DataLife Engine 9.2 > По горячим следам > Кохати та одружуватися юристам не заборониш

Кохати та одружуватися юристам не заборониш


26 декабря 2009. Разместил: andrew

altПро родинне павутиння, яке щільно оплело суддів та адвокатів.

Справді, відносини підпорядкування між родичами є достатньо явною передумовою для корупційних дій. За радянських часів своєрідним фільтром від родичів виступала всеосяжна комуністична партія. Нині таким бар'єром має стати відповідне антикорупційне законодавство.

не відомо, чому діти обирають ту ж саму професію, що й батьки. Причини у кожного свої. Але з часом з'являються судові родини: батьки, діти, сестри та брати.

  Так, квітень минулого року повністю справдив свою назву і подарував декілька букетів «квіточок». Указами Президента України «Про призначення суддів» за № 342/2008, № 346/2008 та № 362/2008 продовжено такі родинні зв'язки.

  До Господарського суду м. Києва Указом Президента було призначено: Оксану Грєхову (Анатолій Грехов з 2004 року — голова Господарського суду Київської області), Тетяну Демченко (Сергій Демченко ще очолює Вищий господарський суд України), Павла Чеберяка (1993 року Петро Чеберяк був увільнений від обов'язків заступника Голови Верховного Суду України у зв'язку з переходом на іншу роботу).

  До Господарського суду Київської області був призначений (щоправда не у  квітні, а пізніше — у серпні, Указом Президента України за № 713/2008) Валерій Ярема, а Анатолій Ярема — заступник Голови Верховного Суду України.

  До Господарського суду Харківської області призначено Олексія Бринцева. Суддя Конституційного Суду України Василь Бринцев також попрацював суддею на Харківщині - головою Апеляційного суду Харківської області.

  Завдяки квітневим Указам на одну судову родину стало більше: Олену Малєєву призначено суддею Господарського суду Івано-Франківської області, а її чоловік — Андрій Малєєв — вже є головою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області.

  Суддею Івано-Франківського окружного адміністративного суду призначено Ярослава Матуляка, суддя Петро Матуляк працює в Господарському суді Івано-Франківської області.

  Суддею Київського апеляційного адміністративного суду одним із квітневих Указів призначено Оксану Дурицьку, а 1996 року Михайло Дурицький пішов у відставку з посади голови Старокиївського районного суду м. Києва.

  Суддею Апеляційного суду Київської області було призначено В'ячеслава Гуля, а Володимир Гуль є суддею Верховного Суду України.

  Якщо відійти від квітневих Указів, то й так судових сімей мало не здасться.

  Мати й дочка також можуть бути суддями, за прикладом не потрібно йти далеко — Тетяна Щасна, суддя Дарницького районного суду м. Києва, та Олена Щасна, суддя Подільського районного суду м. Києва.

  У Господарському суді Київської області працює суддею Єлизавета Євграфова — дочка судді Конституційного Суду України у відставці Павла Євграфова.

  Ще один суддя Конституційного Суду України у відставці — Віктор Скомороха — має дочку з юридичною освітою. Людмила Скомороха працює завідувачем відділу підготовки матеріалів про призначення суддів Управління призначення та звільнення суддів за загальними обставинами секретаріату Вищої ради юстиції.

Суддя Конституційного Суду України Віктор Шишкін має близьких родичів у парламенті — Еліна Шишкіна, його дочка, є народним депутатом України, членом депутатської фракції «Блок Юлії Тимошенко».

  Дочка голови Апеляційного суду м. Києва Антона ЧернушенкаЄлизавета — працює радником заступника Голови Верховного Суду України Костянтина Кравченка.

  Валентина Палій, суддя Вищого господарського суду України, має сина — Валентина Палія, який працює суддею в Господарському суді м. Києва. У Ніни Балац, голови Господарського суду Хмельницької області, син Сергій також працює в «рідній спеціалізації».

  Євген Гаманко отримав рекомендацію кваліфкомісії адмінсудів на посаду судді Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим. Його батько — Олександр Гаманко — є суддею Вищого адміністративного суду України та членом кваліфікаційної комісії адмінсудів.

  Братами на службі у Феміди є Микола Короткевич, суддя Верховного Суду України, та Олександр Короткевич, суддя Вищого господарського суду України.

