Адвокат Консалтинг

Написать новость

Вы можете отправить Ваш материал нам, который вскоре появится на наших страницах


> подробнее

Адвокаты

Список адвокатов, готовых помочь Вам в любую минуту


> перейти к списку

Риэлторы

Список риэлторов, которые могут предоставить Вам свои услуги


> перейти к списку

Наши вакансии

Газета "Адвокат-консалтинг" объявляет конкурс на должность


> подробнее

Наша газета

pdf-архив номеров нашей газеты


> подробнее

Видео


Выделение земельного участка бесплатноКлуб юристов
Официальное обращение
ГрузчикиГрузчики Харьков

Квартирные и офисные Грузчики Харьков

Купить упаковку


Хто платить, той і замовляє музику
Категория: Важно знать

alt  Ми всі досить часто відвідуємо бари, кафе або нічні клуби, де збираємося з друзями, весело проводимо час, скидаємо тягар денних клопот, танцюємо під улюблену музику, підспівуємо мелодії популярних пісень. Але навряд чи хтось замислювався, що у даному випадку найчастіше має місце порушення авторських та суміжних прав?

Записи популярної музики, що програються в кафе та нічних клубах, за визначенням є музичними творами, які мають «батьків» — автора слів, музики, та «близьких родичів» — виконавця твору, особу, що здійснила його запис та тиражування. Хоча права «батьків» на музичний твір є авторськими, а права «родичів» — суміжними правами, захищаються вони єдиним Законом України «Про авторське право і суміжні права». Цей Закон охороняє особисті немайнові права і майнові права авторів та їх правонаступників, пов'язані із створенням та використанням творів науки, літератури і мистецтва — авторське право, і права виконавців, виробників фонограм і відеограм та організацій мовлення — суміжні права.

  Хочу зауважити на тому, що музичний твір одночасно містить як об'єкти авторських прав (саме музичний твір), так і об"єкти сусуміжних прав (виконання твору, його запис та тиражування).  Згідно з ч. З ст. 15 Закону використання музичного твору в кафе, барі, ресторані та нічному клубі здійснюється способом публічного виконання, а тому потребує отримання дозволу особи, що є автором або має авторське право на використання такого твору. Відповідно до вимог ч. 5 ст. 15 Закону автор (інша особа, яка має авторське право) має право вимагати виплати винагороди за будь-яке використання твору. Винагорода може здійснюватися у формі разового (паушального) платежу, роялті або комбінованих платежів. Згідно з вимогами ст. 43 Закону отримання дозволу виробників фонограм, відеограм, виконавців не є обов'язковим, а от виплата винагороди вказаним особам — суб'єктам суміжних прав — прямо передбачена законом.

  Для виконання функцій управління авторськими та суміжними правами, Законом передбачені організації колективного управління (ст. 49 Закону). Створення таких організацій пов'язано з виникненням у авторів та виконавців музичних творів певних труднощів з контролюванням використання підприємцями «плодів» їх інтелектуальної власності, що постійно призводило до порушення прав на музичний витвір та робило неможливим отримання «орендної» платні за кожну прокрутку твору. Виникнення організацій колективного управління дійсно полегшило долю авторів та виконавців, які змогли перекласти на такі організації свої повноваження щодо укладання договорів про використання прав інтелектуальної власності, узгодження розмірів винагороди, збирання оплати та розподіл її між суб'єктами авторських та суміжних прав.

  Звернемо увагу на те, що збір винагороди може здійснюватися також організаціями колективного управління, що управляють виключно правами суб'єктів авторських прав. У даному випадку збір винагороди має деякі тонкощі. Обчислення винагороди здійснюється відповідно до мінімальних ставок (роялті), визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 року № 72. Пунктами 21 та 22 вказаної Постанови передбачено мінімальну ставку авторської винагороди у разі використання об'єкту авторського права у місцях з платним та безплатним входом, до яких належать бари, ресторани, кафе та нічні клуби.


Цікавий факт

Музичний твір одночасно містить як об'єкти авторських прав (саме музичний твір), так і об"єкти сусуміжних прав (виконання твору, його запис та тиражування).


