DataLife Engine 9.2 > Важно знать > Суди визнали покер не азартною грою

Суди визнали покер не азартною грою


6 сентября 2018. Разместил: inna

Покер пройшов довгий шлях боротьби за свое місце серед інших видів спорту та отримав перемогу. Суди все ж таки визнали покер інтелектуальною грою. Наразі покер включений до реєстру визнаних видів спорту в Україні.


Міністерство молоді та спорту України визнало спортивний покер офіційним видом спорту. Відповідне положення міститься в наказі Міністерства молоді та спорту №3780 від 16 серпня 2018 року.

Це добра новина для всіх прихильників цієї гри в Україні. Взагалі, покер небезпідставно вважається однією з найпоширеніших в світі карткових ігор. Люди збираються в спеціальних клубах, де можуть зіграти в улюблену гру, і подібні покерні клуби є абсолютно легальними і успішно функціонують у багатьох країнах світу.

В Україні ситуація з покером до 16.08.2018 року була неоднозначною: український покер певний час був досить популярним, визнаним видом спорту і абсолютно легальним, згодом був заборонений і віднесений до азартних ігор, останні роки спортивний покер в Україні взагалі перебував у напівлегальному невизначеному становищі. Така правова невизначеність щодо покеру давала можливість правоохоронній системі на свій розсуд неоднаково «по ситуації» реагувати на організацію і проведення покерних турнірів, що створювало підгрунтя для корупції.

Історія спроб нормативного врегулювання статусу покера

Якщо прослідкувати досить непростий процес визнання покеру видом спорту, то першим нормативним документом, яким регламентувався статус покеру в Україні, був наказ Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 7 лютого 2001 року № 261, яким спортивний покер був визнаний як вид спорту, що не входив у програму Олімпійських ігор.

Протягом періоду з 2008 по 2009 роки, з огляду на активну протидію держави гральному бізнесу і дискусію навколо законопроекту про заборону грального бізнесу на порядок денний було винесено також питання й про те, чи належить покер до азартних ігор або є окремим видом спорту. Протягом зазначеного період покер тимчасово був включений в перелік видів спорту, що визнані в Україні, на строк до 1 березня 2010 року.

15 травня 2009 року було прийнято Закон України «Про заборону грального бізнесу в Україні», а 15 червня 2009 року, наказом Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту № 2021 спортивний покер остаточно був включений в перелік видів спорту, визнаних в Україні, при цьому покер був включений до зазначеного переліку безстроково.

2 жовтня 2009 року Кабінетом Міністрів України внаслідок обговорення забезпечення виконання вимог Закону України «Про заборону грального бізнесу» прийняте протокольне рішення, яким зобов’язано Міністерство України у справах сім’ї, молоді та спорту, Міністерству юстиції України забезпечити скасування державної реєстрації відомчих актів, відповідно до яких окремі види азартних ігор, зокрема покер, віднесені до категорії спортивних змагань, та про результати проінформувати Кабінет Міністрів України до 7 жовтня 2009 року.

Керуючись зазначеним рішенням Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2009 року Міністерство юстиції видало наказ № 2403/5 і скасувало державну реєстрацію абзацу 4 пункту 1 наказу Міністерства України у  справах  сім’ї, молоді  та спорту від 15 червня 2009 року № 2021 «Про внесення змін  до  Переліку  видів   спорту,   що   визнані   в   Україні», яким покер був внесений до переліку видів спорту.

Таким чином, було визначено на державному рівні, що гра в карти на гроші — це азартна гра, не дивлячись на суттєві відмінності покеру від азартних ігор, та не беручи до уваги  той факт, що у покері необхідно володіти певними навичками психології, майстерністю, що приходить лише з досвідом гри, знаннями математики.

Судові спори щодо визнання покеру спортом в Україні

В січні 2010 року Всеукраїнська громадська організація «Федерація спортивного покеру України» та Всеукраїнська громадська організація «Федерація покеру України» з метою захисту своїх прав подали адміністративний позов до Міністерства юстиції України про визнання незаконним та недійсним наказу «Про скасування рішення про державну реєстрацію нормативно-правового акта» від 9 грудня 2009 року № 2403/5.

Справа № 2а-102/12/2670 розглядалася Окружним адміністративним судом м. Києва протягом трьох місяців в письмовому провадженні, і за результатами розгляду 2 квітня 2012 суд виніс постанову, якою адміністративний позов задовольнив повністю і визнав незаконним і недійсним рішення Міністерства юстиції про скасування включення покеру до переліку видів спорту.

