DataLife Engine 9.2 > Показательное дело > Застосування норм земельного законодавства. Міська рада незаконно намагалась вилучити у Міністерства оборони України земельну ділянку.

Застосування норм земельного законодавства. Міська рада незаконно намагалась вилучити у Міністерства оборони України земельну ділянку.


26 сентября 2009. Разместил: andre
altВійськовий прокурор в інтересах держави в особі Міністерства оборони України та квартирно-експлуатаційної частини району звернувся із позовом до міської ради (третя особа-міське управління земельних ресурсів) про визнання нечинним рішення міської ради «Про вилучення земельної ділянки у військової частини» площею 4,89 га військового містечка» та зобов'язання відповідача повернути цю земельну ділянку Міністерству оборони України в особі постійного землекористувача - квартирно-експлуатаційної частини району.

  Рішенням місцевого господарського суду у задоволенні позову відмовлено, оскільки прокурором не доведено факту порушення прав Міністерства оборони України на спірну земельну ділянку. Мала місце добровільна відмова землекористувача від права на користування спірною земельною ділянкою. Відповідач був вправі розпоряджатись цією землею.

  Постановою апеляційного господарського суду рішення суду скасовано. Позов задоволено. Визнано недійсним рішення міської ради «Про вилучення земельної ділянки у військової частини» площею 4,89 га військового містечка. Зобов'язано відповідача повернути цю земельну ділянку Міністерству оборони України в особі постійного землекористувача - квартирно-експлуатаційної частини району. Постанова мотивована тим, що суду не надано доказів існування згоди Міністра оборони України або його доручення начальнику розквартирування військ та капітального будівництва на передачу земель у вільні землі, як того вимагає наказ Міністерства оборони України № 483 від22 грудня 1997 року, яким затверджено «Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями». Відповідно при вилученні земельної ділянки не існувало добровільної відмови землекористувача від права на користування спірною земельною ділянкою.

  Постановою Вищого господарського суду України постанову апеляційного господарського суду скасовано, а рішення місцевого господарського суду залишено в силі. Вищий господарський суд України дійшов висновку, що законодавством не передбачено надання Міністром оборони України згоди або дозволу на вилучення спірної земельної ділянки

Верховний Суд України, скасовуючи постанову Вищого господарського суду України, вказав на те, що як встановлено судами, згідно з державним актом на право користування земельною ділянкою, видано виконавчим комітетом міської ради депутатів, квартирно-експлуатаційній частині району відведено у безстрокове користування 153,707 га землі, про що свідчить державний акт.

  Рішенням міської ради вилучено у військової частини Міністерства оборони України земельну ділянку площею 4,89 га (територія військового містечка) та передано у вільні землі міста. Підставою прийняття вказаного рішення стало звернення командира військової частини і начальника квартирно-експлуатаційної частини району до міського голови про прийняття на баланс міської ради військових містечок та земельних ділянок, у склад яких увійшла і спірна земельна ділянка, у зв'язку із вивільненням військових містечок.

  Відповідно до ст. 141 Земельного кодексу України, підставою для припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, добровільна відмова від права користування земельною ділянкою. Згідно зі ст. 142 Земельного кодексу України припинення права власності на земельну ділянку або права постійного користування у разі добровільної відмови власника землі або землекористувача здійснюється за його заявою до відповідного органу чи до власника земельної ділянки. За змістом ч. 2 ст. 149 Земельного кодексу України вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.

  Відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України «Про Збройні Сили України» земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, е державною власністю, належить їм на праві оперативного управління. Пунктом 45 Положення «Про порядок надання у користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями», затвердженого Наказом Міністра оборони України № 483 від 22 грудня 1997 року, передбачено, що передача земель місцевим органам влади проводиться за згодою Міністра оборони України або за його дорученням начальником розквартирування військ та капітального будівництва - начальником Головного управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України. Проте, особами, визначеними у п. 45 зазначеного вище Положення, не надавалась згода чи дозвіл на передачу земель у вільні землі міста.

  Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 268 ЦК України позовна давність не поширюється на вимогу власника або іншої особи про визнання незаконним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено його право власності або інше речове право. Таким чином, позивачем не пропущено строк позовної давності.

  У зв'язку з цим апеляційний господарський суд дійшов обґрунтованого висновку про визнання недійсним рішення міської ради «Про вилучення земельної ділянки у військової частини» площею 4,89 га військового містечка та зобов'язав міську раду повернути Міністерству оборони України в особі постійного користувача - квартирно-експлуатаційної частини району земельну ділянку площею 4,89 га. За таких обставин постанова Вищого господарського суду України підлягає скасуванню, а постанова апеляційного господарського суду - залишенню в силі.

Вернуться назад