 Так у місцях з платним входом роялті складає 4 % від суми валового збору, одержаного від реалізації вхідних білетів. У місцях з безплатним входом роялті складає лише 1 % від доходу, одержаного від того виду діяльності, у процесі якої використовуються твори, у разі відсутності такої діяльності підприємцю необхідно буде сплатити 2,5 % від загальної суми витрат організатора на проведення заходу.

  Якщо ж збір винагороди здійснюється організацією колективного управління, що управляє виключно правами суб'єктів суміжних прав, роялті в даному випадку обчислюється за допомогою офіційно опублікованих фонограм, відеограм та відповідно до порядку виплати, встановленого Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 року № 71. До числа суб'єктів, що використовують фонограми з метою комерції, згідно із законом належать суб'єкти господарювання, зокрема кафе, бари, ресторани, нічні клуби, театри, театри-студії, аматорські театри, стадіони, спортивні зали, відеосалони, концертні та циркові об'єднання, філармонії, палаци культури, будинки офіцерів, кіноконцертні зали, парки, санаторії, торговельні підприємства, пасажирський транспорт, готелі, організації, що здійснюють передачу телебачення та радіомовлення, через мережу Інтернет тощо та інше. Вичерпний список осіб зазначено у п. 5 ч. 2 додатку до Постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 року № 71. Розмір винагороди, встановлений розділом 1 додатка до наведеної вище Постанови № 71, для місць як з платним входом, так і з безоплатним, складає 1 % від прибутку, одержаних від того виду діяльності, у процесі якої використовуються музичні твори або 2,5 % від загальної суми витрат на зазначений вид використання у разі відсутності таких доходів. Залежно від тривалості та характеру використання фонограми, розмір винагороди може бути зменшено за погодженням з відповідними суб'єктами суміжних прав або організаціями колективного управління правами. Одержана винагорода повинна бути розподілена відповідною організацією колективного управління у такій пропорції — 50 % отримає виконавець та 50 % отримає виробник фонограми або відеограми.

  Відповідно до відомостей Державного департаменту інтелектуальної власності, на сьогодні зареєстровано та діє десять організацій колективного управління. Найбільшою організацією, що управляє правами суб'єктів авторського права, є ДП «Українське агентство з авторських та суміжних прав». Також організацією, що уповноважена укладати договори про виплату винагороди, здійснювати збирання винагороди з суб'єктів підприємницької діяльності, що під час здійснення комерційної діяльності використовує фонограми, відеограми у барах, ресторанах, нічних клубах тощо є Об'єднання підприємств «Українська ліга музичних прав».

Як зазначили у Державному департаменті інтелектуал ьної власності, не укладення договору і невиплата винагороди є порушенням прав авторів, виконавців, виробників фонограм, відеограм. Захист прав здійснюється у порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

Чинне законодавство наповнене переліками форм, способів та засобів захисту авторських та суміжних прав. Найбільш поширеним залишається цивільно-правовий спосіб. У цей спосіб захист особистих немайнових прав суб'єктів авторських та суміжних прав здійснюється незалежно від вини порушника та незалежно від порушення майнових інтересів автора чи виконавця. Вимоги про усунення порушень права можуть висуватися суб'єктом авторського та суміжного права, а після смерті це право успадковується спадкоємцями або переходить до особи, на яку було покладено охорону недоторканості творів. Крім того вимога про усунення права може бути пред'явлена організаціями, що здійснюють охорону авторських та суміжних прав.

  Перелік порушень авторських та суміжних прав, які є підставами для судового захисту, передбачені Цивільним кодексом України та Законом України «Про авторське право та суміжні права». Так, відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону України «Про авторське право та суміжні права» суд має право постановити рішення чи ухвалу про: відшкодування моральної (немайнової) шкоди, завданої порушенням; відшкодування збитків, завданих таким порушенням; стягнення з порушника доходу, отриманого внаслідок порушення; виплату компенсації, що визначається у розмірі від 10 до 50000 мінімальних заробітних плат, замість відшкодування збитків або стягнення доходу; заборону незаконного опублікування, випуску об'єктів авторського права і (або) суміжних прав, вилучення (конфіскацію) контрафактних примірників цих об'єктів, публікацію у пресі інформації про допущене порушення тощо. Найскладнішим у застосуванні наведеної норми закону є проведення підрахунку отриманого правопорушником доходу та саме визначення розміру компенсації, яка має бути виплачена замість відшкодування збитків.

