DataLife Engine 9.2 > Важно знать > Ви власник атракціонної техніки і не знаєте, як розпочати роботу з безпечної експлуатації обладнання?

Ви власник атракціонної техніки і не знаєте, як розпочати роботу з безпечної експлуатації обладнання?


25 апреля 2019. Разместил: inna

Перед початком роботи атракціонних комплексів, потрібно впевнитись у справності обладнання та компетентності персоналу щодо попередження нещасних випадків. До початку роботи атракціонної техніки потрібно підготуватися заздалегідь. Інжерно-технічні працівники повинні пройти навчання з охорони праці у спеціалізованому закладі, зокрема, у ДП «Тернопільський експертно-технічний центр Держпраці». Обладнання, яке експлуатується, повинно пройти повний технічний огляд та експертне обстеження уповноваженої організації. Відповідно до ст. 21 ЗУ «Про охорону праці» роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, зокрема, на атракціонну техніку. Дозвіл видає Управління Держпраці у Тернопільській області на безоплатній основі на підставі позитивного висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб’єкта господарювання, проведеної ДП «Тернопільський експертно-технічний центр Держпраці». Строк дії дозволу на виконання робіт або на експлуатацію машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки становить п’ять років.

Вимоги до будови,  виготовлення, установлення, монтажу, безпечної   експлуатації, ремонту та реконструкції атракціонної техніки встановлюють Правила будови і безпечної експлуатації атракціонної техніки. Дія цих Правил поширюється на суб’єктів  господарювання, які здійснюють виготовлення, монтаж, ремонт, реконструкцію, налагодження і забезпечення безпечної експлуатації стаціонарних, пересувних і мобільних атракціонів таких типів: ■ катальні механізовані  та  немеханізовані,   у   тому   числі, каруселі,  гойдалки, качалки, катальні гори, гірки, колеса огляду, вежі, дороги, автодроми, катапульти тощо; ■ атракціони з  еластичними  елементами (катапульти,  стрибки з висоти на еластичному тросі тощо);  ■  водні, у тому числі гірки, спуски тощо; ■ спортивні, у тому числі силові, тренажери, тири, батути тощо; ■ обладнання дитячих   ігрових   майданчиків,   у   тому  числі каруселі, гойдалки, качалки, гірки тощо.

Дія цих Правил не поширюється на: ■ видові та ігрові атракціони; ■ надувні атракціони, у тому числі водні; ■атракціони, у яких використовуються тварини; ■лабіринти, кімнати сміху.

Правила, які поширюються, залежно   від   видів   небезпек,   що   виникають   під   час   користування, експлуатації   та   обслуговування,   наведені   атракціони   належать   до обладнання   підвищеної   небезпеки   для   життя   відвідувачів   і   обслуговуючого персоналу, а саме:

  • атракціони з  механізованим  приводом  з  підійманням  посадкових  місць(відвідувачів) від рівня посадкової площадки на висоту: більше 2 метрів – для дитячих   атракціонів   і   3   метрів   –   для   дорослих   незалежно   від   швидкості обертання;
  • каруселі з  механізованим    приводом:  вертикальні,  горизонтальні,   нахилені, із складною траєкторією руху – з лінійною швидкістю посадкових місць більше0,5 м/с незалежно від висоти підіймання;
  • автомобілі, що зіштовхуються, швидкісні автомобілі, картинг з вільною траєкторією  руху  самохідних  засобів  (електромобілів)   без  підіймання,  швидкість руху яких більше4 м/с;
  • атракціони будь-якої   конструкції   з   лінійною   швидкістю   руху   посадкових місць(відвідувачів)більше5 м/с;
  • гойдалки механізовані   та   немеханізовані,   які   обертаються   або  кутом відхилу   посадкових   місць   на   величину   більше   45°  і   підійманням   кабін (посадкових місць)більше 1,5 м;
  • атракціони механізовані   з   гідравлічним   або   пневматичним приводом посадкових місць (кабін, платформ);
  • вежі вільного падіння;
  • атракціони з еластичними елементами (катапульти, стрибки з висоти на еластичному канаті тощо).

Вимоги до території атракціонного комплексу окреслені у Правилах будови і безпечної експлуатації атракціонної техніки (п. 4).

На місці, де встановлена атракціонна техніка, повинна  бути  проведена  ідентифікація прогнозованої небезпеки, небезпечних подій і ситуацій, породжуваних механічним, електричним,  хімічним (від сировини, матеріалів і інших речовин), термічним (тепловим) впливом, випромінюванням, водним середовищем, а також порушенням вимог ергономіки та іншими причинами. Додатково для зменшення ризику небезпечних  впливів  і ситуацій необхідно: проаналізувати загрозу  виникнення  аварій  та   надзвичайних ситуацій,    розробити    способи    евакуації відвідувачів  і обслуговувального  персоналу,   визначити шляхи евакуації та забезпечити постійне утримання їх у справному стані; передбачити пристрої для аварійної зупинки атракціонів, якщо це необхідно; забезпечити можливість  ручного переміщення  окремих  частин обладнання; поліпшити огляд з робочого місця оператора; забезпечити доступність   вузлів  і  деталей  для  огляду  та ремонту тощо.

