Адвокат Консалтинг

Написать новость

Вы можете отправить Ваш материал нам, который вскоре появится на наших страницах


> подробнее

Адвокаты

Список адвокатов, готовых помочь Вам в любую минуту


> перейти к списку

Риэлторы

Список риэлторов, которые могут предоставить Вам свои услуги


> перейти к списку

Наши вакансии

Газета "Адвокат-консалтинг" объявляет конкурс на должность


> подробнее

Наша газета

pdf-архив номеров нашей газеты


> подробнее

Видео


Выделение земельного участка бесплатноКлуб юристов
Официальное обращение
ГрузчикиГрузчики Харьков

Квартирные и офисные Грузчики Харьков

Купить упаковку


Взаємодія прокуратури і ЗМІ
Категория: Правовой ликбез

altЩо стосується ЗМІ, загальною метою їх взаємодії з органами прокуратури є публічне поширення інформації про прокурорську діяльність, а також інших відомостей, необхідних для реалізації громадянами своїх прав, свобод і законних інтересів, а також здійснення завдань і функцій юридичних осіб (ст. 34 Закону "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні", ст. 4 Закону України від 21 грудня 1993 р. "Про телебачення і радіомовлення" (в редакції Закону від 12 січня 2006 р. )8). Спеціальною метою такої взаємодії є поширення інформації про стан додержання законності в діяльності органів, які провадять досудове слідство, можливі порушення прав людини в цій сфері, а також надання допомоги уповноваженим органам у розкритті злочинів тощо.
 
За змістом інформація про діяльність органів прокуратури на досудовому слідстві та інформація про діяльність органів досудового слідства, яка поширюється ЗМІ, може бути, по-перше, віднесена до правової інформації, тобто відомостей про право, правовідносини, правопорядок, правопорушення і боротьбу з ними та їх профілактику тощо (ст. 17 Закону "Про інформацію"). За порядком доступу така інформація є відкритою (ст. 20 Закону "Про інформацію").
 
По-друге, зазначена інформація може бути віднесена до службової, тобто міститися в документах, які становлять внутрішньовідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами прокуратури тощо. За порядком доступу така інформація є конфіденційною, тобто публічною інформацією з обмеженим доступом (ст. 6 Закону від 13 січня 2011 р. "Про доступ до публічної інформації"). Національне законодавство (ч. 4 ст. 7 Закону "Про прокуратуру", ст. 121 Кримінально-процесуального (КПК), ч. 4 ст. 296 Цивільного (ЦК) кодексів), а також норми міжнародного права (наприклад пункти 29, ЗО Рекомендації Комітету міністрів Ради Європи К (2000)19 щодо ролі прокуратури у системі кримінального правосуддя9) також встановлюють певні обмеження щодо обігу відповідної інформації на досудовому слідстві. Йдеться перш за все про таємницю досудового слідства. Відповідно до ст. 121 КПК дані досудового слідства можна оголосити лише з дозволу слідчого або прокурора і в тому обсязі, в якому вони визнають це можливим. Ще більш категоричними є положення ч. 4 ст. 7 Закону "Про прокуратуру", відповідно до якої ніхто не має права без дозволу прокурора або слідчого розголошувати дані перевірок і досудового слідства до їх закінчення.
 
Як відомо, у чинному КПК України поняття таємниці досудового слідства відсутнє, проте у теорії кримінального процесу під нею пропонується розуміти охоронювану кримінально-процесуальним та кримінальним законом інформацію (відомості), що відображає інтереси розслідування по кримінальній справі, конфіденційність якої визначається слідчим, дізнавачем чи прокурором та захищається з метою усунення реальної чи потенційної небезпеки заподіяння шкоди зазначеним інтересам10. З урахуванням законодавчих обмежень можна зробити висновок, що зі змістовного боку відомості, які утворюють таємницю досудового слідства, поділяються на: 1) відомості про особу, інші ідентифікаційні ознаки учасників розслідування; 2) відомості про заходи забезпечення безпеки учасників розслідування; 3) відомості, які відображають стратегічні напрями та тактику розслідування злочину. З огляду на це мають застосовуватися й положення ст. 21 Закону "Про інформацію", відповідно до якої до інформації з обмеженим доступом не можуть бути віднесені, зокрема, відомості про стан правопорядку, про факти порушення прав і свобод людини і громадянина, про незаконні дії органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, інші відомості, доступ до яких не може бути обмежено відповідно до законів та міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Вочевидь, що в процесі здійснення нагляду за додержанням законів на стадії досудового слідства, а також досудового провадження в органах прокуратури накопичується зазначена інформація, яка, безумовно, становить суспільний інтерес. У контексті цього не можна зрештою не враховувати положення ст. 29 Закону "Про інформацію", яка передбачає можливість поширення суспільно необхідної інформації з обмеженим доступом, що є предметом суспільного інтересу, і право громадськості знати цю інформацію переважає потенційну шкоду від її поширення. Перш за все йдеться про інформацію, яка забезпечує конституційні права, свободи та обов'язки; свідчить про можливість порушення прав людини, шкідливі екологічні та інші негативні наслідки діяльності (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб тощо.
 
