DataLife Engine 9.2 > Правовой ликбез > Забезпечення електронного доказу в порядку ст.116 Цивільного процесуального кодексу України. Переписка осіб за допомогою мобільного додатку (Viber, Telegram, Whatsapp)

Забезпечення електронного доказу в порядку ст.116 Цивільного процесуального кодексу України. Переписка осіб за допомогою мобільного додатку (Viber, Telegram, Whatsapp)


31 августа 2018. Разместил: inna

Ð151;абезпеÑ135;еннÑ143; елекÑ130;Ñ128;онного доказÑ131; в поÑ128;Ñ143;дкÑ131; Ñ129;Ñ130;.116 ЦивÑ150;лÑ140;ного пÑ128;оÑ134;еÑ129;Ñ131;алÑ140;ного кодекÑ129;Ñ131; УкÑ128;аÑ151;ни. Ð159;еÑ128;епиÑ129;ка оÑ129;Ñ150;б за допомогоÑ142; мобÑ150;лÑ140;ного додаÑ130;кÑ131; (Viber, Telegram, Whatsapp)

15 грудня 2017  року вступив в силу Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), Цивільного процесуального кодексу України (далі – ГПК України), Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Частиною 2 статті 76 ЦПК України визначено нову процесуальну форму одержання фактичних даних - електронний доказ.

Згідно ч.1 та ч. 3 ст. 100 ЦПК України електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, що містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема, електронні документи (в тому числі текстові документи, графічні  зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), веб-сайти (сторінки), текстові, мультимедійні  та голосові повідомлення, метадані, бази даних  та інші дані в електронній формі. Такі дані можуть зберігатися, зокрема, на портативних пристроях (картах пам’яті, мобільних телефонах тощо), серверах, системах резервного копіювання, інших місцях збереження даних в електронній формі (в тому числі в мережі Інтернет). Учасники справи мають право подавати електронні докази в паперових копіях, посвідчених у порядку, передбаченому законом. Паперова копія електронного доказу не вважається письмовим доказом.

Однак, досить важко використати електронний доказ, як скажімо переписку в мобільному додатку ViberTelegram або Whatsapp,якщо не забезпечити такий доказ в судовому порядку. Очевидно, що Відповідач одразу ж  після отримання позову видалить дані, які свідчитимуть про спілкування саме  з ним та  переписку в мобільних додатках. Не важко також здогадатися, якою буде позиція Відповідача у суді щодо цього питання: «Я ні  з ким не переписувався. Це не мій номер. Як зрозуміти, що це повідомлення з мого номеру телефону».

Згідно положень ч.1 та 2 ст. 116 ЦПК України суд за заявою учасника справи або особи, яка може набути статусу позивача, має забезпечити докази, якщо є підстави припускати, що засіб доказування може бути втрачений або збирання або подання відповідних доказів стане згодом неможливим чи утрудненим. Способами забезпечення судом доказів є допит свідків, призначення  експертизи, витребування та (або)  огляд  доказів, у тому числі за їх місцезнаходженням, заборона вчиняти певні дії щодо доказів та зобов’язання вчинити певні дії щодо  доказів. У необхідних  випадках судом можуть бути застосовані інші способи  забезпечення доказів, визначені судом.

У відповідності до положень ч. 4 ст. 116 ЦПК України забезпечення доказів після подання позовної заяви здійснюється судом, який  розглядає справу.

З нашої практики  доцільно потурбуватися про забезпечення електронного доказу якомога раніше, а саме під час підготовки позовної заяви, аби перешкодити іншій стороні знищити такі докази.

Отже, з метою збереження електронного доказу, є доцільним звернутися  до суду із відповідною заявою в порядку ст.116 ЦПК України. Суд, розглядаючи заяву сторони спору про забезпечення доказів, не надає оцінку таким доказам. Ці докази  оцінюються судом на предмет належності, допустимості та достовірності  під час ухвалення ним рішення по суті спору.

В нашій практиці суди позитивно вирішували питання щодо задоволення заяви про забезпечення електронного доказу. Саме забезпечення доказів відбувається шляхом звірки суддею роздрукованого тексту переписки з тією що знаходиться в мобільному телефоні Позивача та посвідченні суддею відповідного тексту власним підписом.

Проте, за нашим переконанням, можна не розраховувати на задоволення зазначеної вище заяви про забезпечення електронного доказу, якщо не довести, що переписку вів саме Відповідач зі свого номеру телефону.  Є декілька шляхів доведення такої обставини:

1.         Детально проаналізувати матеріали справу (номер телефону може з’явитися у будь-якому документі, скажімо Відповідач зазначив його в установі банку, коли сплачував судовий збір. Таким чином, його номер міститься  в матеріалах справи в квитанції про сплату судового збору, де чітко зазначено прізвище, ім’я, по-батькові платника та його номер телефону).

2.         Провести перевірку Відповідача за офіційними державними реєстрами (реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, громадських формувань, реєстр нотаріусів, реєстр арбітражних керуючих та інше). В реєстрі має бути відображений офіційний номер телефону.

3.         Звернутися з адвокатськими запитами до необхідних установ та інші способи в залежності від ситуації

 Таким чином, якісно проведена робота Адвоката з електронним доказом, безспірне підтвердження  належності, допустимості та достовірності такого доказу перед судом може мати визначальне  значення у вирішенні судової справи.

Джерело: протокол


Вернуться назад