Адвокат Консалтинг

Написать новость

Вы можете отправить Ваш материал нам, который вскоре появится на наших страницах


> подробнее

Адвокаты

Список адвокатов, готовых помочь Вам в любую минуту


> перейти к списку

Риэлторы

Список риэлторов, которые могут предоставить Вам свои услуги


> перейти к списку

Наши вакансии

Газета "Адвокат-консалтинг" объявляет конкурс на должность


> подробнее

Наша газета

pdf-архив номеров нашей газеты


> подробнее

Видео


Выделение земельного участка бесплатноКлуб юристов
Официальное обращение
ГрузчикиГрузчики Харьков

Квартирные и офисные Грузчики Харьков

Купить упаковку


Практичні аспекти звернення стягнення на предмет іпотеки
Категория: Правовой ликбез

altРеалізація прав іпотекодержателя вимагає визначення найменших деталей, що мають у результаті відобразитися в судовому рішенні про стягнення на предмет іпотеки.
 
Ярослав ПЕТРОВ юрист ЮФ «Астерс» м. Київ
Вікторія АФАНАСЬЕВА юрист ЮФ «Астерс», м. Київ
 
Спеціально для «Судового вісника»
 
За Законом України «Про іпотеку» від 5 червня 2003 року № 898-IV(Закон про іпотеку) звернення стягнення на предмет іпотеки може відбуватися кількома способами, зокрема, у позасудовому порядку, за рішенням суду та за виконавчим написом нотаріуса. Розглянемо деякі практичні аспекти звернення стягнення на предмет іпотеки на підставі судового рішення, а саме: ситуації, коли іпотекодержатель за допомогою судового рішення намагається визнати своє право на продаж предмета іпотеки від свого імені будь-якому покупцеві.
 
Право на звернення
 
Право на звернення стягнення на предмет іпотеки через суд прямо передбачене частиною 3 статті 33 Закону про іпотеку. Але, разом із тим, такий спосіб захисту прав кредиторів викликає на практиці чимало запитань, пов'язаних з процедурою звернення стягнення на предмет іпотеки, його реалізацією, забезпеченням збереження предмета іпотеки тощо.
 
Звернення стягнення на предмет іпотеки через судову процедуру шляхом продажу предмета іпотеки третім особам викликає на практиці багато питань, а невизначеність окремих деталей та ненадання достатніх механізмів для його здійснення небагато важать для кредитора. Саме тому від того, наскільки чітко буде викладено позовні вимоги, залежатиме можливість практичної реалізації прав іпотекодержателя на предмет іпотеки в судовому порядку.
 
Під час написання позовної заяви дуже важливо звернути увагу на зміст частини 1 статті 39 Закону України «Про іпотеку», де визначено перелік обов'язкових елементів судового рішення, серед яких важливим є визначення заходів забезпечення збереження предмета іпотеки або передачі його в управління на період до його реалізації та спосіб реалізації предмета іпотеки. У контексті останнього саме суд визначає спосіб реалізації предмета іпотеки, у тому числі й шляхом надання іпотекодержателю права на укладення договору купівлі — продажу предмета іпотеки від свого імені з третьою особою.
 
Замкнене коло
 
Частина 5 статті 38 Закону про іпотеку містить положення про те, що дії щодо продажу предмета іпотеки та укладання договору купівлі — продажу здійснюються іпотекодержателем від свого імені на підставі іпотечного договору, та укладення такого договору вимагає нотаріального посвідчення. Згідно з пунктом 63 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від З березня 2004 року № 20/5, під час нотаріального засвідчення договорів купівлі — продажу нерухомого майна нотаріус вимагає витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно. Натомість такий витяг іпотекодержатель не має права отримати, якщо не буде належним чином на це уповноважений. Відповідно, це не лише не дасть змогу нотаріально засвідчити договір купівлі — продажу предмета іпотеки, а й зареєструвати право власності на нього в Бюро технічної інвентаризації, яке відмовляє в реєстрації права власності, якщо розпорядження таким майном відбулося без витягу з Реєстру прав власності (відповідно до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції від 7 лютого 2002 року № 7/5). Ситуація обіцяє змінитися після 1 січня наступного року, коли набуде чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно» від 22 червня 2011 року № 703, в якій враховано інтереси іпотекодержателя під час перереєстрації прав власності на предмет іпотеки та надано право отримувати витяг з Реєстру прав як особі, в інтересах якої встановлено обтяження.
 