За результатами розгляду справи суд дійшов наступних обгрунтованих висновків.

Відповідно до частини 2 статті 1 Закону «Про заборону грального бізнесу в Україні» азартна гра — це будь-яка гра, умовою участі в якій є внесення гравцем ставки, що дає можливість отримати виграш (приз), і результат якої повністю або частково залежить від випадковості.

Наказом Міністерство сім’ї, молоді та спорту «Про порядок визнання в Україні видів спорту» від 28 квітня 2005 року № 76 встановлено, що вид спорту — це історично сформований в ході його розвитку вид змагальної діяльності, який відрізняється умовами тренування і змагання, складом сформованих дій та способів спортивного протиборства (спортивною технікою, тактикою), правилами (регламентом) змагань.

Отже, суд констатував, що покер — це інтелектуальна спортивна гра, в якій учасники змагаються між собою за затвердженими правилами в умінні і майстерності обчислювати різні математичні ймовірності і шанси на перемогу в кожній окремій роздачі і в цілому в змаганні, правильно оцінювати тактику і стратегію гри інших суперників, отже, дотримання правил виду спорту не призводить до порушення Закону України «Про заборону грального

бізнесу в Україні», а отже покер не є азартною грою.

Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва Міністерство юстиції  оскаржило в апеляційному та касаційному порядках, але скарги були залишені без змін ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 16 серпня 2012 року і Вищого адміністративного суду України від 25 квітня 2013 року.

Вищий адміністративний суд України в своїй ухвалі від 25 квітня 2013 року визнав обґрунтованими і погодився з висновками судів першої та апеляційної інстанції про те, що спортивний покер — це інтелектуальна карткова гра (не азартна гра), у якій гравці змагаються між собою за затвердженими в установленому порядком правилами, у вмінні, майстерності прораховувати різноманітні вірогідності та шанси збору виграшної комбінації, оцінювати тактику та стратегію гри противника; спортивний покер не  передбачає сплату гравцем коштів як обов'язкову умову участі в грі, а також отримання виграшу/призу у будь-якому вигляді. Спортивний покер відповідно до умов гри і метою не поширюється визначення «азартна гра», він не є грою з своєю суттю, як визначено в Законі України «Про заборону грального бізнесу в Україні».

Дійсно, покер визначальний тим, що тут немає випадковості у виграші, виграш безпосередньо залежить від таких якостей гравця як: логіка, математичний склад розуму, розсудливість і психологія. Уміння правильно прораховувати всілякі комбінації в грі наперед, тонка здатність блефу, а також концентрація уваги і контроль над грою в покер дають величезну можливість виграшу і певною мірою принципи гри у покер схожі на гру у тіж самі шахи.

Спортивний покер відрізняється тим, що люди грають між собою. Тут немає дилера, люди не програють свої гроші. Гра ведеться виключно за призовий фонд. Як правило, грають від 2 до 10 чоловік. Покер в такому вигляді є хорошою неазартною альтернативою рулетці і ігровим автоматам.

Таким чином, суд остаточно визначив місце покеру серед інших видів спорту. Проте, покерні клуби і надалі, протягом більше п’яти років, функціонували напівлегально, оскільки, незважаючи на рішення судів, покер не був включений до реєстру визнаних видів спорту в Україні, аж до прийняття Міністерством молоді та спорту України наказу №3780 від 16 серпня 2018 року.

Що ж означає визнання покеру видом спорту для України?

Це означає, що тисячі шанувальників цього видовищного і дуже популярного в світі виду спорту зможуть брати участь в різних турнірах цілком офіційно, організація і проведення покерних турнірів буде абсолютно легальною. Багато спортивних телевізійних каналів також отримають можливість транслювати серії турнірів з гри у покер, розміщувати рекламу та отримувати прибуток від цього.Це можливість розвивати специфічний ігровий туризм в різних містах України шляхом проведення турнірів з покеру. Крім того визнання покеру видом спорту зменшить ризик розвитку корупції навколо сфери організації та проведення турнірів з гри в покер з огляду на його легальний стан, створить умови для оподаткування діяльності від проведення покерних турнірів, а отже призведе до

збільшення надходжень до Державного бюджету.

Незважаючи на те, що поки не регламентовані критерії та правила визначення того, які саме покерні змагання будуть вважатися спортом, не враховано можливість використання мережі Інтернет в організації та проведені змагань з покеру, Україна має шанс стати місцем проведення турнірів з покеру різних рівнів, а учасники таких турнірів - можливість брати участь у таких турнірах на законних підставах.

Джерело: Закон і бізнес


Вернуться назад