Тож можна зазначити, що принцип гласності на стадії досудового провадження як нормативна вимога доступності ходу та результатів розслідування, а також розгляду кримінальних справ11 діє із певними обмеженнями, обумовленими існуванням відповідної таємниці. А тому актуальним залишається питання про перелік відомостей, які під час досудового провадження не становлять слідчої таємниці й можуть бути розголошені. Не претендуючи на вичерпний перелік таких відомостей, зазначу, що вихідними для вирішення цього питання можуть бути положення пунктів 29 та 30 Рекомендації Комітету міністрів Ради Європи R (2000)19, відповідно до яких прокурор не може розголошувати: 1) будь-яку інформацію, яка може вплинути на справедливість правосуддя; 2) конфіденційну інформацію, отриману від третіх осіб, зокрема якщо йдеться про презумпцію невинуватості, якщо тільки розголошення не буде вимагатися інтересами правосуддя або у відповідності із законом. Нарешті ч. 4 ст. 296 ЦК забороняє використання (обнародування) імені фізичної особи, яка затримана, підозрюється чи обвинувачується у вчиненні злочину, аж до набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо неї. Тож на стадії досудового слідства може бути обнародувана інформація про факт вчинення злочину, крім випадків, коли сам факт злочину вказує на особу, яка його вчинила. Вважаю, що такі відомості можуть бути розголошені лише за згодою затриманого, підозрюваного чи обвинуваченого На жаль, недодержання цього правила тягне порушення прав та законних інтересів учасників розслідування, а також ускладнює досудове та судове провадження по кримінальній справі. В той же час не становлять слідчої таємниці й відомості про прийняті за результатами розслідування процесуальні рішення по кримінальній справі.
 
Метою взаємодії органів прокуратури із ЗМІ є досягнення певного результату шляхом використання потенціалу кожної зі сторін. Традиційно такою метою може бути: інформування населення про стан злочинності та заходи, спрямовані на запобігання їй; формування через ЗМІ громадської думки про роль прокуратури у захисті прав громадян; інформування про хід розслідування справ, які мають великий суспільний резонанс.

Рейтинг:

Система OrphusПохожие новости


Комментарии:
Добавление комментария
[not-wysywyg] [/not-wysywyg]
[not-wysywyg][/not-wysywyg]{wysiwyg}
Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить, если не виден код
«    Июль 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Популярное
 • “Їм кінець”: У ЗМІ потрапило листування Шарія і ОПЗЖ, де блогер обговорив, як посадити в СІЗО своїх противників
 • Вместо работы загорает на солнце: в сети появились фото Зайцевой за решеткой
 • ВОЗ направит в Китай экспертов для поиска источника коронавируса
 • Государственные проверки от А до Я: как бизнесу пережить приход инспектора. Инструкция
 • Зеленский подарил херсонский торговый порт друзьям Саакашвили
 • Даркнет в кармане: как работает черный рынок в Телеграме
 • Щодо будівництва котеджного містечка «Еталон» по вул. Бєркоса, 151
 • Безхмарне життя експрокурора Нечипоренка
 • Генпрокурору заплатили 1 мільйон доларів за закриття справи Бахматюка – Шабунін
 • Стосовно розміщення одноповерхового нежитлового приміщення кафе-бару по вул. Клочківській, 358-А.

 • Наш опрос


  Курс валют (НБУ)

  Курсы НБУ на сегодня

  Курс валют (средний)  Аудиоролики - Рекламная Студия

  Студия звукозаписи

  Редакция может не разделять мнение авторов публикаций. Редакция не несёт ответственности за публикации с других сайтов.

  Все права на материалы, находящиеся на сайте www.advocat-cons.info, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При любом использовании материалов сайта гиперссылка на www.advocat-cons.info обязательна. По вопросам размещения рекламы или информации на сайте обращаться по телефонам: (057) 737-22-53, 096-114-24-80

  © 2007-2014 Медиагруппа "Адвокат-консалтинг"
  .