Адвокат Консалтинг

Написать новость

Вы можете отправить Ваш материал нам, который вскоре появится на наших страницах


> подробнее

Адвокаты

Список адвокатов, готовых помочь Вам в любую минуту


> перейти к списку

Риэлторы

Список риэлторов, которые могут предоставить Вам свои услуги


> перейти к списку

Наши вакансии

Газета "Адвокат-консалтинг" объявляет конкурс на должность


> подробнее

Наша газета

pdf-архив номеров нашей газеты


> подробнее

Видео


Выделение земельного участка бесплатно



Клуб юристов




Официальное обращение




ГрузчикиГрузчики Харьков

Квартирные и офисные Грузчики Харьков

Купить упаковку






Регулювання містобудівної діяльності: що змінює новий закон?
Категория: Правовой ликбез

altПрийняття нового Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон) покликано спростити дозвільні та погоджувальні процедури у будівництві, дозволить адаптувати регуляторну політику України до європейських стандартів, забезпечити сприятливі умови для ведення бізнесу, розвитку будівельної та суміжних галузей.
 
Рівень спрощення тепер залежатиме від категорії складності об'єкта будівництва. У ст. 32 усі об'єкти будівництва за складністю архітектурно-будівельного рішення та/або інженерного обладнання поділяються на І, II, III, IV і V категорії складності. Категорія складності визначається відповідно до державних будівельних норм та стандартів на підставі класу наслідків (відповідальності) такого об'єкта будівництва. Віднесення об'єкта будівництва до тієї чи іншої категорії складності здійснюється проектною організацією і замовником будівництва. Порядок віднесення об'єктів до IV і V категорій складності визначається Кабінетом Міністрів України.
 
У чому полягає спрощення юридичних процедур у будівельній діяльності
 
У ст. 26 Закону визначено основні етапи, які має пройти будівництво об'єктів:
 
1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних;
2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи;
3) затвердження проектної документації;
4) виконання підготовчих та будівельних робіт;
5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів:
6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.
 
Законом кардинально змінено підхід до питання обов'язковості проведення експертиз проектної документації на будівництво. Змінами до відповідних законів України скасовуються обов'язковість низки експертиз проектів будівництва, зокрема, екологічної експертизи, експертизи (перевірки) проектної та іншої документації на відповідність нормативним актам із пожежної безпеки, державної санітарно-епідеміологічної експертизи, державної експертизи ядерної та радіаційної безпеки, державної експертизи з енергозбереження, експертизи на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці.
 
У п. З ст. 31 Закону передбачено, що обов'язковій експертизі тепер не підлягають проекти будівництва об'єктів І—XII категорій складності. Ця
норма набирає чинності через три місяці з дня набрання чинності цим Законом. Натомість обов'язковій експертизі підлягають проекти будівництва об'єктів, які:
 
1) належать до IV і V категорій складності, — щодо додержання нормативів з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології, охорони праці, енергозбереження, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, міцності, надійності та необхідної довговічності;
2) споруджуються на територіях із складними інженерно-геологічними та техногенними умовами. — в частині міцності, надійності та довговічності;
3) споруджуються із залученням бюджетних коштів. — шодо кошторисної частини проектної документації.
 
За рішенням замовника може проводитися також експертиза проектів будівництва інших об'єктів, ніж передбачені у цій частині.
 
Встановлення випадків та порядку проведення експертизи проектів будівництва іншими законами не допускається. Ця норма Закону також набирає чинності через три місяці з дня набрання чинності цим Законом.
 
Проектна документація на будівництво об'єктів не потребує погодження державними органами, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, юридичними особами, утвореними такими органами.
 
Президент України, підтримуючи спрощення, зазначив, що це має супроводжуватися визначенням адекватного механізму, який забезпечував би безумовну відповідність проектів будівництва відповідним нормам, стандартам і правилам, гарантував би якість будівельних робіт. На його думку, одним із таких механізмів могла би бути персоніфікована відповідальність суб'єктів місто-
 
будівної діяльності. Згідно із зауваженнями Президента до Прикінцевих Положень Закону включено п. 12, де передбачене наступне. Кабінету Міністрів України належить внести у місячний строк з дня опублікування цього Закону до Верховної Ради України проект закону щодо персоніфікації відповідальності за негативні наслідки, спричинені допущеними порушеннями будівельних норм, стандартів і правил у процесі проектування, експертизи проектів та будівництва об'єктів містобудування.
 
