Адвокат Консалтинг

Написать новость

Вы можете отправить Ваш материал нам, который вскоре появится на наших страницах


> подробнее

Адвокаты

Список адвокатов, готовых помочь Вам в любую минуту


> перейти к списку

Риэлторы

Список риэлторов, которые могут предоставить Вам свои услуги


> перейти к списку

Наши вакансии

Газета "Адвокат-консалтинг" объявляет конкурс на должность


> подробнее

Наша газета

pdf-архив номеров нашей газеты


> подробнее

Видео


Выделение земельного участка бесплатноКлуб юристов
Официальное обращение
ГрузчикиГрузчики Харьков

Квартирные и офисные Грузчики Харьков

Купить упаковку


Про визнання заповіту дійсним, зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою
Категория: Показательное дело

altСУДОВА ПАЛАТА В ЦИВІЛЬНИХ СПРАВАХ
 
Рішення 2 червня 2010 року м. Київ
 
Колегія суддів Судової палати в цивільних справах Верховного Суду України у складі: головуючого — Яреми А. Г., суддів: Левченка Є. Ф., Охрімчук Л. І., Лихути Л. М., Романюка Я. М., розглянувши в судовому засіданні справу за позовом Особи 6, Особи 7 до Головного управління юстиції у м. Києві, Ірпінської міської державної нотаріальної контори Київської області, приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу, Особи 8, треті особи: Головне управління юстиції у Київській області, Особа 9, про визнання заповіту дійсним, зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою Особи 9 на рішення Подільського районного суду м. Києва від 3. 06. 2008 та ухвалу Апеляційного суду м. Києва від 23. 09. 2008,
 
ВСТАНОВИЛА: У квітні 2008 року Особа 6 і Особа 7 звернулися до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що 12. 01. 2007 їхній батько, Особа 10, склав заповіт, згідно з яким належне йому майно заповів їм у визначених у заповіті частинах. Указаний заповіт було посвідчено приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу, Особою 8.
 
Після смерті 2. 05. 2007 Особи 10 вони звернулись до Ірпінської міської державної нотаріальної контори Київської області про видачу свідоцтва про право на спадщину, однак їм було відмовлено з тих підстав, що приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу вчинено нотаріальну дію, а саме — посвідчено заповіт від 12. 01. 2007, поза межами визначеного для останнього нотаріального округу.
 
Вважаючи, що їхні права порушено, просили визнати заповіт від 12. 01. 2007 дійсним, зобов'язати Ірпінську державну нотаріальну контору вчинити певні дії.
 
Рішенням Подільського районного суду м. Києва від 3. 06. 2008, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду м. Києва від 23. 09. 2008, позов задоволено, ухвалено визнати заповіт від 12. 01. 2007, який складено покійним, Особою 10, дійсним; зобов'язати Ірпінську міську державну нотаріальну контору Київської області видати свідоцтво про право на спадщину за заповітом від 12. 01. 2007 на ім'я Особи 6 та Особи 7.
 
У касаційній скарзі Особа 9 ставить питання про скасування судових рішень й ухвалення нового рішення, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права.
 
Касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
 
Задовольняючи позов, суд першої інстанції та апеляційний суд, погоджуючись з ним, виходили з того, що волевиявлення Особи 10 при складенні заповіту було вільним; дії приватного нотаріуса щодо посвідчення заповіту відповідали вимогам ст. 41 закону від 2. 09. 93 №3425-ХІІ «Про нотаріат», згідно з ч. 1 якої нотаріальні дії можуть вчинятися будь-яким нотаріусом чи посадовою особою органів місцевого самоврядування, за винятком випадків, передбачених стст. 9, 36, 55, 60, 65, 66, 70—73, 85, 93 і 103 цього закону, та інших випадків, передбачених законодавством.
 
Проте повністю з такими висновками судів погодитися не можна.
 
Відповідно до ст. 213 ЦПК рішення суду повинно бути законним і обгрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обгрунтованим є рішення, ухвалене На основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
 
Згідно з ч. 1 ст. 1257 ЦК заповіт, складений з порушенням вимог щодо його посвідчення, є нікчемним.
 
