Адвокат Консалтинг

Написать новость

Вы можете отправить Ваш материал нам, который вскоре появится на наших страницах


> подробнее

Адвокаты

Список адвокатов, готовых помочь Вам в любую минуту


> перейти к списку

Риэлторы

Список риэлторов, которые могут предоставить Вам свои услуги


> перейти к списку

Наши вакансии

Газета "Адвокат-консалтинг" объявляет конкурс на должность


> подробнее

Наша газета

pdf-архив номеров нашей газеты


> подробнее

Видео


Выделение земельного участка бесплатноКлуб юристов
Официальное обращение
ГрузчикиГрузчики Харьков

Квартирные и офисные Грузчики Харьков

Купить упаковку


Особистий огляд та поверхнева перевірка
Категория: Важно знать

https://img.gazeta.ru/files3/913/10255913/RIAN_02790234.HR.ru-pic905-895x505-51609.jpgПоза кримінальним процесом та провадженнями у справах про адміністративні правопорушення застосовується поверхнева перевірка (ст. 34 ЗУ «Про Національну поліцію»).

При підозрі у вчиненні адміністративного правопорушення – особистий огляд і огляд речей особи (ст. 264 КупАП).

Поверхнева перевірка

Є превентивним поліцейським заходом і полягає у візуальному огляді особи, речі або транспортного засобу.

Зверніть увагу – візуальному. Тобто працівник поліції не прощупує різні ділянки тіла, а проводить по поверхні вбрання рукою. Так само не копирсається у Ваших речах або кишенях, а лише оглядає вміст речей, які самостійно показуються особою, яку перевіряють.

Така перевірка здійснюється, якщо існує достатньо підстав вважати, що особа має при собі річ, обіг якої заборонено чи обмежено, або яка становить загрозу життю чи здоров’ю людей. Тобто здійснення поверхневої перевірки має бути вмотивованим, тому пояснення від патрульного на кшталт «планова перевірка», «ми всіх студентів перевіряємо» є неприпустимими. Вимагайте від поліцейського обґрунтування необхідності здійснення поверхневої перевірки.

Поверхнева перевірка здійснюється працівником поліції однієї з оглядуваним статі. У невідкладних випадках її може здійснити будь-який поліцейський лише з використанням спеціального приладу або засобу.

Особистий огляд і огляд речей особи

Здійснюється поліцейським однієї статі з оглядуваним та в присутності двох понятих тієї ж статі. Крім того, про такі дії складається протокол або робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення/протоколі про адміністративне затримання (ст. 264 КУпАП).

Недотримання прав людини під час здійснення огляду є важливою проблемою в діяльності поліції. Адже тут ми маємо справу із прямим втручанням у приватне життя. Рівень культури усвідомлення кордонів власного тіла та особистих речей як продовження особистості індивіда в сучасному суспільстві постійно зростає. Відтак здійснення особистого огляду, особливо тактильного, все більше стосується гідності особи і завдає певної шкоди.

Однак індикатором низького рівня правосвідомості та поваги до власної гідності є те, що безпідставні особисті огляди або такі, що здійснюються з грубим порушенням процедури, сприймаються в суспільстві за норму. Поширеною є позиція: «якщо поліція оглянула людину – є за що».

Законодавець, урегулювавши порядок здійснення особистого огляду та поверхневої перевірки особи забезпечив мінімальний обсяг втручання у приватне життя. На жаль, поліція часто нехтує цим, і їй доводиться нагадувати про це.

Коли мова йде про підозру у вчиненні адміністративного правопорушення або затримання за вчинення такого правопорушення, то слід керуватися ст. 264 КУпАП, що регулює порядок здійснення особистого огляду та огляду речей особи. Однак поза кримінальним процесом та провадженнями у справах про адміністративні правопорушення може йти також мова про поверхневу перевірку, що відрізняється за способом здійснення та характером правовідносин.

Поверхнева перевірка

Поверхнева перевірка передбачена ст. 34 ЗУ «Про Національну поліцію». Вона є превентивним поліцейським заходом і полягає у візуальному огляді особи, речі або транспортного засобу.

Зверніть увагу – візуальному. Тобто працівник поліції не прощупує різні ділянки тіла, а проводить по поверхні вбрання рукою. Так само не копирсається у Ваших речах або кишенях, а лише оглядає вміст речей, які самостійно показуються особою, яку перевіряють.

Така перевірка здійснюється, якщо існує достатньо підстав вважати, що особа має при собі річ, обіг якої заборонено чи обмежено, або яка становить загрозу життю чи здоров’ю людей. Якщо поверхнева перевірка стосується речі або транспортного засобу, то підстава для цього – підозра у тому, що в транспортному засобі перебуває правопорушник або він (транспортний засіб) є засобом вчинення злочину. Тобто здійснення поверхневої перевірки має бути вмотивованим, тому пояснення від патрульного на кшталт «планова перевірка», «ми всіх студентів перевіряємо» є неприпустимими. Вимагайте від поліцейського обґрунтування необхідності здійснення поверхневої перевірки.

