DataLife Engine 9.2 > Правовой ликбез > Оскарження штрафів Держпраці: на що звертають увагу суди ...

Оскарження штрафів Держпраці: на що звертають увагу суди ...


26 ноября 2018. Разместил: inna

Оскарження штрафів Держпраці: на що звертають увагу суди?

Перевірки Державної служби України з питань праці наразі лякають володільців бізнесу не менше, ніж загальновідомі податкові перевірки. Адже штрафні санкції, що можуть бути застосовані за результатами таких перевірок – чималі, наприклад, за допуск особи до роботи без оформлення трудового договору доведеться заплатити 30 мінімальних заробітних плат, а за не допуск до перевірки з аналогічного питання – 100 мінімальних заробітних плат.

Зважаючи, що якщо перевірка вже прийшла – навряд чи піде, не знайшовши жодного порушення, тож цілком логічно, що субʼєкти господарювання оскаржують накладені штрафи в суді.

Гарною новиною є те, що судова практика з цього питання показує, що суди намагаються індивідуально підходити до розгляду таких справ і не виносять формальні, штамповані рішення.

Проаналізувавши вже існуючі судові рішення, можна зʼясувати, які є переваги у вашій справі, спрогнозувати можливе судове рішення та визначити, як можна нівелювати порушення, зафіксоване в акті перевірки.

1. Під час розгляду справи суди звертають увагу на наявність вини роботодавця у зафіксованому порушенні. Наприклад, у справі №825/1059/16 суд дійшов висновку, що Держпраці не повністю проаналізувала причини невиплати заробітної плати і зауважив, що відповідальність наступає лише у випадку винних дій роботодавця.

Щодо виплати заробітної плати, не можемо не зазначити, що накладення штрафу за її невиплату дуже часто відбувається через недобросовісні дії працівників (особи просто ухиляються від її отримання з певних причин). В такому випадку роботодавець може довести правомірність своїх дій надавши докази депонування заробітної плати працівника (якщо вона виплачується готівкою), або надати банківські виписки про перерахування суми на рахунок працівника (при безготівковій виплаті заробітної плати).

Також вже сформовано позицію щодо виплати заробітної плати працівникам, які знаходяться в зоні АТО: для цього роботодавець має надати сертифікат Торгівельнопромислової палати України про наявність форс-мажорних обставин.

2. Суди звертають увагу на добровільне усунення порушень
Так, суд під час розгляду справи №822/859/16 дійшов висновку, що, оскільки субʼєкт господарювання добровільно, до початку судового розгляду усунув виявлені порушення, постанову Держпраці про накладення штрафу необхідно скасувати.

3. Суди звертають увагу на належність доказів, що підтверджують виявлені порушення Так, у справі №809/971/16 суд зауважив, що оскільки факт допущення осіб до роботи без укладання трудового договору підтверджується лише показаннями свідків, і не зафіксований самими перевіряючи ми, це не може бути належним доказом та, відповідно, підставою, для накладення штрафу.

4. Суди розмежовують правову природу трудових та цивільно-правових відносин та
аналізують їх у кожному окремому випадку Майже в кожному судовому рішенні суди звертають увагу, що в трудових відносинах головним є процес праці, а в цивільних – результат. Тому під час розгляду кожної справи суд має відповісти на наступні запитання:
- Чи розповсюджувались на виконавця правила трудового розпорядку?
- Чи було повідомлено виконавця про правила та умови праці?
- Чи було прийнято виконавця на роботу за конкретною кваліфікацією та посадою?

Цікавим є те, що зазвичай доказом трудових відносин був факт ведення виконавцем табелю обліку робочого часу. Проте, у справі №823/1807/16 суд вирішив відступити від цього неписаного правила зазначивши, що чинне законодавство не забороняє вести табелі обліку робочого часу щодо осіб, які працюють за цивільно-господарськими договорами, тож лише наявність такого табелю не може бути підставою для кваліфікації таких відносин як трудових.

5. Адміністративні суди приймають до уваги рішення загальних судів.  До компетенції загального суду належить розгляд справ щодо посадових осіб підприємства за виявлені порушення. Так склалося, що такі суди менш формально ставляться до цієї категорії справ і під час винесення рішення враховують чимало обставин, як то: малозначність порушення, наявність вини, правильність оформлення результатів перевірки та інше.

Адміністративні суди, розглядаючи, по суті, аналогічну справу, але вже щодо підприємства, зазвичай враховують такі винесені рішення. Це ще раз доводить, що у відносинах з контролюючими органами не буває неважливих обставин, і до всіх нюансів слід однаково відповідально відноситись.

Джерело:ювіто


Вернуться назад