Я є учасником товариства з обмеженою відповідальністю, але мене хочуть виключити зі складу учасників, оскільки я не виконую рішення зборів, внаслідок чого дестабілізую роботу підприємства. Якщо мене виключать зі складу учасників, чи можу я оскаржити таке рішення?
Ст. 64 Закону України "Про громадські товариства" (далі - Закон) передбачено, що учасника товариства з обмеженою відповідальністю (далі - товариство), який систематично не виконує або неналежним чином виконує обов'язки, або перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства, може бути виключено з товариства на основі рішення, за яке проголосували учасники, що володіють у сукупності більш як 50% загальної кількості голосів учасників товариства. При цьому цей учасник (його представник) у голосуванні участі не бере. Виключення учасника з товариства призводить до наслідків, передбачених статтями 54 і 55 Закону.
Відповідно до ст. 58 Закону та ст. 145 Цивільного кодексу України (далі - ЦК) вищим органом товариства є збори учасників. Саме до компетенції зборів учасників належить питання виключення учасника з товариства (ст.59 Закону, ст.145 ЦК). До виключної компетенції загальних зборів учасників належить вирішення питання про виключення учасника товариства. Оскільки така компетенція є виключною, у разі оскарження рішення зборів учасників суд не має права виносити рішення стосовно виключення учасника з товариства, адже це буде вважатись втручанням в діяльність підприємства, оскільки дане питання може бути вирішене лише на зборах учасників. У судовому порядку може бути розглянуте лише питання щодо правомірності чи неправомірності рішення зборів учасників про виключення учасника з товариства і (або) його скасування.
Згідно зі ст. 54 Закону при виході учасника з товариства йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному фонді. Виплата проводиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу. На вимогу учасника та за згодою товариства вклад може бути повернуто повністю або частково в натуральній формі.
Учаснику, який вибув, виплачується належна йому частка прибутку, одержаного товариством в даному році до моменту його виходу. Майно, передане учасником товариству тільки в користування, повертається в натуральній формі без винагороди.
Тому, в будь-якому випадку учаснику товариства, якого виключили зі складу учасників, повинна бути виплачена вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному фонді, та частина прибутку. Цю частку не можна передавати ні за рішенням зборів учасників, ні за рішенням суду іншому учаснику.
Редакция может не разделять мнение авторов публикаций. Редакция не несёт ответственности за публикации с других сайтов.
Все права на материалы, находящиеся на сайте www.advocat-cons.info, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При любом использовании материалов сайта гиперссылка на www.advocat-cons.info обязательна. По вопросам размещения рекламы или информации на сайте обращаться по телефонам: (057) 737-22-53, 096-114-24-80