Адвокат Консалтинг

Написать новость

Вы можете отправить Ваш материал нам, который вскоре появится на наших страницах


> подробнее

Адвокаты

Список адвокатов, готовых помочь Вам в любую минуту


> перейти к списку

Риэлторы

Список риэлторов, которые могут предоставить Вам свои услуги


> перейти к списку

Наши вакансии

Газета "Адвокат-консалтинг" объявляет конкурс на должность


> подробнее

Наша газета

pdf-архив номеров нашей газеты


> подробнее

Видео


Выделение земельного участка бесплатноКлуб юристов
Официальное обращение
ГрузчикиГрузчики Харьков

Квартирные и офисные Грузчики Харьков

Купить упаковку


Про визначення початку перебігу строку позовної давності
Категория: Показательное дело

altЗгідно з частиною 5 статті 261 Цивільного кодексу України, за зобов'язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання. Оскільки в кредитному договорі передбачено, що його виконання здійснюється відповідно до графіків погашення кредиту, то початком перебігу строку позовної давності с день, коли боржник повинен був сплатити черговий платіж, проте не сплатив йога Судами неправильно визначено початок перебігу строку позовної давності і тому не застосовано до вимог про стягнення неустойки позовну давність за заявою відповідача Крім того, судам необхідно врахувати, що в разі пропущення річного строку неустойка може бути обрахована за останній рік невиконання основного зобов'язання в межах строку позовної давності за основним зобов'язанням.
 
Колегія суддів Судової палат у цивільних справах Вищого спеціалізованою суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, розглянувши 23 лютого 2011 року в судовому засіданні справу за позовом приватного акціонерного товариства «Банк «Ф» до гр-на К., гр-на Б., гр-на Я. про стягнення заборгованості за кредитним договором її зустрічним позовом гр-на К. до приватного акціонерного товариства. Банк «Ф»., гр-на А., гр-на Б., гр-на Я. - про визнання недійсним кредитного договору, договору поруки та іпотеки, за касаційною скаргою гр-на К. на рішення Київського районного суду м. Полтави віз 18 серпня 2010 року та ухвалу колегії суддів Судової палати у цивільних справах
Апеляційного суду Полтавської області від 11 жовтня 2010 року, встановила такс.
 
У серпні 2009 року ПАТ «Банк «Ф» звернулося до суду з указаним позовом, в якому просило з урахуванням змін і доповнень стягнути з відповідачів солідарно на його користь 275 115 гривень 95 копійок заборгованості за кредитним договором.
 
У листопаді 2009 року гр-н К. звернувся до суду з указаним зустрічним позовом і просив визнати недійсним кредитний договір, а також договір поруки та іпотечний договір.
 
Рішенням Київського районного суду м. Полтави від 18 серпня 2010 року залишеним без змін ухвалою колеги суддів Судомі палати у цивільних справах Апеляційного сулу Полтавської області від 11 жовтня 2010 року, первісні позовні вимоги задоволено частково. Стягнуто солідарно з відповідачів на користь позивача 205 896 гривень 06 копійок заборгованості, вирішено питання про судові витрати. У задоволенні вимог за зустрічним позовом відмовлено.
 
У касаційній скарзі гр-н К. порушує питання про скасування оскаржуваних судових рішень та ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні вимоги про стягнення пені, мотивуючи свою вимогу порушенням судами норм процесуального права та неправильним застосуванням норм матеріального права.
 
В іншій частині рішення судів не оскаржувалися.
 
Касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
 
Відповідно до статті 213 Цивільного процесуального кодексу (ЦПК) України, рішення суду повинно бути законним і обгрунтованим.
 
Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом.
 
Обгрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
 
Відповідно до етапі 214 ЦПК України, під час ухвалення рішення суд вирішує такі питаним: 1) чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані (пропущення строку позовної давності тощо), які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.
 
Стягуючи з відповідача неустойку в сумі 102 948 гривень 03 копійки, суди відмовили у застосуванні строку позовної давності та виходили з того, що перебіг річного строку давності для застосування до вимоги про стягнення пені за несвоєчасне виконання зобов'язань боржника за кредитним договором починається з 15 червня 2011 року—наступного дня за днем закінчення дії кредитного договору, укладеного між сторонами.
 