Враховуючи чинну законодавчу базу, розірвати це замкнене коло може лише відповідне судове рішення, яке чітко передбачатиме надання іпотекодержателю права на отримання в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, державних та приватних нотаріусів, підприємствах, установах та організаціях усіх форм власності, у тому числі Бюро технічної інвентаризації, довідок, витягів та будь-яких інших документів, зокрема витягів з Реєстру прав власності на нерухоме майно, необхідних для здійснення іпотекодержателем дій щодо продажу предмета іпотеки та укладання відповідного договору купівлі — продажу з будь-якою особою — покупцем. Така вимога може також розглядатися і як окремий спосіб захисту прав та законних інтересів іпотекодержателя, оскільки реалізація його права на продаж предмета іпотеки прямо обумовлена можливістю отримувати відповідні документи в органах державної влади, підприємствах, установах та організаціях.
 
Забезпечене збереження майна
 
Та, крім власне забезпечення можливості реалізації предмета іпотеки, важливим для іпотекодержателя також буде передача предмета іпотеки в управління. Відповідно до Закону про іпотеку, іпотекодавець зобов'язаний вживати за власний кошт усіх необхідних заходів для належного збереження предмета іпотеки, включаючи поточний ремонт, раціональне використання та захист від незаконних посягань. Водночас, згідно з частиною 1 статті 34 Закону про іпотеку, після прийняття рішення про звернення стягнення на предмет іпотеки нерухоме майно на підставі договору або рішення суду може бути передане іпотекодержателю або іншій особі в управління на період до його реалізації. З передачею предмета іпотеки іпотекодержателю він повинен набути й можливості забезпечувати збереження цього майна. Такі заходи можуть бути застосовані на підставі рішення суду. При передачі предмета іпотеки в управління важливим є надання іпотекодержателю права на здійснення дій, пов'язаних з управлінням, права отримання плати за користування нерухомим майном, прав щодо укладенням правочинів про надання послуг, пов'язаних з утриманням та обслуговуванням нерухомого майна тощо (постанова Вищого господарською суду
України від 3 вересня 2010 року в справі № 12/147, рішення Господарського суду м. Києва від 8 лютого 2011 року № 4/494, рішення Господарського суду м. Києва від 21 лютого 2011 року № 27/16). Для подальшої реалізації предмета іпотеки іпотекодержателю, напевно, знадобиться можливість безперешкодного доступу до предмета іпотеки (що можливо лише за умови передачі всіх ключів та кодів доступу до охоронної та пожежної сигналізацій предмета іпотеки та права самостійно обладнати його новими охоронними пристроями), право доступу для демонстрації предмета іпотеки потенційним покупцям, оцінювачам та іншим фахівцям (постанова Вищого господарського суду України від 26 січня 2011 року в справі № 56/276-09. постанова Вищого господарського суду України від 22 грудня 2010 року в справі № 22/167).
 
Враховуючи вищезазначене, Закон про іпотеку разом із основами процесуального захисту цивільних прав загалом забезпечує можливість звернення стягнення на предмет іпотеки через суд. Та, попри це, на практиці реалізація прав іпотекодержателя вимагає визначення найменших деталей, що мають у результаті відобразитися в судовому рішенні. Інакше через неврахування таких подробиць реалізація прав на предмет іпотеки залишиться положенням невиконаного договору.

Рейтинг:

Система OrphusПохожие новости


Комментарии:
Добавление комментария
[not-wysywyg] [/not-wysywyg]
[not-wysywyg][/not-wysywyg]{wysiwyg}
Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить, если не виден код
«    Июль 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Популярное
 • Карантин : НЕЗАКОННИЙ. Чому ...
 • “Їм кінець”: У ЗМІ потрапило листування Шарія і ОПЗЖ, де блогер обговорив, як посадити в СІЗО своїх противників
 • Вместо работы загорает на солнце: в сети появились фото Зайцевой за решеткой
 • Государственные проверки от А до Я: как бизнесу пережить приход инспектора. Инструкция
 • ВОЗ направит в Китай экспертов для поиска источника коронавируса
 • Зеленский подарил херсонский торговый порт друзьям Саакашвили
 • Даркнет в кармане: как работает черный рынок в Телеграме
 • Безхмарне життя експрокурора Нечипоренка
 • Щодо будівництва котеджного містечка «Еталон» по вул. Бєркоса, 151
 • Генпрокурору заплатили 1 мільйон доларів за закриття справи Бахматюка – Шабунін

 • Наш опрос


  Курс валют (НБУ)

  Курсы НБУ на сегодня

  Курс валют (средний)  Аудиоролики - Рекламная Студия

  Студия звукозаписи

  Редакция может не разделять мнение авторов публикаций. Редакция не несёт ответственности за публикации с других сайтов.

  Все права на материалы, находящиеся на сайте www.advocat-cons.info, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При любом использовании материалов сайта гиперссылка на www.advocat-cons.info обязательна. По вопросам размещения рекламы или информации на сайте обращаться по телефонам: (057) 737-22-53, 096-114-24-80

  © 2007-2014 Медиагруппа "Адвокат-консалтинг"
  .