Адвокат Консалтинг

Написать новость

Вы можете отправить Ваш материал нам, который вскоре появится на наших страницах


> подробнее

Адвокаты

Список адвокатов, готовых помочь Вам в любую минуту


> перейти к списку

Риэлторы

Список риэлторов, которые могут предоставить Вам свои услуги


> перейти к списку

Наши вакансии

Газета "Адвокат-консалтинг" объявляет конкурс на должность


> подробнее

Наша газета

pdf-архив номеров нашей газеты


> подробнее

Видео


Выделение земельного участка бесплатноКлуб юристов
Официальное обращение
ГрузчикиГрузчики Харьков

Квартирные и офисные Грузчики Харьков

Купить упаковку


Про неправомірність визнання договору довічного утримання (догляду) дійсним на підставі ч. 2 ст. 220 ЦК України
Категория: Показательное дело

altПро неправомірність визнання договору довічного утримання (догляду) дійсним на підставі ч. 2 ст. 220 ЦК України
 
ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
 
РІШЕННЯ від 23 лютого 2011 року
 
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у п. 13 постанови «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» від 6 листопада 2009 року, вирішуючи спір про визнання правочину, який підлягає нотаріальному посвідченню, дійсним, судам необхідно враховувати, що норма ч. 2 ст. 220 ЦК України не застосовується щодо правочинів, які підлягають і нотаріальному посвідченню, і державній реєстрації. Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_6, суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, на зазначені положення закону уваги не звернув; не визначився з характером спірних правовідносин; не врахував, що договір довічного утримання (догляду), за яким передається у власність нерухоме майно, підлягає і нотаріальному посвідченню, і державній реєстрації, тому не може бути визнаний дійсним на підставі ч. 2 ст. 220 ЦК України.
 
Колегія суддів Верховного Суду України, розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_7, Липовецької міської ради про визнання дійсним договору довічного утримання,
 
встановила:
 
У вересні 2008 року ОСОБА_6 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_7 про визнання дійсним договору довічного утримання.
 
Зазначала, що вона разом зі двома неповнолітніми дітьми з 2002 року проживала у будинку свого вітчима, ОСОБА_8, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
 
ОСОБА_8 мав намір за договором довічного утримання передати їй у власність вказаний жилий будинок.
 
10 листопада 2002 року вона з ОСОБА_8 звернулись до нотаріуса для посвідчення договору довічного утримання, однак такий договір посвідчено не було у зв'язку з тим, що ОСОБА_8 не мав правовстановлюючих документів на жилий будинок.
 
Вироком Липовецького районного суду Вінницької області від 9 грудня 2004 року ОСОБА_8 був засуджений до трьох років позбавлення волі.
 
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_8 помер.
 
Посилаючись на те, що договір довічного утримання не було посвідчено нотаріально, однак ОСОБА_8 мав намір укласти такий договір, вона на виконання умов домовленості про укладення договору довічного Утримання забезпечувала його продуктами харчування, надавала грошову допомогу, підтримувала жилий будинок у належному стані, відвідувала його в установі відбування покарань, поховала його за власний рахунок, просила визнати договір довічного утримання, укладений 10 листопада 2002 року, дійсним.
 
Рішенням Іллінецького районного суду Вінницької області від 19 червня 2009 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Вінницької області від 10 вересня 2009 року, позовні вимоги ОСОБА_6 задоволено: визнано дійсним договір довічного утримання, укладений 10 листопада 2002 року між ОСОБА_8 і ОСОБА_6.
 
У касаційній скарзі ОСОБА_7 просить скасувати ухвалені в справі судові рішення, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
 
Касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
 
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_6, суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, виходив із того, що 10 листопада 2002 року ОСОБА_6 і ОСОБА_8 домовились про укладення договору довічного утримання, за умовами якого ОСОБА_8 передає у власність ОСОБА_6 належний йому жилий будинок, а ОСОБА_6 зобов'язується забезпечувати його утриманням та доглядом довічно; ОСОБА_6 фактично здійснювала догляд і утримання ОСОБА_8, проте він ухилився від нотаріального посвідчення договору довічного утримання, а в подальшому був засуджений до позбавлення волі і не міг реалізувати свій намір щодо посвідчення договору довічного утримання, тому договір довічного утримання, укладений 10 листопада 2002 року, слід визнати дійсним на підставі ч. 2 ст. 220 ЦК України.
 
Проте з такими висновками судів погодитись не можна.
 
