Адвокат Консалтинг

Написать новость

Вы можете отправить Ваш материал нам, который вскоре появится на наших страницах


> подробнее

Адвокаты

Список адвокатов, готовых помочь Вам в любую минуту


> перейти к списку

Риэлторы

Список риэлторов, которые могут предоставить Вам свои услуги


> перейти к списку

Наши вакансии

Газета "Адвокат-консалтинг" объявляет конкурс на должность


> подробнее

Наша газета

pdf-архив номеров нашей газеты


> подробнее

Видео


Выделение земельного участка бесплатноКлуб юристов
Официальное обращение
ГрузчикиГрузчики Харьков

Квартирные и офисные Грузчики Харьков

Купить упаковку


Строки - поняття відносне
Категория: Правовой ликбез

altЗа одних і тих самих обставин заявникові можуть відмовити в прийнятті скарги або надати кілька місяців на усунення недоліків
 
Ірина Гончар«Судовий випуск»
 
«Швидше, швидше, треба розглядати справи, аби люди не чекали на правосуддя роками». - так постійно говорять, коли заходить мова про строки розгляду справ. Нібито вирішили, і шляхом внесення змін до процесуальних кодексів з прийняттям Закону України «Про судоустрій і статус суддів» скоротили строки провадження. Проте сьогодні, на жаль, є підстави говорити, що справу не доведено до кінця.
 
Візьмемо за приклад адміністративний процес. Відповідно до частини І статті 122 Кодексу адміністративного судочинства (КАС) України, адміністративна справа має бути розглянута протягом розумного строку, але не більше ніж місяць з дня відкриття провадження у справі. Для справ щодо поновлення на публічній службі — 20 днів з дня відкриття провадження. Апеляційні суди мають один місяць на перегляд постанов у адміністративних справах і 15 днів — щодо ухвал судів першої інстанції. Після відкриття провадження, звісно (частина 1 статті 1951 КАС України). Строки касаційного провадження також не тривалі — знову ж таки один місяць з дня одержання касаційним судом адміністративної справи (стаття 2141 КАС України). Верховний Суд Україна (ВСУ) теж має лише один місяць для перегляду рішення Вищого адміністративного суду України (ВАСУ) з дня допуску справи до перегляду і порядку перегляду за винятковими обставинами.
 
Тобто, загалом строки, принаймні на папері, встановлено досить короткі, аби протягом півроку рішення у справі було прийнято і переглянуто, а судовий спір завершено як такий. Проте на практиці виходить усе не так райдужно і оперативно. Встановивши чіткі строки розгляду справ, які, щоправда, можуть бути подовжені, та строки на оскарження судових рішень, КАС України містить ряд строків, які обмежуються тільки «розумністю» і «достатністю». На розгляд суду. Саме в таких строках криється основана загроза оперативності адміністративного судочинства. Адже ніде не встановлено, скільки часу судді відводиться для того, аби відкрити провадження у справі чи відмовити в такому. Скільки часу надати на усунення недоліків позовної заяви, апеляційної, касаційної скарги чи заяви про перегляд рішення Верховним Судом України? «Достатньо», — відповідає на це запитання КАС України. Але достатньо, це кілька днів, тижнів чи місяців?
 
От і маємо ситуації, коли на клопотання про поновлення строку на звернення із заявою про перегляд рішення ВАСУ Верховним Судом України судді надають більш ніж два місяці.
 
Так, КАС України у частині 2 статті 240 надає ВАСУ 15 днів з дня надходження заяви для того, аби вирішити питання про надання допуску до перегляду рішення Верховним Судом.
 
При цьому відповідно до вимог частини 1 статті 2392 КАС України про допуск рішення ВАСУ до перегляду ВСУ має бути розподілена не пізніше наступного дня після надходження, а суддя — доповідач визначитися з тим, чи вона відповідає вимогам, встановленим статтями 236—239' КАС України. — за три дні (частина 2 статті 2392 КАС України).
 
Але одночасно у цій же частині 2 статті 2392 КАС України суду надається право у разі невідповідності заяви вимогам статей 239 та 239і КАС України дати заявникові строк для усунення недоліків.
 
Як виявляється, строк такий може тривати понад два місяці.
 
Так, у практиці ВАСУ нескладно віднайти ухвали, прийняті ще у середині серпня цього року, якими судді надавали строк для усунення недоліків аж до середини жовтня — початку листопада.
 
Наприклад, ухвалою у справі № Н-208/10 від 23 серпня ц. р. суддя ВАСУ Олександр Ситников, встановивши, що заявник — орган податкової служби — подав заяву з порушенням строку на звернення без клопотання про поновлення пропущеного строку, не додав копій рішень суду касаційної інстанції, в яких, на його думку, норму матеріального права застосовано інакше, ніж в оспорюваному рішенні, надав заявникові строк на усунення недоліків аж до 1 листопада 2010 року.
 