  Статтею 52 Закону України «Про авторське право та суміжні права» передбачено альтернативну відповідальність за правопорушення. Так суб'єкт авторського права або суміжних прав на свій розсуд може вимагати стягнення збитків, отриманого порушником доходу або стягнення компенсації.

Суд, при визначенні розміру компенсації, відповідно до п. «г» ст. 52 Закону України «Про авторське право та суміжні права», повинен врахувати обсяг порушення та намір відповідача.

  Вищий Господарський Суд України з питання розміру компенсації дотримується такої позиції, що розмір компенсації не повинен точно відповідати розміру шкоди, що була завдана, але у той самий час має співвідноситися з нею певним чином, так як особливою функцією цивільно-правової відповідальності є відшкодування майнових витрат, завданих правопорушенням.

  З урахуванням наведеного, у разі висунення суб'єктом права вимог про стягнення з порушника замість збитків або отриманого доходу саме компенсації, суд обов'язково визначає орієнтовані збитки, встановлює наявність (відсутність) упущеної вигоди, яка є тотожною розміру можливої винагороди за аналогічне використання твору за умови ліцензійної угоди. Розмір такої винагороди встановлюється суб'єктом авторського права за аналогічними угодами або доводиться практикою в інших справах даної сфери.

  З наведеного можна зробити невтішні для підприємців висновки: суб'єкти господарювання, які використовують під час здійснення своєї комерційної діяльності музичні витвори, їх фонограми тощо повинні виплачувати суб'єктами авторських та суміжних прав винагороду в розмірах, визначених Постановами Кабінету Міністрів від 18.01.2003 року за № 71 та № 72. Вимагати виплати винагороди мають право особисто суб'єкти авторських та суміжних прав, на підставі укладених договорів — організації колективного управління авторськими та суміжними правами, на підставі закону — правоохоронні органи та органи контролю.


По материалам Юридична Газета 


Рейтинг:

Система OrphusПохожие новости


Комментарии:
 
 imuxatase, 26 октября 2016 19:21
Если вы устали пахать в великом коллективе и хотите переменить собственную жизнь, то вам будет интересно узнать детальнее на сайте сетевой маркетинг интернет, где вы найдете очень много увлекательного и нужного для начальников.
 
Добавление комментария
[not-wysywyg] [/not-wysywyg]
[not-wysywyg][/not-wysywyg]{wysiwyg}
Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить, если не виден код
«    Март 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Популярное
 • "Хроники судьи Мороко, Харьковский окружной административный суд. Начало"
 • Считай свои беды благом
 • Очевидное невероятное. Красота судей не всегда спасет мир. Харьковский окружной административный суд. Смотрим на очевидное, поражаемся, что оно невероятное. "Все пучком".
 • Очевидное невероятное. Красота судей не всегда спасет мир. Харьковский окружной административный суд. Смотрим на очевидное, поражаемся, что оно невероятное. "Все пучком".
 • Так готувалися газом торгувати на ТЦ Барабашова, що власники ТОВ «КОСМО МОЛ» поспішили на газовій трубі побудувати 26 магазинів
 • щодо незаконно­го відчуження земельної ділянки, на думку заявника, дитячого табору «Чайка»
 • ХОБФ "Робін Гуд"
 • "Хроники судьи Мороко, Харьковский окружной административный суд. Начало"
 • ЄСІТС: чи готовий український суд стати електронним
 • ГБР и СБУ проводят обыски у сотрудников штаба "Батькивщины"

 • Наш опрос

  Погода в Харькове

  Погода в Харькове

  Курс валют (НБУ)

  Курсы НБУ на сегодня

  Курс валют (средний)

  Курсы наличного обмена на сегодня  Аудиоролики - Рекламная Студия

  Студия звукозаписи

  Редакция может не разделять мнение авторов публикаций. Редакция не несёт ответственности за публикации с других сайтов.

  Все права на материалы, находящиеся на сайте www.advocat-cons.info, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При любом использовании материалов сайта гиперссылка на www.advocat-cons.info обязательна. По вопросам размещения рекламы или информации на сайте обращаться по телефонам: (057) 737-22-53, 096-114-24-80

  © 2007-2014 Медиагруппа "Адвокат-консалтинг"
  .