не перевірив доводів апеляційної скарги та залишив рішення суду першої інстанції без змін.
 
За такого порушення норм матеріального та процесуального права, допущеного як судом першої, так і апеляційної інстанції, що призвело до неправильного вирішення справи, постановлені у справі судові рішення підлягають скасуванню в частині стягнення пені з направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
 
Керуючись статтями 336, 338, 345 ЦПК України, колегія суддів Судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ ухвалила:
 
- касаційну скаргу гр-на К. задовольнити частково;
рішення Київського районного суду м. Полтави від 18 серпня 2010 року та ухвалу колегії суддів Судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Полтавської області від 11 жовтня 2010 року скасувати в частині стягнення пені, справу в цій частині передати на новий розгляд до суду першої інстанції.
 
Ухвала оскарженню не підлягає.
 
(Ухвала Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 23 лютого 2011 року. Справа № 6-2110св10. Головуючий — Дьоміна О. О. Судді — Гвоздик П. О., Кузнєцов В. О., Писана Т. О., Ткачук О. С. )

Вернуться назад