Які наслідки неприйняття спадщини спадкоємцем або відмови від неї?
Якщо від прийняття спадщини відмовився один із спадкоємців за заповітом, частка у спадщині, яку він мав право прийняти, переходить до інших спадкоємців за заповітом і розподіляється між ними порівну.
Якщо від прийняття спадщини відмовився один із спадкоємців за законом з тієї черги, яка має право на спадкування, частка у спадщині, яку він мав право прийняти, переходить до інших спадкоємців за законом тієї ж черги і розподіляється між ними порівну. Зазначені правила не застосовуються, якщо спадкоємець відмовився від прийняття спадщини на користь іншого спадкоємця, а також коли заповідач підпризначив іншого спадкоємця.
Якщо на спадкоємця за заповітом, який відмовився від прийняття спадщини, було покладено заповідальний відказ, обов'язок за заповідальним відказом переходить до інших спадкоємців за заповітом, які прийняли спадщину, і розподіляється між ними порівну.
Відмова спадкоємця за заповітом від прийняття спадщини не позбавляє його права на спадкування за законом.
/ст. ст. 1275 Цивільного кодексу України/
Особі за заповітом залишився будинок та земля, на якій він розташований, однак він не встиг прийняти та оформити спадщину, оскільки помер одразу після відкриття спадщини. Хто спадкує вказане майно в такому випадку?
Законодавством передбачено, що якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов'язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців. Має місце так звана спадкова трансмісія.
Право на прийняття спадщини в цьому випадку здійснюється на загальних підставах протягом строку, що залишився. Якщо строк, що залишився, менш як три місяці, він подовжується до трьох місяців.
/ст. 1276 Цивільного кодексу України/
Коли спадкоємець може отримати Свідоцтво про право на спадщину?
Після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини необхідно звернутися до нотаріуса, який і видає свідоцтво про право на спадщину за законом чи за заповітом.
Пам'ятайте, що якщо до складу спадщини входить нерухоме майно, то право власності на нього виникає лише з моменту державної реєстрації відповідного права власності.
/ст. ст. 1296-1299 Цивільного кодексу України/
До уваги!
• наслідком неподання у встановлений шестимісячний строк заяви про прийняття спадщини є визнання спадкоємця таким, що не прийняв її;
•спадкоємець має право і не прийняти спадщину, у зв'язку з чим право на її прийняття може перейти іншим особам (див. статті 1275, 1276 ЦК України);
•відмова спадкоємця за заповітом від прийняття спадщини не позбавляє його права на спадкування за законом;
•у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини суд визнає спадщину відумерлою. Це означає, що спадщина переходить у власність територіальної громади населеного пункту.
/ст. ст. 1268-1270, 1272, 1274, 1275, 1277 Цивільного кодексу України/
Редакция может не разделять мнение авторов публикаций. Редакция не несёт ответственности за публикации с других сайтов.
Все права на материалы, находящиеся на сайте www.advocat-cons.info, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При любом использовании материалов сайта гиперссылка на www.advocat-cons.info обязательна. По вопросам размещения рекламы или информации на сайте обращаться по телефонам: (057) 737-22-53, 096-114-24-80