Монтаж  (демонтаж)   і    налагодження   атракціонів,   віднесених до   атракціонів   підвищеної   небезпеки   мають   виконувати організації,   що   отримали    дозвіл   органу   з   нагляду   за охороною   праці (Держпраці) на   виконання   робіт   з   монтажу  (демонтажу)   і      налагодження атракціонів.

Монтаж  (демонтаж)   і     налагодження   атракціонів,   що   не віднесені до  атракціонів  підвищеної   небезпеки,   а   також атракціонів   пересувних   містечок  дозволяється   здійснювати технічними  службами  власника   атракціонів   із залученням, за необхідності, інших організацій.

Після   монтажу   атракціону   організація,   що   його   проводила, складає   акт   про   допуск   атракціону   до   експлуатації,   яким має   підтверджуватися   проведення   монтажних   робіт відповідно   до вимог   інструкції   з   монтажу,  пуску, регулювання   та   обкатки.   В  акті   має зазначатися повна назва монтажної організації, номер і дата видачі їй дозволу органу з нагляду за охороною праці.

Допуск атракціонів до експлуатації

Допуск атракціонів  до  експлуатації  здійснюється  в таких випадках: після монтажу; після реконструкції атракціону;   на початку кожного сезону; після ремонту атракціону; після перерви в експлуатації більше ніж на 12 місяців;  після проведення експертного обстеження атракціону; після заборони експлуатації посадовою особою  територіального органу  з  нагляду  за  охороною  праці у разі виявлення дефектів, пошкоджень і порушень цих Правил,  що  впливають  на  їх  безпечну експлуатацію.

Допуск атракціонів до експлуатації на початку кожного сезону,  а також після перерви в експлуатації  більше  ніж  на  12 місяців  і  після  проведення  ремонту  здійснюється  працівником, відповідальним за безпечну експлуатацію атракціонів,  на  підставі результатів технічного огляду.

Допуск   до   експлуатації   атракціонів   пересувних містечок   після   демонтажу   і   встановлення  на  новому  місці експлуатації здійснюється працівником,  відповідальним за безпечну експлуатацію   атракціонів,  на  підставі  результатів  технічного огляду.

Технічний огляд атракціонів

Атракціони, що перебувають в експлуатації, повинні підлягати повному технічному огляду після міжсезонного зберігання, але не рідше одного разу на 12 місяців. Технічний огляд атракціонів має на меті встановити, що:

  • атракціон перебуває  у  справному  стані,   який  забезпечує  його  безпечну експлуатацію;
  • організація нагляду   та   обслуговування   атракціонів   відповідає   вимогам цих Правил.

Під  час  технічного  огляду  мають  бути оглянуті та перевірені в  роботі  всі  механізми  та  їх  гальма,  прилади  та пристрої безпеки, гідропристрої та електрообладнання, сигналізація тощо.

Організація безпечної  експлуатації  та  обслуговування атракціонів

Суб’єкт господарювання,  який експлуатує  атракціони, забезпечує їх утримання в справному стані та безпечну експлуатацію шляхом організації належного обслуговування,  технічного огляду та ремонту  власними  силами  або  укладає договір із спеціалізованою організацією на виконання зазначених  робіт  з  урахуванням  вимог цього розділу.

Експлуатація атракціонів має здійснюватися відповідно до вимог настанови з експлуатації атракціонів і цих Правил.

За справний стан і безпечну експлуатацію атракціонної техніки несе відповідальність суб’єкт господарювання (роботодавець) згідно ст 13 ЗУ «Про охорону праці». 

Фахівці Управління Держпраці у Тернопільській області наголошують, що суб’єктам господарювання потрібно суворо і принципово дотримуватися вимог безпеки при експлуатації атракціонної техніки, не допускати порушень з охорони праці, а при виявленні вчасно усувати у повному обсязі. За експлуатацію обладнання з порушеннями вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів з охорони праці персональну відповідальність несе керівник підприємства. Запобігти загрозам і травмуванню відвідувачів атракціонів та створити належні умови – ось пріоритне завдання для керівників та інженерно-технічних працівників, які обслуговують атракціонну техніку.

Джерело:https://te.dsp.gov.ua/vy-vlasnyk-atraktsionnoyi-tehniky-i-ne-znayete-yak-rozpochaty-robotu-z-bezpechnoyi-ekspluatatsiyi-obladnannya/


Вернуться назад