Відповідно до абз. 1 п. 11 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами, затвердженої наказом Міністерства юстиції від 3. 03. 2004 №20/5,
 
зареєстрованого в Міністерстві юстиції 3. 03. 2004 за №283/8882, нотаріальні дії вчиняються в приміщенні державної нотаріальної контори, в державному нотаріальному архіві, приміщенні, яке є робочим місцем приватного нотаріуса. В окремих випадках, коли фізична особа не може з'явитися в зазначене приміщення, а також коли того вимагають особливості посвідчувальної угоди, нотаріальні дії можуть бути вчинені поза вказаними приміщеннями, але в межах території діяльності держнотконтори чи визначеного для приватного нотаріуса нотаріального округу.
 
Судами першої та апеляційної інстанцій установлено, що 12. 01. 2007 Особа 10, батько позивачів, заповів останнім належні йому частину будинку, земельну ділянку та автомобіль. Цей заповіт було посвідчено приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу, Особою 8.
 
Як убачається з матеріалів справи, у зв'язку з хворобою та на особисте прохання Особи 10 зазначений заповіт посвідчено за місцем проживання останнього, за Адресою 1, тобто нотаріус вчинив нотаріальну дію за межами свого нотаріального округу.
 
Проте суди на наведене належної уваги не звернули та не врахували, що вказаний заповіт складений з порушенням вимог законодавства щодо його посвідчення, у зв'язку з чим він не може бути визнаний дійсним.
 
За таких обставин ухвалені в справі судові рішення підлягають скасуванню з підстав, передбачених ст. 341 ЦПК, з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.
 
Керуючись стст. 336, 341 ЦПК, колегія суддів Судової палати в цивільних справах Верховного Суду
 
ВИРІШИЛА:
 
Касаційну скаргу Особи 9 задовольнити.
 
Рішення Подільського районного суду м. Києва від 3. 06. 2008 та ухвалу Апеляційного суду м. Києва від 23. 09. 2008 скасувати, ухвалити нове рішення.
 
У задоволенні позову Особи 6, Особи 7 до Головного управління юстиції у м. Києві, Ірпінської міської державної нотаріальної контори Київської області, приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу, Особи 8, про визнання заповіту дійсним, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
 
Рішення оскарженню не підлягає.

Рейтинг:

Система OrphusПохожие новости


Комментарии:
Добавление комментария
[not-wysywyg] [/not-wysywyg]
[not-wysywyg][/not-wysywyg]{wysiwyg}
Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить, если не виден код
«    Январь 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Популярное
 • Клопотання про поновлення процесуального строку можна заявляти і усно. Письмова форма НЕ ОБОВ’ЯЗКОВА (ВС/КГС № 910/6915/19 від 02.12.2019)
 • Житель Харькова оспаривает в суде продление карантина
 • Никто не заметил подмены
 • Поддерживая хорошие начинания...
 • Докази, які підтверджують факт відкриття карткового рахунку в банку
 • Журналистка Крюкова на похоронах Кернеса подслушала разговор и устроила скандал вокруг Кличко
 • "Ваш сын в полиции". Сообразительный дедушка быстро разоблачил мошенника и сдал его в полицию - ГУНП
 • В Украине вступили в силу новые карантинные ограничения. Полный список и инфографика
 • В 2020 году каждый украинец выложил 3000 грн на обслуживание госдолга
 • К Земле несутся семь астероидов, три из которых могут быть опасны для человечества

 • Наш опрос


  Курс валют (НБУ)

  Курсы НБУ на сегодня

  Курс валют (средний)  Аудиоролики - Рекламная Студия

  Студия звукозаписи

  Редакция может не разделять мнение авторов публикаций. Редакция не несёт ответственности за публикации с других сайтов.

  Все права на материалы, находящиеся на сайте www.advocat-cons.info, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При любом использовании материалов сайта гиперссылка на www.advocat-cons.info обязательна. По вопросам размещения рекламы или информации на сайте обращаться по телефонам: (057) 737-22-53, 096-114-24-80

  © 2007-2014 Медиагруппа "Адвокат-консалтинг"
  .