DataLife Engine 9.2 > Правовой ликбез > ВИТЯГ З ЄРДР НЕ МОЖЕ ЗАМІНИТИ ПОСТАНОВУ ПРО ПРИЗНАЧЕННЯ (ВИЗНАЧЕННЯ) ПРОКУРОРА АБО ГРУПИ ПРОКУРОРІВ

ВИТЯГ З ЄРДР НЕ МОЖЕ ЗАМІНИТИ ПОСТАНОВУ ПРО ПРИЗНАЧЕННЯ (ВИЗНАЧЕННЯ) ПРОКУРОРА АБО ГРУПИ ПРОКУРОРІВ


19 марта 2021. Разместил: inna

Витяг з ЄРДР не може замінити постанову про призначення (визначення) прокурора або групи прокурорів

Вироком суду, залишеним без змін апеляційним судом, особу було засуджено за ч. 4 ст. 296 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років.

У касаційній скарзі захисник, серед іншого, зазначав, що у матеріалах кримінального провадження відсутні постанови про призначення групи прокурорів та про визнання особи в якості потерпілого. Такі обставини не отримали належної оцінки суду апеляційної інстанції, який всупереч приписам ст. 419 КПК України відповідних доводів сторони захисту не перевірив, чим істотно порушив вимоги кримінального процесуального закону.

ККС вирішив касаційну скаргу захисника задовольнити частково, а ухвалу апеляційного суду скасувати і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

ВС зазначив, що вимогами кримінального процесуального закону передбачено, що рішення суду першої інстанції перевіряється апеляційним судом з точки зору його законності й обґрунтованості, тобто відповідності нормам матеріального і процесуального закону, фактичним обставинам справи, доказам, дослідженим у судовому засіданні.

А апеляційний суд, переглядаючи вирок місцевого суду щодо особи не звернув увагу на те, що у матеріалах кримінального провадження відсутні документи, якими визначено прокурора або групу прокурорів, які здійснюють повноваження прокурорів у цьому кримінальному провадженні.

ККС зауважив, що застосування належної процедури є одним із складових елементів принципу верховенства права, передбачає, у тому числі, щоб повноваження органів публічної влади були визначені приписами права, і вимагає, щоб посадовці мали дозвіл на вчинення дії і надалі діяли в межах наданих їм повноважень.

Недотримання належної правової процедури тягне за собою порушення гарантованого кожному ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод права на справедливий суд.

ККС зазначив, що відповідно до частин 1, 2 ст. 37 КПК України прокурор, який здійснюватиме повноваження прокурора у конкретному кримінальному провадженні, визначається керівником відповідного органу прокуратури після початку досудового розслідування. У разі необхідності керівник органу прокуратури може визначити групу прокурорів, які здійснюватимуть повноваження прокурорів у конкретному кримінальному провадженні, а також старшого прокурора такої групи, який керуватиме діями інших прокурорів. Прокурор здійснює повноваження прокурора у кримінальному провадженні з його початку до завершення. Здійснення повноважень прокурора в цьому самому кримінальному провадженні іншим прокурором можливе лише у випадках, передбачених частинами четвертою та п`ятою статті 36, частиною третьою статті 313, частиною другою статті 341 цього Кодексу та частиною третьою цієї статті.

ВС вказав, що визначення керівником органу прокуратури прокурора (групи прокурорів), який здійснюватиме повноваження прокурора у конкретному кримінальному провадженні є кримінально-процесуальним рішенням, яке утворює, змінює чи припиняє права і обов`язки, тобто має правові наслідки, в конкретному кримінальному провадженні з його початку до завершення та за процесуальною формою має бути передбачено (встановлено) кримінальним процесуальним законом.

У свою чергу постанова керівника відповідного органу прокуратури про призначення (визначення) прокурора або групи прокурорів, які здійснюватимуть повноваження прокурорів у конкретному кримінальному провадженні, має відповідати вимогам ст. 110 КПК України, у тому числі, постанова прокурора виготовляється на офіційному бланку та підписується службовою особою, яка прийняла відповідне процесуальне рішення.

ВС звернув увагу, що витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань не може замінити таку постанову, оскільки він не є кримінально-процесуальним рішенням, яке породжує зазначені правові наслідки в конкретному кримінальному провадженні.

Таким чином, кримінальний процесуальний закон передбачає обов`язковість винесення керівником відповідного органу прокуратури постанови про призначення (визначення) прокурора, який здійснюватиме повноваження прокурора у конкретному кримінальному провадженні, та у разі необхідності групи прокурорів, які здійснюватимуть повноваження прокурорів у конкретному кримінальному провадженні, її відповідність вимогам до процесуального рішення в формі постанови, у тому числі, щодо підписання службовою особою, яка її прийняла, та долучення постанови до матеріалів кримінального провадження для підтвердження факту наявності повноважень.

ККС ВС вказав, що відсутність зазначеної постанови в матеріалах кримінального провадження або її не підписання керівником відповідного органу прокуратури обумовлює недопустимість доказів, зібраних під час досудового розслідування, як таких, що зібрані під наглядом і процесуальним керівництвом прокурора (прокурорів), який не мав на те законних повноважень (постанова від 03.03.2021 у справі № 522/11807/18).

Джерело:https://ukrainepravo.com


Вернуться назад