Адвокат Консалтинг

Написать новость

Вы можете отправить Ваш материал нам, который вскоре появится на наших страницах


> подробнее

Адвокаты

Список адвокатов, готовых помочь Вам в любую минуту


> перейти к списку

Риэлторы

Список риэлторов, которые могут предоставить Вам свои услуги


> перейти к списку

Наши вакансии

Газета "Адвокат-консалтинг" объявляет конкурс на должность


> подробнее

Наша газета

pdf-архив номеров нашей газеты


> подробнее

Видео


Выделение земельного участка бесплатноКлуб юристов
Официальное обращение
ГрузчикиГрузчики Харьков

Квартирные и офисные Грузчики Харьков

Купить упаковку


Єдність і протилежність нєдійсностєй
Категория: Правовой ликбез

altНевірне формулювання позовних вимог у справах про визнання недійсними договорів може коштувати рішення у справі.
  
  Звертаючись до суду з позовами щодо відносин, що випливають з правочинів, варто звертати особливу увагу на термінологію.
 
Будучи і без того заплутаною чисельними законами, довільне трактування різними судовими органами остаточно зруйнувало однозначність та системність у ЇЇ використанні. З метою узагальнення судової практики Верховним Судом України було видано лист «Практика розгляду судами цивільних справ про визнання правочинів недійсними». Незважаючи на те, що певні викладені у ньому погляди суперечать попереднім рішенням Верховного Суду, а іноді - і один одному, він вносить певну ясність у вказане питання.

НЕДІЙСНІСТЬ

  Стаття 215 Цивільного кодексу України передбачає, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину сторонами вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 ЦК. Недійсність правочину виникає через те, що сама дія є схожою на правочин, але за своєю суттю не відповідає його характеристикам. Вона зумовлюється наявністю таких дефектів його елементів:
- дефекти змісту правочину (незаконність);
- дефекти форми (недотримання);
- дефекти суб'єктного складу,
- дефекти волі - невідповідність вол і та волевиявлення.

  Правочин, визнаний судом недійсним, з дня набрання законної сили таким судовим рішенням вважається недійсним з моменту його вчинення. Визнання правочину недійсним пов'язане з анулюванням майнових наслідків його вчинення і встановленням наслідків, передбачених законом. Тому належне вирішення цього питання має велике значення не тільки для учасників таких правовідносин, а й для третіх осіб.

  верховний Суд вважає, що за правилами недійсності правочинів не можна визнавати недійсними документи, які за своим змістом не е правочинами. До таких документ слід ВІДНОСИТИ, наприклад рішення органів державної влади; свідоцтва про право власності на житло, яро право на спадщину, про придбання майна з публічних торгів, державний акт на земельну ділянку, ордер тощо; рішення, записи про реєстрацію (реєстрація домоволодіння, актів громадянського стану); протоколи загальних зборів господарських товариств, рішення загальних зборів громадських об'єднань, розпорядження про реєстрацію за місцем проживання фізичної особи та багато інших документів (акт приймання-передачі, товарний чек). На думку Верховного Суду, такі документи можуть бути визнані лише недіючими або неправомірними.

  Питання доцільності такої гри термінами залишається відкритим, адже у судовій практиці по відношенню до таких документів давно і активно вживався термін «недійсний». Вищий господарський суд України у листі від21.01.2009 № 01-08/33 повідомляв з посиланням на постанову Верховного Суду України від 23.12.2008 № 2-8/16222-2007, що терміни «недійсний» і «нечинний» е синонімами, а Президія Вищого господарського суду України у Рекомендації «Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам» до сих пір вважає, що акти державних та інших органів, підприємств та організацій, які не відповідають законодавству, повинні визнаватися саме недійсними.
 
Цікавий факт
Верховний Суд вважає, що за правилами недійсності правочинів не можна визнавати недійсними документи, які за своїм змістом не є правочинами

  В будь-якому разі, при формулюванні позовних вимог щодо недійсності правочину, варто враховувати всі викладені позиції і обирати ті, які е найбільш обгрунтованими для кожного конкретного випадку.

НІКЧЕМНІСТЬ
  Нікчемним відповідно до ст. 215 ЦК є правочин, недійсність якого прямо встановлена закон ом. У такому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. Прикладом нікчемного правочину зокрема морже бути правочин, що обмежує можливість фізичної особи мати не заборонені законом цивільні права та обов'язки (ст. 27 ЦК), недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору (ст. 220 ЦК) та інші. Верховний Суд вказує, що позивач вправі звернутися з вимогою про встановлення нікчемності правочину, якщо є спір про наявність або відсутність такого факту. Звернення окремо з такою вимогою, без застосування наслідків недійсності правочину, є правом позивача, тому у цьому випадку вона підлягає розгляду, власне кажучи, з констатацією в резолютивній частині рішення факту нікчемності правочину, або відмови в цьому.

