Адвокат Консалтинг

Написать новость

Вы можете отправить Ваш материал нам, который вскоре появится на наших страницах


> подробнее

Адвокаты

Список адвокатов, готовых помочь Вам в любую минуту


> перейти к списку

Риэлторы

Список риэлторов, которые могут предоставить Вам свои услуги


> перейти к списку

Наши вакансии

Газета "Адвокат-консалтинг" объявляет конкурс на должность


> подробнее

Наша газета

pdf-архив номеров нашей газеты


> подробнее

Видео


Выделение земельного участка бесплатноКлуб юристов
Официальное обращение
ГрузчикиГрузчики Харьков

Квартирные и офисные Грузчики Харьков

Купить упаковку


ВССУ: Відсутність дозволу виконкому місцевої ради та належним чином затвердженої документації для проведення реконструкції унеможливлює легалізацію квартири, як об’єкту власності (ВССУ, справа б\н, 29.03.17)
Категория: Важно знать

Картинки по запросу суд фотоФабула судового акту: Відомо, що право власності дає можливість власнику за своїм бажанням розпорядитися як рухомим, так і нерухомим майном. Однак нерухоме майно є власністю особливої. Квартира, яка належить власнику, всього лише невеликий елемент великого будинку. Реконструкція об'єктів будівництва, в цьому випадку квартири, безпосередньо позначиться на «здоров'я» всього будинку. На що може розраховувати за законом власник квартири в багатоповерховому будинку, якщо захоче підвищити рівень комфортності свого житла. Ця судова справа дещо прояснює цю проблему.

Позивач звернувся до суду з позовом до ОСББ, і просив визнати за ним право власності на квартиру, мотивуючи тим, що будучи власником квартири він провів ії реконструкцію шляхом перепланування та переобладнення, що призвело до збільшення площі за рахунок надбудови другого рівня мансарди. Зазначав, що реконструкцію квартири здійснено з дотриманням будівельних норм та інших правил за його власні кошти та при цьому не було порушено права інших осіб.

Рішенням суду першої інстанції позов задоволено, визнано за позивачем право власності на реконструйовану квартиру, але рішенням апеляційного суду це рішення  скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.

Відмовляючи в позові, апеляційний суд виходив із того, що площа квартири була збільшена за рахунок допоміжного приміщення багатоквартирного будинку горища, при цьому матеріали справи не містять відомостей про те, що позивачем були отримані всі необхідні дозволи на проведення реконструкції квартири та мешканці - співвласники цього будинку надавали згоду на це.

ВССУ з цим рішеннм погодився, зазначивши, крім того, що за приписами ч. 1 ст. 100 ЖК УРСР переобладнання і перепланування жилого будинку і жилого приміщення провадяться з метою підвищення їх благоустрою і перетворення комунальних квартир в окремі квартири на сім'ю. Переобладнання і перепланування жилого приміщення допускаються за згодою наймача, членів сім'ї, які проживають разом з ним, та наймодавця і з дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів.   Будівельні ж роботи з реконструкції спірної квартири  проводились без відповідного дозволу та без належним чином затвердженої документації для проведення реконструкції.  

Крім того, відповідно до ст. 392 ЦК України,  можливим є підтвердження  наявного в право власності, що було набуте раніше на законних підставах, а також у разі втрати позивачем документа, який посвідчує його право власності.

 

                                                                                                         

                                                                                                           Ухвала

                                                                                                    іменем україни

29 березня 2017 року                                                                                                                                                                                     м. Київ

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних

і кримінальних справ у складі:

головуючого   Ткачука О.С.          

суддів:              Висоцької В.С.,      Гримич М.К.,          

                           Кадєтової О.В.,      Кафідової О.В.,    

розглянувши у судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_3 до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Каштан» про визнання права власності за касаційною скаргою ОСОБА_3 на рішення апеляційного суду Одеської області від 8 лютого 2016 року,

                           встановила:                  

У квітні 2010 року ОСОБА_3 звернувся до суду з указаним позовом, мотивуючи тим, що він є власником квартири АДРЕСА_1 Ним було проведено реконструкцію зазначеної квартири шляхом її перепланування та переобладнення, що призвело до збільшення площі за рахунок надбудови другого рівня мансарди. Зазначав, що реконструкцію квартири здійснено з дотриманням будівельних норм та інших правил за його власні кошти та при цьому не було порушено права інших осіб.

