Адвокат Консалтинг

Написать новость

Вы можете отправить Ваш материал нам, который вскоре появится на наших страницах


> подробнее

Адвокаты

Список адвокатов, готовых помочь Вам в любую минуту


> перейти к списку

Риэлторы

Список риэлторов, которые могут предоставить Вам свои услуги


> перейти к списку

Наши вакансии

Газета "Адвокат-консалтинг" объявляет конкурс на должность


> подробнее

Наша газета

pdf-архив номеров нашей газеты


> подробнее

Видео


Выделение земельного участка бесплатноКлуб юристов
Официальное обращение
ГрузчикиГрузчики Харьков

Квартирные и офисные Грузчики Харьков

Купить упаковку


Для порушення кримінальної справи приводу замало
Категория: Правовой ликбез

altМатеріали дослідної перевірки не можуть бути приводом для порушення кримінальної справи
 
Євген ПЕТРЕНКО адвокат, юрист МПЦ ЕUCON, м. Київ. Спеціально для «Судового вісника».
 
У зв'язку із виникненням у судовій практиці спірних питань під час розгляду скарг на постанови про порушення кримінальних справ про злочини, склади яких передбачено статтею 358 Кримінального кодексу (КК) України, варто звернута увагу на деякі моменти, пов'язані із зазначеними у таких постановах підставами і приводами для порушення кримінальної справи. Розгляньмо їх на конкретній судовій справі.
 
Встановлення факту підробки договору
 
У березні 2011 року слідчим винесено постанову про порушення кримінальної справи за фактом підробки договору про надання послуг, укладеного між ТОВ «А» та ПП «Ю», податкових накладних, виписаних від імені директора ПП «Ю», за ознаками злочину, передбаченого частиною 1 статті 358 КК України.
 
За основу взято протокол допиту директора ТОВ «А» як свідка, відповідно до пояснень якого фактично послуги з пошуку та укладення договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення проводилися ним особисто, а не представниками ПП «Ю».
 
Згідно з висновком експерта (технічного та почеркознавчого дослідження податкових накладних), підписи від імені директора ПП «Ю» виконані не самим директором, а іншою особою, з ретельним наслідуванням його підпису.
 
Із вищевикладеного, а також враховуючи покази директора ПП «Ю», який відмовився від підтвердження взаємовідносин з ТОВ «А», представниками правоохоронних органів зроблено висновок, що ПП «Ю» не могло здійснювати фінансово-господарську діяльність, а також дії, спрямовані на встановлення, зміну або припинення правовідносин та здійснювати фактичні дії, спрямовані на виконання взятих на себе зобов'язань.
 
Не погоджуючись з відповідними висновками, викладеними в постанові про порушення кримінальної справи, ТОВ «А» подало скаргу до суду з вимогою скасувати постанову.
 
Постановою суду першої інстанції скасовано постанову про порушення кримінальної справи за фактом підробки договору про надання послуг, укладеного між ТОВ «А» та ПП «Ю», податкових накладних, виписаних від імені директора ПП «Ю», за ознаками злочину, передбаченого частиною І статті 358 КК України. Ухвалою апеляційного суду апеляцію прокурора було залишено без задоволення, а постанову суду першої інстанції — без змін. У грудні 2011 року Виший спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ касаційну скаргу прокурора відхилив та залишив у силі рішення першої та апеляційної інстанцій. Загальновідомим є те, що, розглядаючи скаргу на постанову про порушення кримінальної справи, суддя повинен перевірити: чи були наявними на час порушення справи передбачені частиною І статті 94 Кримінально-процесуального кодексу (КПК) України приводи; чи мала особа, яка порушила справу, достатньо даних, що вказували на наявність ознак злочину (частина 2 статті 94 КПК України), законність джерел отримання цих даних; чи компетентна особа прийняла рішення про порушення кримінальної справи і чи було додержано нею встановлений для цього порядок (стаття 98 КПК України).
 
Для порушення справи потрібні достатні дані
 
Приймаючи рішення про скасування постанови про порушення кримінальної справи, суди виходили з того, що у слідчого на час винесення оскаржуваної постанови не було будь-яких законних підстав для порушення кримінальної справи, оскільки слідчий не має об'єктивних даних, які вказували б на наявність ознак злочину, передбаченого частиною 1 статті 358 КК України.
 
Слідчим не було дотримано вимог частини 1 статті 98 КПК України, оскільки в постанові про порушення кримінальної справи не вказано приводів до порушення кримінальної справи, вичерпний перелік яких зазначений у частині 1 статті 94 КПК України. Звертаю увагу, що матеріали дослідчої перевірки, як це було зазначено в постанові про порушення кримінальної справи, не є приводом до порушення кримінальної справи в розумінні вищезазначеної статті.
 