Судом установлено, що ОСОБА_6 разом зі двома неповнолітніми дітьми з 2002 року проживала у будинку свого вітчима, ОСОБА_8, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
 
ОСОБА_8 мав намір за договором довічного утримання передати їй у власність вказаний жилий будинок.
 
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_8 помер.
 
За життя ОСОБА_8 договір довічного утримання нотаріально посвідчений не був.
 
Відповідно до ст. ст. 744, 745 ЦК України за договором довічного утримання (догляду) одна сторона (відчужував) передає другій стороні (набувачеві) у власність житловий будинок, квартиру або їх частину, інше нерухоме майно або рухоме майно, яке має значну цінність, взамін чого набувач зобов'язується забезпечувати відчужувача утриманням та (або) доглядом довічно.
 
Договір довічного утримання (догляду) укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.
 
Договір довічного утримання (догляду), за яким передається набувачеві у власність нерухоме майно, підлягає державній реєстрації.
 
Згідно з ч. З ст. 640 ЦК України договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення, і державної реєстрації - з моменту державної реєстрації.
 
Відповідно до ч. 2 ст. 220 ЦК України, якщо сторони домовились щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним.
 
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у п. 13 постанови «Про практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» від 6 листопада 2009 року, вирішуючи спір про визнання правочину,
який підлягає нотаріальному посвідченню, дійсним, судам необхідно враховувати, що норма ч. 2 ст. 220 ЦК України не застосовується щодо правочинів, які підлягають і нотаріальному посвідченню, і державній реєстрації.
 
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_6, суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, на зазначені положення закону уваги не звернув; не визначився з характером спірних правовідносин; не врахував, що договір довічного утримання (догляду), за яким передається у власність нерухоме майно, підлягає і нотаріальному посвідченню, і державній реєстрації, тому не може бути визнаний дійсним на підставі ч. 2 ст. 220 ЦК України.
 
За таких обставин колегія суддів визнає, що під час вирішення справи судами неправильно застосовані норми матеріального права, а тому постановлені у справі судові рішення підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_6.
 
Керуючись п. 5 ч. 1 ст. 336, ст. 341, ч. 2 ст. 344 ЦПК України, колегія суддів Верховного Суду України
 
вирішила:
 
Касаційну скаргу ОСОБА_7 задовольнити частково.
 
Рішення Іллінецького районного суду Вінницької області від 19 червня 2009 року та ухвалу апеляційного суду Вінницької області від 10 вересня 2009 року скасувати.
 
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_6 про визнання дійсним договору довічного утримання відмовити.
 
Рішення оскарженню не підлягає.

Рейтинг:

Система OrphusПохожие новости


Комментарии:
Добавление комментария
[not-wysywyg] [/not-wysywyg]
[not-wysywyg][/not-wysywyg]{wysiwyg}
Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить, если не виден код
«    Декабрь 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Популярное
 • Справа № 922/3242/20
 • "Судьи говорят про справки СБУ - там же ничего нет". Как власть саботирует суды по санкциям СНБО
 • ГДЕ ОНИ СЕЙЧАС? Динамо Киев - полуфиналист Кубка УЕФА 2009. Динамо - Шахтер! От миллионера до бомжа
 • Повестка в военкомат: виды повесток, правила и порядок вручения и ответственность за неявку
 • ПОЛИЦИЯ ЗАДЕРЖАЛА ПОДОЗРЕВАЕМОГО В УБИЙСТВЕ ЖЕНЩИНЫ НА МОСКОВСКОМ ПРОСПЕКТЕ
 • Сын убитого лидера джамахирии Муамара Каддафи решил баллотироваться в президенты в Ливии
 • Справа № 752/17832/14-ц
 • Силовики разоблачили схему вывоза из Украины сотни тонн драгоценных металлов
 • Колонизация мира за 16-19 век , что это было на самом деле ?
 • Добкин РАССКАЗАЛ ПРАВДУ о Коломойском и Зеленском.

 • Наш опрос


  Курс валют (НБУ)

  Курсы НБУ на сегодня

  Курс валют (средний)  Аудиоролики - Рекламная Студия

  Студия звукозаписи

  Редакция может не разделять мнение авторов публикаций. Редакция не несёт ответственности за публикации с других сайтов.

  Все права на материалы, находящиеся на сайте www.advocat-cons.info, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При любом использовании материалов сайта гиперссылка на www.advocat-cons.info обязательна. По вопросам размещения рекламы или информации на сайте обращаться по телефонам: (057) 737-22-53, 096-114-24-80

  © 2007-2014 Медиагруппа "Адвокат-консалтинг"
  .