Ураховуючи наведене, позивач просив визнати за ним право власності на квартиру АДРЕСА_1 загальною площею 663 кв. м, житловою площею 346,9 кв. м.

Рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 21 травня

2010 року позов задоволено.

Визнано за ОСОБА_3 право власності на квартиру АДРЕСА_1 загально площею

663 кв. м, житловою площею 346,9 кв. м. Ухвалено, що дане рішення є підставою для реєстрації комунальним підприємством «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості» права власності ОСОБА_3 на вказану квартиру.

Рішенням апеляційного суду Одеської області від 8 лютого

2016 року рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.

У касаційній скарзі ОСОБА_3 просить скасувати рішення апеляційного суду та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до п. 6 розд. XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 2 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ діє в межах повноважень, визначених процесуальним законом, до початку роботи Верховного Суду та до набрання чинності відповідним процесуальним законодавством, що регулює порядок розгляду справ Верховним Судом.

У зв'язку з цим справа підлягає розгляду в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України від 18 березня 2004 року.

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи скарги та перевіривши матеріали справи, дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 337 ЦПК України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу, якщо визнає, що рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення про відмову в задоволенні позову, апеляційний суд виходив із того, що площа квартири збільшена за рахунок допоміжного приміщення багатоквартирного будинку горища, при цьому матеріали справи не містять відомостей про те, що позивачем були отримані всі необхідні дозволи на проведення реконструкції квартири та мешканці - співвласники цього будинку надавали згоду на це.

Даний висновок відповідає вимогам закону та матеріалам справи.

Установлено, що ОСОБА_3 є власником квартири АДРЕСА_1 загальною

площею 303,2 кв. м, житловою площею 206, 1 кв. м на підставі договору купівлі-продажу квартири від 6 листопада 2008 року. Право власності за позивачем зареєстровано в установленому законом порядку.

Дана квартира розташована на мансардному поверсі чотирьохповерхового внутрішньо дворового будинку.

Позивачем було здійснено реконструкцію квартири шляхом її перепланування та переобладнання, збільшення площі за рахунок надбудови другого рівня мансарди.

Згідно з даними технічною паспорта станом на 7 квітня 2010 рокуАДРЕСА_1 має загальну площу 663 кв. м, житлову площу 346,9 кв.м, тобто загальна і житлова площа квратири суттєво збільшені.

Відповідно до висновку судового експерта від 13 травня 2010 року об'єктом обстеження є самовільно  переобладнана та пристроєна двоповерхова   квартира, розташована у АДРЕСА_1. Квартира АДРЕСА_1 має загальну площу 663 кв. м, житлову площу 346,9 кв. м відповідає вимогам діючих норм СніП та ДБН, не порушує права третіх осіб, оскільки відхилень від діючих нормативів не виявлено.

Пред'являючи позов, ОСОБА_3 просив визнати за ним право власності на реконструйовану квартиру АДРЕСА_1 загальною площею 663 кв. м, житловою площею 346,9 кв. м.

Відповідно до ч. 5 ст. 11 ЦК України цивільні права і обов'язки можуть виникати з рішення суду лише у випадках, встановлених актами цивільного законодавства.

Можливість виникнення права власності за рішенням суду ЦК України передбачає лише у ст.ст. 335 та 376 ЦК України. У всіх інших випадках право власності набувається з інших не заборонених законом підстав, зокрема із правочинів (ч. 1. ст. 328 ЦК України).

Стаття 392 ЦК України, у якій йдеться про визнання права власності, не породжує, а підтверджує наявне в позивача право власності, набуте раніше на законних підставах, у тому випадку, якщо відповідач не визнає, заперечує або оспорює наявне в позивача право власності, а також у разі втрати позивачем документа, який посвідчує його право власності.

За положеннями ст. 23 Закону України «Про планування і забудову територій», яка діяла на момент виниклих правовідносин,  забудова територій полягає в розміщенні та здійсненні будівництва нових об'єктів, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, впорядкування існуючих об'єктів містобудування, розширення та технічного переоснащення підприємств (далі - будівництво).  

Крім того, відповідно до ст. 29 Закону України «Про планування та забудову територій», яка діяла на момент виниклих правовідносин, дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю.

