DataLife Engine 9.2 > Горячая линия > Які права мають громадяни при зверненні за призначенням пенсії?

Які права мають громадяни при зверненні за призначенням пенсії?


26 февраля 2010. Разместил: andrew

alt  Кожний громадянин, який звертається до органів Пенсійного фонду України, має право:

  безперешкодно подавати заяви, які стосуються пенсійного забезпечення;

  звертатись на особистий прийом до керівних працівників і спеціалістів органів Пенсійного фонду України;

  оскаржувати рішення органів Пенсійного фонду України нижчого рівня до органів фонду вищого рівня або в судовому порядку;

  знайомитись у приміщеннях органів фонду з матеріалами своєї пенсійної справи, особового рахунку, з інформацією про себе, яка занесена до електронної бази даних органів фонду;

  вимагати надання завірених копій документів, що знаходяться у пенсійній справі;

  одержувати будь-яку іншу інформацію про своє пенсійне забезпечення, яка знаходиться у володінні органів фонду.


  При зверненні за призначенням пенсії громадяни мають право:

  подавати заяву про призначення пенсії з необхідними документами у будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до виникнення такого права;

  через представника підприємства, установи, організації особисто або поштовим відправленням;

  надавати документи, необхідні для призначення пенсії (які підтверджують стаж, заробіток, право на надбавки та підвищення) протягом 3 місяців з дня подання заяви;

  за бажанням одержувати розписку від органу фонду про перелік прийнятих документів;

  вимагати від органів фонду надання допомоги у витребуванні або перевірці підстав видачі необхідних для призначення пенсії документів;

  одержувати письмове повідомлення від органів фонду про призначення пенсії або про відмову у її призначенні із зазначенням причин відмови;

одержувати пенсійне посвідчення встановленого зразка;

  звертатись до органів фонду з пропозиціями, заявами та скаргами, одержувати вичерпні відповіді у строки, встановлені Законом України «Про звернення громадян»;

вимагати розгляду звернень у своїй присутності та за участю посадових осіб органу фонду, які приймають рішення за результатами розгляду звернення, /т

Який порядок призначення пенси науковцям?

  У 2009 році пенсії науковцям призначаються з урахуванням середньої зарплати за 2008 рік. Щоб одержати таку пенсію чоловікам потрібно мати не менше 20 років наукового стажу, а жінкам — не менше 15 років.

  Призначення наукових пенсій регулюється ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність».

На наукову пенсію можуть розраховувати громадяни, що досягли пенсійного віку: чоловіки — 60 років, жінки — 55 років і мають науковий стаж.

  У чоловіків трудовий стаж повинен складати не менше 25 років. При цьому обов'язковою умовою є наявність 20-річного стажу наукової праці. У жінок трудовий стаж повинен бути не менше 20 років, стаж наукової праці ~ 15 років.

  До трудового стажу відносяться всі періоди роботи, за які сплачені страхові внески. До наукового — робота тільки на визначених посадах. Перелік посад, що дають право на наукову пенсію, зазначено у постанові Кабінету Міністрів України від 04.03.2004 р.

  Науковий стаж обчислюється тільки за основним місцем роботи.

  Науковий стаж визначається тільки виходячи з періоду роботи особи на наукових посадах, і без захисту дисертації чи без ступеня звання.

  Основним документом, що підтверджує стаж, є трудова книжка. Наукова пенсія призначається тільки за умови, якщо особа, ідучи на пенсію, звільняється з наукової посади. Для отримання наукової пенсії особа повинна спочатку звільнитися з роботи.

  Наукова пенсія складає 80 % зарплати, яку отримувала особа. При цьому за кожний рік понад необхідний науковий стаж додається по 1 %, але не може перевищувати 90 % зарплати.

  При розрахунку наукової пенсії враховується зарплата, отримана під час роботи тільки на тих посадах, що входять до наукового стажу. Вона може складатися зі ставки (окладу), премій, доплат за вчені звання і ступені, надбавки за стаж наукової праці, а також інших надбавок, доплат, нагород саме за наукову діяльність.

  При цьому враховується заробіток за два періоди: за будь-які 60 календарних місяців підряд до 1 липня 2000 року і за весь період з 1 липня 2000 року.

  Заробіток пенсіонера за кожен місяць зіставляється із середніми зарплатами в країні за цей час і визначається його коефіцієнт.

  Подається інформація про зарплату тільки за основним місцем роботи.

  При призначенні-пенсії науковцю середній коефіцієнт збільшується на середню зарплату в країні за рік, що передував зверненню за пенсією. Таким чином, у 2009 році при розрахунку пенсії науковця береться до уваги середня зарплата за 2003 рік, що, за даними Державного комітету статистики, складала 1806 грн. 40 коп.

  Звертатися за призначенням наукової пенсії необхідно у районне управління Пенсійного фонду України за місцем роботи, а непрацюючим — за місцем проживання.


 


Вернуться назад