  Разом з тим, якщо позивач не заявляв окремо вимогу про встановлення нікчемності правочину, а посилається на її нікчемність при обгрунтуванні іншої пред'явленої вимоги, суди не вправі посилатися на відсутність рішення про встановлення нікчемності правочину, а повинні дати оцінку таким доводам позивача в мотивувальній частині рішення або ухвалити додаткове рішення.
 
Цікавий факт
Вищий господарський суд України у своєму лист повідомляв, що терміни «недійсний» і «нечинний» с синонімами
 
  Отже, у разі наявності нікчемного правочину доцільним буде звернення до суду з вимогами про застосування його наслідків. Якщо ж питання що до самого факту нікчемності виникне в процесі розгляду справи, воно вирішуватиметься судом у рішенні за основним зверненням.

НЕУКЛАДЕНІСТЬ
Неукладеними є правочини, в яких відсутні передбачені законодавством як необхідні умови, а саме:
 
Цікавий факт
 Якщо позивач не заявляв окремо вимогу про встановлення нікчемності правочину, а посилається на її нікчемність при обґрунтуванні Іншої пред'явленої вимоги, суди не вправі посилатися на відсутність рішення про встановлення нікчемності правочину, а повинні дати оцінку таким доводам позивача в мотивувальній частині рішення або ухвалити додаткове рішення

- відсутня згода щодо істотних умов;
- не передано майно в реальних правочинах;
- правочин не затверджений вищим органом господарського товариства, якщо цього вимагає закон або статут;
-не здійснено державну реєстрацію або нотаріальне посвідчення правочину у тому випадку, коли ця обставина визначена як момент здійснення такого правочину.
 
Встановивши, що правочин є неукладеним, суд на цій підставі залишає позов про визнання правочину недійсним без задоволення. Наслідки недійсності правочину до неукладеного правочину не застосовуються, оскільки вимога про визнання правочину нвукладеним не відповідає способам і захисту цивільних прав та інтересів, передбачених ст. 16 ЦК, відповідно, підстав для його задоволення немає. Виявивши, що правочин є нвукладеним, 8СУ рекомендує судам залишати позов про визнання правочину недійсним без задоволення, тому у випадку виявлення неукладеності правочину доцільним є формулювати позовні вимоги, виходячи з того факту, що договірних відносин між сторонами не існує і не існувало.

ВИСНОВОК
  На жаль, у частині систематизації термінології Верховний Суд лише додав непорозумінь. За таких обставин позивачам доведеться вкрай обережно обирати формулювання для своїх позовних вимог, а судді у свою чергу отримали додатковий інструмент для корегування рішень в потрібну сторону на підставі лише невірних на іх думку формулювань.

Рейтинг:

Система OrphusПохожие новости


Комментарии:
Добавление комментария
[not-wysywyg] [/not-wysywyg]
[not-wysywyg][/not-wysywyg]{wysiwyg}
Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить, если не виден код
«    Декабрь 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 

Популярное
 • Захист прав добросовісних набувачів при витребуванні майна з чужого незаконного володіння
 • Украинцам, не связанным с армией, запретили носить военную форму
 • Прокуратура злила справу по поверненню 24 гектарів курортної зони в Скадовську, які опинилися у близьких до влади людей
 • Банк Тигипко завершил слияние с "дочкой" Сбербанка
 • Сорос: «Европа выиграет, даже если от Украины останется пепелище и горы смердящих трупов. Судьба украинцев никого не волнует»
 • Проблемні питання приватизації службового житла. Судова практика
 • Щодо об’єкту будівництва по вул. Сумській, 1 у м. Харкові.
 • 10 страшных трюков, с помощью которых контролируют массы. Рассказывает Ноам Хомский
 • В Украине можно будет получать зарплату и страховать жизнь в долларах
 • ОАЭ собираются запустить подводный поезд в Индию

 • Наш опрос

  Погода в Харькове

  Погода в Харькове

  Курс валют (НБУ)

  Курсы НБУ на сегодня

  Курс валют (средний)

  Курсы наличного обмена на сегодня  Аудиоролики - Рекламная Студия

  Студия звукозаписи

  Редакция может не разделять мнение авторов публикаций. Редакция не несёт ответственности за публикации с других сайтов.

  Все права на материалы, находящиеся на сайте www.advocat-cons.info, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При любом использовании материалов сайта гиперссылка на www.advocat-cons.info обязательна. По вопросам размещения рекламы или информации на сайте обращаться по телефонам: (057) 737-22-53, 096-114-24-80

  © 2007-2014 Медиагруппа "Адвокат-консалтинг"
  .