DataLife Engine 9.2 > Правовой ликбез > БАТЬКИ ЗОБОВ'ЯЗАНІ УТРИМУВАТИ ДІТЕЙ

БАТЬКИ ЗОБОВ'ЯЗАНІ УТРИМУВАТИ ДІТЕЙ


7 июня 2014. Разместил: Ansin

Конституцією України визначено основні права й обов'язки держави та громадян щодо забезпечення захисту дітей та непрацездатних. Зокрема, у частині другій статті 51 Конституції зазначається, що батьки зобов'язані утримувати дітей до їх повноліття.

 

Цей обов'язок виникає у батьків з моменту народження дитини та продовжується до її повноліття. Неповнолітніми дітьми визнаються особи, які не досягли 18 років, роз'яснює заступник начальника управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області Станіслав Трояновський. Обов'язок батьків утримувати дітей до досягнення останніми повноліття визначено також статтею 180 Сімейного кодексу Украйни. Статтею 74 Закову України «Про виконавче провадження» визначено порядок стягнення аліментів. Перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів, визначено Постановою Кабінету міністрів України від 26. 02. 1993 № 146 «Про перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб» (із змінами і доповненнями).

Способи виконання батьками обов'язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, може брати участь в її утриманні в грошовій і (або) в натуральній формі. Аліменти, одержані на дитину, є власністю того з батьків, на ім'я якого вони виплачуються, і мають використовуватися за цільовим призначенням. Неповнолітня дитина має право брати участь у розпорядженні аліментами, які надійшли для її утримання. У разі смерті того з батьків, з ким проживала дитина, аліменти є власністю дитини. Опікун розпоряджається аліментами, які були одержані для утримання малолітньої дитини.

Неповнолітня дитина має право на самостійне одержання аліментів та розпорядження ними відповідно до Цивільного кодексу України.

Так, згідно з частиною третьою статті 181 Сімейного кодексу України, аліменти на дитину присуджуються в частці від заробітку (доходу) її матері, батька або твердій грошовій сумі. Стаття 183 СК встановлює порядок визначення розміру аліментів у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини, а стаття 184 СК встановлює порядок визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі.

Відповідно до частини другої статті 182 Сімейного кодексу України визначено, що мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених статтею 184 цього кодексу, якою встановлено визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі.

За змістом статті 183 Сімейного кодексу України, частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.

Якщо після досягнення повноліття найстаршою дитиною ніхто з батьків не звернувся до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей, аліменти стягуються за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття.

Отже, конкретна частка заробітку (доходу) матері, батька (платника аліментів), яка буде стягуватися як аліменти на дитину, у кожному конкретному випадку визначається ляше судом.


Вернуться назад