Одночасно з цим зазначимо, що подача заяви з пропущенням строку на звернення є порушенням вимог статті 238 КАС України, яка не передбачає можливості надання строку для усунення недоліків, відповідно до приписів частини 2 статті 2392 КАС України. Навпаки, порушення строку на звернення із заявою без клопотання — підстава для відмови у прийняття заяви взагалі. Наприклад, як це зроблено ухвалою ВАСУ в справі № Н-91/10 (суддя — Тетяна Шипуліна) від 21 серпня 2010 року. Причому, зауважимо, що обставини справи ідентичні — порушено строк, не подано клопотання про його поновлення та немає посилання на інші рішення суду касаційної інстанції, в яких міститься інакше застосування норм матеріального права.
 
Проте в ухвалі від 1 вересня 2010 року в іншій справі (№ Н-317), постановленій також суддею ВАСУ Тетяною Шипуліною, майже за таких самих обставин — порушення строку без обгрунтування поважності пропуску та клопотання про поновлення і ненадання належних чином оформлених копій судових рішень, на які посилається заявник, — надано строк на усунення недоліків до 15 вересня 2010 року.
 
Варто зауважити, що надання строку на усунення недоліків за нинішніх умов є доцільним інститутом, проте при його застосуванні треба чітко розуміти цілі, для яких він існує, і зважувати наданий строк на предмет його розумності. Адже у податкових спорах, наприклад, такий строк може означати, що майно особи може триваліший час знаходитися під арештом чи іншим обтяженням, або за час розгляду справи (включаючи строк на усунення недоліків) буде нараховано більше пені чи інших штрафних санкцій за несвоєчасне погашення заборгованості перед бюджетом тощо. Аж ніяк не є доцільним надання строку понад два місяці на подання клопотання про поновлення строку на звернення із заявою про перегляд рішення. Тим більше, що заявник уже його порушив. Навпаки, відповідно до приписів статей 237, 238 КАС України, це — безумовна підстава для відмови у прийнятті такої заяви взагалі.
 
На нашу думку, в зазначених випадках має місце неоднакове застосування ВАСУ норм КАС України, однак, як відомо, такі ухвали ВАСУ є остаточними і не можуть бути оскаржені з підстав неоднакового застосування норм, оскільки ці норми — процесуальні.
 
Вочевидь, єдиним способом уніфікувати питання має стати прийняття ВАСУ роз'яснення для суддів стосовно аспектів надання строків на усунення недоліків.

Рейтинг:

Система OrphusПохожие новости


Комментарии:
Добавление комментария
[not-wysywyg] [/not-wysywyg]
[not-wysywyg][/not-wysywyg]{wysiwyg}
Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить, если не виден код
«    Июнь 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

Популярное
 • КП "Харьковводоканал" всячески пытается навязать свой проект договора на водоснабжение и водоотведение. (Часть 2)
 • КАК НЕ ПОТЕРЯТЬ СВОИ ДЕНЬГИ АРЕНДОДАТЕЛЯМ, В УСЛОВИЯХ КАРАНТИНА связанного с болезнью COVID-19, вызванной коронавирусом SARS-CoV-2 ? (Часть2)
 • СБУ подозревает «Альфа Банк» в финансировании террористов «ДНР» и «ЛНР»
 • В МОЗ утвердили рекомендации для парикмахерских, магазинов и т.д. на время карантина
 • Как доказать законность денег при пополнении карты более чем на 5000 грн
 • Звільнили під час карантину: як оскаржити
 • У Харкові показали проекти нового міськового торгового ринку та нової дороги. Ексклюзив
 • КП "Харьковводоканал" всячески пытается навязать свой проект договора на водоснабжение и водоотведение. (Часть 1)
 • ООН ОЗВУЧИЛА СУММУ УБЫТКОВ, ПРИЧИНОЙ КОТОРЫХ СТАЛ КОРОНАВИРУС
 • КП "Харьковводоканал" всячески пытается навязать свой проект договора на водоснабжение и водоотведение. (Часть 3)

 • Наш опрос


  Курс валют (НБУ)

  Курсы НБУ на сегодня

  Курс валют (средний)  Аудиоролики - Рекламная Студия

  Студия звукозаписи

  Редакция может не разделять мнение авторов публикаций. Редакция не несёт ответственности за публикации с других сайтов.

  Все права на материалы, находящиеся на сайте www.advocat-cons.info, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При любом использовании материалов сайта гиперссылка на www.advocat-cons.info обязательна. По вопросам размещения рекламы или информации на сайте обращаться по телефонам: (057) 737-22-53, 096-114-24-80

  © 2007-2014 Медиагруппа "Адвокат-консалтинг"
  .