За приписами ч. 1 ст. 100 ЖК УРСР переобладнання і перепланування жилого будинку і жилого приміщення провадяться з метою підвищення їх благоустрою і перетворення комунальних квартир в окремі квартири на сім'ю. Переобладнання і перепланування жилого приміщення допускаються за згодою наймача, членів сім'ї, які проживають разом з ним, та наймодавця і з дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів.  

З огляду на наведене будівельні роботи з реконструкції спірної квартири  проводились без належного дозволу та без належно затвердженого проекту.  

Вирішуючи спір, апеляційний суд на підставі наданих сторонами доказів, яким дав оцінку відповідно до ст. 212 ЦПК України, встановив фактичні обставини справи та прийшов до правильного правового висновку про відмову в задоволенні позову  ОСОБА_3, оскільки останній здійснив реконструкцію квартири з порушенням приписів чинного законодавства, за відсутності необхідного дозволу та належним чином затвердженої документації для проведення відповідної реконструкції.

Посилання апеляційного суду на те, що реконструкція квартири позивача була проведене за рахунок реконструкції горища є помилковим, оскільки згідно з умовами договору купівлі-продажу від 6 листопада 2008 рокуАДРЕСА_1 розташована на мансардному поверху чотирьохповерхового внутрішньо дворового будинку. Проте даний висновок на правильність вирішення спору не впливає.

Згідно вимог ст. 335 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Оскільки під час розгляду справи судами не були порушені норми процесуального права, а наведені в скарзі доводи  висновків суду не спростовують,  тому   суд  касаційної інстанції не знаходить підстав для задоволення касаційної скарги.

Керуючись ст. ст. 336, 337  ЦПК України, колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ

у х в а л и л а:

Касаційну скаргу ОСОБА_3 відхилити.

Рішення апеляційного суду Одеської області від 8 лютого 2016 року залишити без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

ГоловуючийО.С. Ткачук    Судді:В.С. Висоцька М.К. Гримич О.В. Кадєтова О.В. Кафідова      

Джерело: Протокол


Рейтинг:

Система OrphusПохожие новости


Комментарии:
Добавление комментария
[not-wysywyg] [/not-wysywyg]
[not-wysywyg][/not-wysywyg]{wysiwyg}
Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить, если не виден код
«    Сентябрь 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Популярное
 • Есть такая комната, в гу дфс в харьковской области, рядом с комнатой приема граждан под номером 116...
 • Щодо порушень вимог чинного законодавства відносно будівництва ПрАТ «Концерн АВЕК і Ко» 26 магазинів, розташованих на земельній ділянці між вул. Ак. Павлова та пр. Ювілейним
 • Про затвердження комплексної схеми розташування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території ТОВ «Оздоровчий комплекс «СОНЯЧНА ГАЛЯВИНА»
 • Щодо нежитлового приміщення в якому розташовано кінотеатр «Познань», супермаркет «АТБ», магазин «Ева» та Вікна, Двері, Балкони за адресою: вул. Академіка Павлова, 160,
 • ХОБФ "Робін Гуд"
 • ХОБФ "Робін Гуд"
 • Щодо сплати вартості копіювання та надання до нього рахунком №1 від 13.08.18р
 • Стосовно Ваших скарг від 03.07 та 08.07. 2008 року на правомірність здійснення «підприємницької діяльності в залі гральних автоматів («Гральні автомати 777») біля супермаркету «Посад» та Більярдного клубу за адресою вул. Дніпропетровська №189 в м. Мерефа
 • ВС/КЦС: Частка у праві спільної часткової власності є самостійним об'єктом цивільних прав на яку кредитором МОЖЕ бути звернуто стягнення (ВС/КЦС № 686/25616/13-ц від 21.02.2018)
 • Журнал Новое Время обнародовал рейтинг 100 самых влиятельных людей Украины

 • Наш опрос

  Погода в Харькове

  Погода в Харькове

  Курс валют (НБУ)

  Курсы НБУ на сегодня

  Курс валют (средний)

  Курсы наличного обмена на сегодня  Аудиоролики - Рекламная Студия

  Студия звукозаписи

  Редакция может не разделять мнение авторов публикаций. Редакция не несёт ответственности за публикации с других сайтов.

  Все права на материалы, находящиеся на сайте www.advocat-cons.info, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При любом использовании материалов сайта гиперссылка на www.advocat-cons.info обязательна. По вопросам размещения рекламы или информации на сайте обращаться по телефонам: (057) 737-22-53, 096-114-24-80

  © 2007-2014 Медиагруппа "Адвокат-консалтинг"
  .