  «Судовий шлюб» у Наталії Лященко, судді Верховного Суду України, та Олександра Гриненка, голови Оболонського районного суду м. Києва.

  Марія Приндюк, голова Судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду м. Києва, має зв'язки в міліції — її чоловік Геннадій Приндюк очолює Управління юридичного забезпечення МВС України.

ВРЮ — як розсадник квіточок

  Звісно, всі молоді судові кадри проходять через Вищу раду юстиції. Цього року кузню молодих кадрів пройшли: Олексій Колесниченко став суддею Одеського окружного адміністративного суду (Володимир Колесниченко — член ВРЮ); щодо Анастасії Чалої ВРЮ прийняла рішення внести подання Президенту України про призначення її на посаду судді Черкаського окружного адміністративного суду (Сергій Чалий є суддею Вищого адміністративного суду та членом кваліфікаційної комісії адміністративних судів); Олександр Штогун став суддею Військового місцевого суду Рівненського гарнізону (Сергій Штогун — суддя Київського окружного адміністративного суду); щодо Романа Тютюнника ВРЮ прийняла рішення внести подання Президенту України про призначення його на посаду судді Алуштинського міського суду Автономної Республіки Крим (Михайло Тютюнник цього року пішов у відставку, до цього обіймав посаду голови Апеляційного суду Автономної Республіки Крим); щодо Лілії Качан ВРЮ прийняла рішення внести подання Президенту України про призначення її на посаду судді Солом'янського районного суду м. Києва (Віктор Качан є головою Судової палати у цивільних справах Апеляційного суду м. Києва).

Судді й адвокати — єдине ціле

  Разом із тим, більше сумнівів щодо етичності викликають родинні зв'язки між суддями та адвокатами. Звичайно, не обов'язково, що другий з подружжя чи батько/брат будуть учасниками одного процесу, проте  вірогідність зустрічі по роботі велика.

  Варто нагадати, що чинне законодавство України не має обмежень з приводу отримання права на зайняття адвокатською діяльністю особою, другий член з подружжя, один із батьків або близьких родичів якого є суддею. Аналогічно з обмеженнями щодо права бути призначеним чи обраним суддею. Власне, законодавство, що регулює шлюбно-сімейні стосунки, також з цього приводу мовчить. І це очевидно, що вірогідність потрапляння в один судовий процес не може бути достатньою підставою для обмеження невід'ємних прав людини.

  Щоправда, у такому випадку вкрай важливо дотримуватися питань етики. Наприклад, положення статті 58 Правил адвокатської етики, у розділі щодо взаємовідносин адвоката і суду, передбачають, що адвокат повинен уникати позапроцесуального спілкування по суті справи, що є предметом судового розгляду, з учасниками процесу, які не є його клієнтами, і має здійснювати таке лише у формах та з метою, що не суперечить чинному законодавству та цим Правилам, і лише у випадках, коли це є необхідним для належного виконання доручення. Також адвокат повинен уникати спілкування з суддею в будь-яких формах, окрім передбачених законодавством, по суті справи, що розглядається судом, і не повинен спонукати до цього клієнта.

У статті 12 Кодексу професійної етики судді зазначено, що суддя має докладати максимум зусиль для того, щоб, на думку розсудливої, законослухняної та поінформованої людини, його поведінка була бездоганною.

  Одночасно з цим процесуальне законодавство встановлює, що наявність сімейних чи родинних зв'язків із стороною процесу або представником є підставою для заявлення самовідводу або відводу судді. Наприклад, Кодекс адміністративного судочинства України в категорію членів сім'ї та близьких родичів включає: чоловіка, дружину, батька, матір, вітчима, мачуху, сина, дочку, пасинка, падчерку, брата, сестру, діда, бабу, внука, внучку, усиновлювача та усиновленого, опікуна чи піклувальника, члена сім'ї або близького родича цих осіб.

  Проте варто зауважити, що у суддів, як і у багатьох юристів, є схильність до створення правничих династій, і тому нерідко діти суддів стають адвокатами, а згодом і суддями.

  Наприклад, суддя Апеляційного суду Закарпатської області Сергій Павліченко є чоловіком Олени Павліченко — адвоката, голови Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Закарпатської області, члена Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури.