Крім того, під час прийняття рішення про порушення кримінальної справи слідчим не було вжито заходів, передбачених частиною 4 статті 97 та статтею 22 КПК України, спрямованих на об'єктивне встановлення обставин справи. У матеріалах справи містився лист, з якого вбачалося, що експертне дослідження проводилось за ксерокопіями документів. При цьому в самому експертному висновку вказано, що для експертизи надані електрофотокопії податкових накладних. Таким чином, питання про відсутність монтажу в наданих документах, що вимагається науково-методичними рекомендаціями, вирішені не були, що явно підтверджено експертом у своєму висновку. Тобто, в порушення вимог Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень експертиза проводилась по елек-трофотографічним зображенням підписів, які містяться на електрофотокопіях податкових накладних без вирішення питання щодо «відсутності монтажу».
 
Вирішуючи питання законності джерел отримання достатніх даних, що вказували б на наявність ознак злочину (частина 2 статті 94 КПК України), суд вказав на те, що посилання слідчого на листи за підписами голів та секретарів відповідних сільських рад, якими він обгрунтував наявність ознак злочину, передбаченого частиною 1 статті 358 КК України, є незаконним, оскільки у вказаних листах немає відомостей про дату їх написання, номерів з журналу вихідної кореспонденції, а також відтисків штампів та печаток сільських рад. У відповідних листах йшлося про те, що пошуком та укладанням договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення займався саме директор ТОВ «А».
 
І останнє, як було зазначено слідчим в оскаржуваній постанові, на підставі договору протягом певного періоду ТОВ «А» отримувало від ПП «Ю» податкові накладні та перераховувало ПП «Ю» грошові кошти.
 
Із виписок про рух коштів, які містяться в матеріалах справи, випливало, що вказані кошти на рахунки ТОВ «А» не повертались.
 
Таким чином, шляхом вчинення конклюдентнихдій посадовою особою ПП «Ю» було прийнято до виконання договір, що відповідно до положень статті 241 Цивільного кодексу України створює цивільні права та обов'язки для ПП «Ю» з моменту укладення договору.
 
У разі несхвалення такого правочину директор ПП «Ю» повинен був вчинити певні дії з тим, щоб повернути грошові кошти або хоча б повідомити ТОВ «А» про свою незгоду із зарахованими коштами.
 
Покази директора ПП «Ю» щодо того, що ніяких господарських відносин протягом певного періоду часу з ТОВ «А» не здійснював. суперечать фактичним обставинам справи. Ця обставина слідчим взагалі не досліджувалась і не взята до уваги при винесенні постанови про порушення кримінальної справи.
 
Завдяки тому, що у слідчого не було в наявності на час порушення справи передбачених частиною 1 статті 94 КПК України приводів та достатніх даних, які вказували на наявність ознак злочину, а також у зв'язку з недодержанням компетентною особою, що прийняла рішення про порушення кримінальної справи, встановленого для цього порядку, і було скасовано постанову про порушення кримінальної справи.
 
Тому, подаючи скаргу на постанову про порушення кримінальної справи, варто ефективно використовувати інститут оскарження постанови. Необхідно виходити з того, що матеріали дослідчої перевірки, як це часто зазначено в постановах про порушення кримінальних справ, не є приводом для порушення кримінальної справи в розумінні частини 1 статті 94 КПК України.

Рейтинг:

Система OrphusПохожие новости


Комментарии:
Добавление комментария
[not-wysywyg] [/not-wysywyg]
[not-wysywyg][/not-wysywyg]{wysiwyg}
Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить, если не виден код
«    Июнь 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 

Популярное
 • Справа № 520/8512/21
 • Где и как жил Гитлер после войны! Как глава Третьего рейха смог сбежать из осажденного Берлина
 • Виктор Янукович – Как Живет Экс-Президент Украины и Что с Ним Стало
 • Судью Харьковского окружного административного суда снова отстранили от должности
 • БИОТЕХНОЛОГИЧЕСКИЙ УНИВЕРСИТЕТ: ДЕТАЛИ СОЗДАНИЯ
 • ЧЕЛОВЕЧЕСТВО ОЖИДАЕТ САМЫЙ ЖАРКИЙ ГОД ЗА ВСЮ ИСТОРИЮ – ПРОГНОЗ МЕТЕОРОЛОГОВ
 • ОАСК зніс торішнє рішення Київради про повернення статусу території зелених насаджень ділянкам у Протасовому Яру
 • Свидетели сообщают об угрозах и давлении со стороны Владимира Цымбалюка, подозреваемого в покушении на убийство
 • В Харькове ночью сгорел автомобиль, припаркованный возле дома (фото)
 • На Харьковщине СБУ блокировала незаконную добычу полезных ископаемых (фото)

 • Наш опрос


  Курс валют (НБУ)

  Курсы НБУ на сегодня

  Курс валют (средний)  Аудиоролики - Рекламная Студия

  Студия звукозаписи

  Редакция может не разделять мнение авторов публикаций. Редакция не несёт ответственности за публикации с других сайтов.

  Все права на материалы, находящиеся на сайте www.advocat-cons.info, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При любом использовании материалов сайта гиперссылка на www.advocat-cons.info обязательна. По вопросам размещения рекламы или информации на сайте обращаться по телефонам: (057) 737-22-53, 096-114-24-80

  © 2007-2014 Медиагруппа "Адвокат-консалтинг"
  .