Проте з такими висновками судів погодитись не можна з огляду на таке.
 
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 258 Цивільного кодексу (ЦК) України, до вимог про стягнення неустойки (пені, штрафу) застосовується позовна давність в один рік.
 
Згідно з частиною 5 статті 261 ЦК України, за зобов'язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання.
 
Оскільки в кредитному договорі передбачено, що його виконання здійснюється відповідно до графіків погашення кредиту, то початком перебігу строку позовної давності є день, коли боржник повинен був сплатити черговий платіж, проте не сплатив його. Судами неправильно визначено початок перебігу строку позовної давності і тому не застосовано до вимог про стягнення неустойки позовну давність за заявою відповідача. Крім того, судам необхідно врахувати, що в разі пропущення річного строку неустойка може бути обрахована за останній рік невиконання основного зобов'язання в межах строку позовної давності за основним зобов'язанням.
 
На зазначені недоліки не звернув уваги й апеляційний суд, не перевірив доводів апеляційної скарги та залишив рішення суду першої інстанції без змін.
 
За такого порушення норм матеріального та процесуального права, допущеного як судом першої, так і апеляційної інстанції, що призвело до неправильного вирішення справи, постановлені у справі судові рішення підлягають скасуванню в частині стягнення пені з направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
 
Керуючись статтями 336, 338, 345 ЦПК України, колегія суддів Судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ ухвалила:
 
- касаційну скаргу гр-на К. задовольнити частково;
рішення Київського районного суду м. Полтави від 18 серпня 2010 року та ухвалу колегії суддів Судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Полтавської області від 11 жовтня 2010 року скасувати в частині стягнення пені, справу в цій частині передати на новий розгляд до суду першої інстанції.
 
Ухвала оскарженню не підлягає.
 
(Ухвала Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 23 лютого 2011 року. Справа № 6-2110св10. Головуючий — Дьоміна О. О. Судді — Гвоздик П. О., Кузнєцов В. О., Писана Т. О., Ткачук О. С. )

Рейтинг:

Система OrphusПохожие новости


Комментарии:
Добавление комментария
[not-wysywyg] [/not-wysywyg]
[not-wysywyg][/not-wysywyg]{wysiwyg}
Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить, если не виден код
«    Август 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 

Популярное
 • У випадку бездіяльності слідчого суддя за клопотанням учасника провадження встановлює конкретний строк для проведення процесуальної дії, стаття 114 КПК України (Жовтневий районний суд м. Харкова від 18 березня 2016р., суддя Федюшин М.В)
 • Нетверезий “коп” дістав пiстoлeт та виcтpілив чоловіку у спину, за те що той зробив поліцейському зауваження
 • ВССУ: Узагальнення «Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування» (станом на 12 січня 2017р.)
 • Найден тайный склад табачных контрабандистов (ФОТО)
 • Сім'я нового голови НБУ Шевченка заборгувала за комуналку 1,2 млн гривень
 • СБУ задержала на границе бывшего замдиректора завода имени Малышева c 55 медалями
 • На Харковщине сгорела иномарка. Возможен поджог (фото)
 • На Одесской таможне трое руководителей погорели на взятках
 • В Харькове прошел рейд по ночным клубам, барам и ресторанам (видео, фото)
 • ГЛАВВРАЧА ХАРЬКОВСКОЙ БОЛЬНИЦЫ ПОДОЗРЕВАЮТ В ХАЛАТНОСТИ С УЩЕРБОМ ПОЧТИ НА 3 МИЛЛИОНА ГРИВЕН

 • Наш опрос


  Курс валют (НБУ)

  Курсы НБУ на сегодня

  Курс валют (средний)  Аудиоролики - Рекламная Студия

  Студия звукозаписи

  Редакция может не разделять мнение авторов публикаций. Редакция не несёт ответственности за публикации с других сайтов.

  Все права на материалы, находящиеся на сайте www.advocat-cons.info, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При любом использовании материалов сайта гиперссылка на www.advocat-cons.info обязательна. По вопросам размещения рекламы или информации на сайте обращаться по телефонам: (057) 737-22-53, 096-114-24-80

  © 2007-2014 Медиагруппа "Адвокат-консалтинг"
  .