  Однак випадки, коли адвокат і суддя перебувають у шлюбних стосунках, стають відомі лише у разі здійснення практики/проживання у певному регіоні, оскільки можливі випадки подальшої зміни прізвища, залишення дошлюбних прізвищ, велика кількість людей з одним прізвищем. Чого не скажеш про братів і сестер (окрім знову ж таки зміни прізвища) та батьків і дітей. Що правда, публічним особам навіть у таких випадках приховати поступи своїх близьких на ниві юриспруденції не так-то й легко.

  До слова, адвокат, нині — керуючий партнер адвокатської фірми «Пукшин та Партнери», а ще не так давно заступник глави Секретаріату Президента України Ігор Пукшин має рідну сестру Людмилу, яка працює на посаді судді Господарського суду м. Києва.

  У реєстрі адвокатів України також можна знайти ім'я Людмила Петрівна Барбара (свідоцтво видане КДКА м. Києва). Тоді як Валентин Петрович Барбара — голова Судової палати у господарських справах Верховного Суду України.

  Адвокат Олена Олександрівна Терлецька отримала свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю в КДКА Київської області 26 лютого 2004 року. Олександр Олександрович Терлецький — заступник голови Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України.

  Сніжана Станіславівна Міщенко має адвокатське свідоцтво КДКА Київської області від 26 квітня 2001 року. Станіслав Миколайович Міщенко є суддею Верховного Суду України.

   Руслан В'ячеславович Овчаренко в КДКА Донецької області отримав 21 листопада 2001 року свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю. В'ячеслав Андрійович Овчаренко — суддя Конституційного Суду України.

  Також є випадки, коли діти відомих адвокатів працюють суддями. Наприклад, родинними юридичними зв'язками поєднані суддя місцевого Господарського суду Харківської області Павло Хотенець, суддя Харківського окружного адміністративного суду Олена Ізовітова-Вакім та адвокат, голова Вищої ради юстиції Лідія Ізовітова.

  Відзначимо, що Вищою радою юстиції внесено подання Президенту України про призначення суддею Шевченківського районного суду м. Львова Руслана Єзерського. Головою КДКА Чернівецької області, заступником голови ВККА при Кабінеті Міністрів України є Алла Єзерська.

ОБЕРЕЖНІШЕ ЗІ ШЛЮБОМ

Цільова програма «Розвиток судової системи Росії» на 2007—2011 роки містить достатньо велику кількість позитивних моментів для створення сильної судової системи та підвищення довіри суспільства до судів. Одним зі способів боротьби з корупцією, передбаченим цільовою програмою, є встановлення заборони на участь у розгляді справ адвокатів-подружжя, родичів або свояків судді в межах юрисдикції суду. Таким чином, судді Верховного суду, чия юрисдикція — вся територія Росії, мають подбати, щоб позбутися родичів-адвокатів. Такий план розвитку судової системи викликав обурення серед адвокатського співтовариства, адже підозрюють у корупційних схемах родинну зв'язку «суддя — адвокат», а родичі судців у МВС, ФСБ або прокуратурі поки що не під забороною.

Першим вголос про корупційну зв'язку родичів «суддя — адвокат» заявив голова Вищого арбітражного суду РФ Антон Іванов. Наприклад, чи етично, коли представник сторони — адвокат, який працює в тому ж адвокатському об'єднанні, що й близький родич судді? Але так можна дійти висновку, що всі адвокати регіональної палати пов'язані майновими відносинами, і тому родич-суддя кожного з адвокатів регіональної палати може зробити преференцію адвокатові тієї ж палати.

У Росії поки встановили обмеження: на посаду судді не може бути призначено особу, яка перебуває в близькому спорідненні або свійстві (чоловік/ дружина, батьки, діти, рідні брати і сестри, дідусі, бабусі, онуки, а також батьки, діти, рідні брати й сестри подружжя) з головою або заступником того ж суду.

У Росії є ще одна вимога, але вже стосовно суддів у відставці. Суддя, що перебуває у відставці, вправі працювати в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, державних і муніципальних установах, у профспілкових та інших суспільних об'єднаннях, а також працювати як помічник депутата Державної Думи або члена Ради Федерації Федеральних зборів Російської Федерації чи помічник депутата законодавчого (представницького) органу суб'єкта Російської Федерації, але не вправі обіймати посади прокурора, слідчого та дізнавача, займатися адвокатською та нотаріальною діяльністю. У випадку порушення вимог до роботи у відставці, відставники втрачають довічне утримання.Вернуться назад