Поверхнева перевірка здійснюється працівником поліції однієї з оглядуваним статі. У невідкладних випадках її може здійснити будь-який поліцейський лиш з використанням спеціального приладу або засобу.

Якщо Ви стали свідком ситуації, коли таку перевірку або особистий огляд жінки здійснюється поліцейським чоловічої статі (а саме таке порушення є поширеним) – негайно вимагайте припинити такі дії та повідомляйте про порушення за телефоном «102».

Особистий огляд і огляд речей особи

Особистий огляд і огляд речей особи є заходом забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення. Він полягає у візуальному обстеженні матеріальних об'єктів, які мають відношення до правопорушення. У ході огляду виявляються, безпосередньо сприймаються, а також оцінюються та фіксуються стан і властивості таких об'єктів. Тобто, простішою мовою – речі, що мають відношення до правопорушення, виявляються в особи (якщо вони наявні) та долучаються до справи після їх візуального обстеження та оцінки.

Системний аналіз законодавства дозволяє окреслити такі підстави для проведення особистого огляду і огляду речей особи:

1) особа вчинила або вчиняє адміністративне правопорушення;

2) особа має характерні ознаки правопорушення на тілі, одязі тощо;

3) третя особа вказала, що конкретна особа вчинила правопорушення;

4) наявне орієнтування на особу, яка вчинила правопорушення.

Тобто мова йде про підозру у скоєнні адміністративного правопорушення та скоєння адміністративного правопорушення.

Щодо правових гарантій, то законодавство вимагає проведення таких дій поліцейським однієї статі з оглядуваним та в присутності двох понятих тієї ж статі. Понад того, про такі дії складається протокол або робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення/протоколі про адміністративне затримання.

У окремому протоколі, зокрема, зазначаються:

– індивідуальні ознаки речей, цінностей, документів, що є знаряддям або об’єктом правопорушення;

– місця та обставини виявлення.

Протокол особистого огляду та огляду речей підписують особа, яку було піддано оглядові та у якої оглядали речі, поняті (свідки) та посадова особа органу поліції, яка його склала (п. 12 Розділу ІІІ Інструкції, затв. Наказом № 1376).

При надходженні від затриманої особи під час проведення особистого огляду, огляду речей скарг чи зауважень у протоколі про адміністративне затримання робиться відповідний запис із зазначенням їхньої суті (п. 13 Розділу ІІІ Інструкції, затв. Наказом № 1376).

На практиці ці вимоги часто порушуються, що є наслідком слабкої правової конструкції такого застарілого радянського закону як КУпАП, а також порушеннями зі сторони поліції.

Поліція взагалі тяжіє до здійснення поверхневої перевірки, перетворюючи її в огляд, адже перевірка ніяким чином не фіксується. Знайшли – зафіксували, не знайшли – відпустили; не потрібні ані поняті, ані протокол. Таке правозастосування відповідає старому (до 2015 року) інституту «зовнішнього огляду», що був передбачений Статутом патрульно-постової служби і, пам’ятаючи про який, населення беззаперечно дає себе оглянути без жодних пояснень з боку поліції.

Джерело: Протокол


Рейтинг:

Система OrphusПохожие новости


Комментарии:
Добавление комментария
[not-wysywyg] [/not-wysywyg]
[not-wysywyg][/not-wysywyg]{wysiwyg}
Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить, если не виден код
«    Декабрь 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 

Популярное
 • Захист прав добросовісних набувачів при витребуванні майна з чужого незаконного володіння
 • Украинцам, не связанным с армией, запретили носить военную форму
 • Прокуратура злила справу по поверненню 24 гектарів курортної зони в Скадовську, які опинилися у близьких до влади людей
 • Банк Тигипко завершил слияние с "дочкой" Сбербанка
 • Сорос: «Европа выиграет, даже если от Украины останется пепелище и горы смердящих трупов. Судьба украинцев никого не волнует»
 • Проблемні питання приватизації службового житла. Судова практика
 • Щодо об’єкту будівництва по вул. Сумській, 1 у м. Харкові.
 • 10 страшных трюков, с помощью которых контролируют массы. Рассказывает Ноам Хомский
 • В Украине можно будет получать зарплату и страховать жизнь в долларах
 • ОАЭ собираются запустить подводный поезд в Индию

 • Наш опрос

  Погода в Харькове

  Погода в Харькове

  Курс валют (НБУ)

  Курсы НБУ на сегодня

  Курс валют (средний)

  Курсы наличного обмена на сегодня  Аудиоролики - Рекламная Студия

  Студия звукозаписи

  Редакция может не разделять мнение авторов публикаций. Редакция не несёт ответственности за публикации с других сайтов.

  Все права на материалы, находящиеся на сайте www.advocat-cons.info, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При любом использовании материалов сайта гиперссылка на www.advocat-cons.info обязательна. По вопросам размещения рекламы или информации на сайте обращаться по телефонам: (057) 737-22-53, 096-114-24-80

  © 2007-2014 Медиагруппа "Адвокат-консалтинг"
  .