Боротьба з незаконним будівництвом
 
У ст. 38 конкретизовані положення, що стосуються знесення самочинно збудованих об'єктів містобудування. У разі виявлення факту самочинного будівництва об'єкта, перебудова якого з метою усунення істотного відхилення від проекту або усунення порушень законних прав та інтересів інших осіб, істотного порушення будівельних норм є неможливою, посадова особа відповідної інспекції державного архїтектурно-будівельного контролю видає особі, яка здійснила (здійснює) таке будівництво, припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил з визначенням строку для добровільного виконання припису.
У разі якщо особа в установлений строк добровільно не виконала вимоги, встановлені у приписі, інспекція державного архїтектурно-будівельного контролю подає позов до суду про знесення самочинно збудованого об'єкта та компенсацію витрат, пов'язаних з таким знесенням.
 
За рішенням суду самочинно збудований об'єкт підлягає знесенню з компенсацією витрат, пов'язаних із знесенням об'єкта, за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) таке самочинне будівництво. Замовником робіт із знесення зазначеного об'єкта є інспекція державного архїтектурно-будівельного контролю, за позовом якої прийнято відповідне рішення суду.
 
МАФи отримали законний статус
 
У ст. 28 регламентовано правовий статус МАФів — малих архітектурних форм і тимчасових споруди для провадження підприємницької діяльності. Мала архітектурна форма (МАФ) — невелика споруда декоративного, допоміжного чи іншого призначення, що використовується для покрашення естетичного вигляду громадських місць і міських об'єктів, організації простору та доповнює композицію будинків, будівель, їх комплексів.
 
До малих архітектурних форм, зокрема, належать: павільйони, навіси, вуличні меблі (лавки, лави, столи), рекламні та інформаційні стенди, дошки, вивіски, інші об'єкта, визначені законодавством. Альтернативою МАФам стали тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності — одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. 
 
Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.
 
Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здыйснюэться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань будівництва.
 
Насамкінець, слід зауважити, що Закон також вніс певні зміни до компетенції органів місцевого самоврядування Реалізація таких положень Закону має здійснюватись з урахуванням Європейської Хартії місцевого самоврядування.

Рейтинг:

Система Orphus



Похожие новости


Комментарии:
Добавление комментария
[not-wysywyg] [/not-wysywyg]
[not-wysywyg][/not-wysywyg]{wysiwyg}
Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить, если не виден код




«    Сентябрь 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 

Популярное
  • Суд стягнув 76 тисяч відшкодування з «АТБ», де жінка впала на розлитій олії
  • Справа №643/21744/19
  • Лесик обещал-не сделал...
  • НБУ продает на аукционе 40 тонн монет, выведенных из эксплуатации
  • Втрое больше заболевших. Ждет ли Украину взрыв коронавируса в сентябре
  • “Карантин – незаконний”, – адвокат Криворучко
  • Основатель Zoom за день заработал 5 млрд долларов
  • Видео момента нападения на автобус в Люботине попало в соцсети (видео)
  • Лерос обозвал Зеленского лжецом и "клоуном с 95 Квартала"
  • На авторынке Харькова прогремел взрыв (фото)

  • Наш опрос


    Курс валют (НБУ)

    Курсы НБУ на сегодня

    Курс валют (средний)











    Аудиоролики - Рекламная Студия

    Студия звукозаписи

















    Редакция может не разделять мнение авторов публикаций. Редакция не несёт ответственности за публикации с других сайтов.

    Все права на материалы, находящиеся на сайте www.advocat-cons.info, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При любом использовании материалов сайта гиперссылка на www.advocat-cons.info обязательна. По вопросам размещения рекламы или информации на сайте обращаться по телефонам: (057) 737-22-53, 096-114-24-80

    © 2007-2014 Медиагруппа "Адвокат-консалтинг"
    .