Адвокат Консалтинг

Написать новость

Вы можете отправить Ваш материал нам, который вскоре появится на наших страницах


> подробнее

Адвокаты

Список адвокатов, готовых помочь Вам в любую минуту


> перейти к списку

Риэлторы

Список риэлторов, которые могут предоставить Вам свои услуги


> перейти к списку

Наши вакансии

Газета "Адвокат-консалтинг" объявляет конкурс на должность


> подробнее

Наша газета

pdf-архив номеров нашей газеты


> подробнее

Видео


Выделение земельного участка бесплатноКлуб юристов
Официальное обращение
ГрузчикиГрузчики Харьков

Квартирные и офисные Грузчики Харьков

Купить упаковку


Справи у спорах про захист права власності. Окремі питання земельних відносин
Категория: Показательное дело

altСЗАТ звернулось із позовом до райдержадміністрації про спонукання переоформити сертифікати, посилаючись на те, що відповідно до установчого договору СЗАТ, зареєстрованого райдержадміністрацією, засновники СЗАТ фізичні особи - власники сертифікатів на право на земельну частку (пай) — передали їх як вклад до статутного фонду товариства, що підтверджується актами прийому-передачі прав на майно, підписаними засновниками. Вважаючи дані сертифікати своєю власністю, позивач звернувся до відповідача з заявою про внесення змін у земельні сертифікати в зв'язку з переходом прав власності на земельні частки (паї) від засновників до товариства, проте у задоволенні даного клопотання було відмовлено з посиланням на те, що внесення до статутного фонду СЗАТ вкладів у вигляді прав на земельну частку (пай) здійснено без дотримання вимог закону про нотаріальне посвідчення даного правочину. Оскільки такі дії райдержадміністрації, на думку позивача, є незаконними, останній просив суд про задоволення своїх вимог.

  Рішенням місцевого господарського суду, залишеним без змін постановами апеляційного господарського суду Вищого господарського суду України, позов задоволено.

  Верховний Суд України, скасовуючи постанову Вищого господарського суду України, вказав на те, що відповідно до п. 2 Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва» № 666/94 від 10 листопада 1994 року (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) місцевим Радам народних депутатів за участю Державного комітету України по земельних ресурсах було рекомендовано вжити заходів щодо прискорення передачі відповідно до земельного законодавства безплатно у колективну власність земель колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, трудові колективи яких виявили бажання одержати землю у власність. За умовами ч. 3 цього пункту Указу, кожному члену підприємства, кооперативу, товариства видається сертифікат на право приватної власності на земельну частку (пай) із зазначенням у нього розміру частки (паю) в умовних кадастрових гектарах, а також у вартісному виразі. На виконання зазначених вимог Указу мешканцям було видано сертифікати на право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства (далі -КСП).

  Під час розгляду даної справи судами встановлено, що райдержадміністрацією було зареєстровано установчий договір про створення та діяльність СЗАТ, за яким до складу засновників вказаного товариства увійшли 194 фізичні особи — власники вищезазначених сертифікатів, у тому числі громадяни, що звернулися із касаційною скаргою.

  Відповідно до ст. 14 вказаного установчого договору, копія якого міститься у матеріалах даної справи, засновниками СЗАТ вказано: 195 фізичних осіб, КСП і ТОВ-ЛТД. Зі змісту установчого договору вбачається, що дана угода підписана від імені КСП головою правління цього підприємства С., від імені ТОВ-ЛТД його генеральним директором Ш., а також громадянами Л., Т та Г. Водночас із тексту даного договору неможливо визначити, чи підписував хтось із перелічених  осіб даний договір від імені інших фізичних осіб - засновників товариства, а якщо так, то чи була наділена така особа у встановленому порядку законом порядку відповідними повноваженнями.

Цікавий факт

Вкладами учасників та засновників товариства можуть бути будинки, споруди, обладнання та інші матеріальні цінності

Дослідження вказаної обставини має істотне значення для правильного вирішення питання про те, чи відбулася передача спірних сертифікатів до статутного фонду товариства, проте суди на неї уваги не звернули та залишили без належної правової оцінки. Згідно з ч. 1 ст. 13 Закону України "Про господарські товариства" (у редакції, чинній на момент створення СЗАТ) вкладами учасників та засновників товариства можут бути будинки, споруди, обладнання та інші матеріальні цінності, цінні папери, права користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будинками, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (зокрема на інтелектуальну власність), грошові кошти, в тому числі в іноземній валюті.

  Судами встановлено, що відповідно до пунктів 4.9-4.12 установчого договору про створення та діяльність СЗАТ, які визначають порядок та умови внесення акціонерами вкладу до статутного фонду товариства, засновники - фізичні особи, що є членами КСП, підписали акти прийому-передачі прав на майно, ка умовами яких вказані особи передають належні їм права на земельні частки (паї), які підтверджені сертифікатами, до статутного фонду СЗАТ в рахунок оплати акцій товариства, а СЗАТ в особі його голови правління приймає на баланс підприємства, що підтверджується сертифікатами на право на земельну частку (пай).

  Зі змісту п. З вищезазначеного Указу вбачається, що право на земельну частку (пай) може бути об'єктом купівлі-продажу, дарування, міни, успадкування, застави. Водночас, зі змісту актів прийому-передачі вбачається, що належні засновникам земельні сертифікати не передавалися у власність позивачу одним із передбачених Указом способом. Крім того, відповідно до статті 12 Закону України «Про господарські товариства» (у редакції 1999 року) товариство є власником: майна, переданого йому засновниками і учасниками у власність; продукції, виробленої товариством в результаті господарської діяльності; одержаних доходів; іншого майна, набутого на підставах, не заборонених законом.

  Згідно з ч. 2 п. 4 Указу Президента України № 666/94від 10 листопада 1994 року саме власники земельних ділянок можуть добровільно створювати на базі належних їм земельних ділянок спільні сільськогосподарські підприємства, асоціації, спілки, акціонерні товариства, інші кооперативні підприємства і організації, передавати ці ділянки у спадщину, дарувати, обмінювати, здавати під заставу, надавати в оренду і продавати громадянам України без зміни цільового призначення земельних ділянок. Аналіз положень п. З та ч. 2 п. 4 даного Указу дає підстави стверджувати, що для сертифікатів, які посвідчують право на земельну частку (пай) встановлено обмежений режим цивільного обігу, оскільки такі сертифікати можуть бути лише об"єктом купівлі-продажу, дарування, міни, успадкування, застави. Відтак, чинне на той час законодавство не передбачало можливості передачі у власність товариства права на земельну частку (пай), яке не внесено як вклад до статутного фонду товариства його засновником.

  Крім того, п. 4 Указу Президента України № 666/94 від 10 листопада 1994 року встановлено, що кожний член колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства має право безперешкодно вийти з нього та одержати безкоштовно приватну власність свою частку землі (пай) у натурі (на місцевості), що засвідчується державним актом на право приватної власності на землю.

  Зобов"язання райдержадміністрації переоформити на ім'я СЗАТ належні його засновникам сертифікати на право на земельну частку (пай) безпідставно позбавить вказаних осіб встановленого законом права на отримання своєї земельної частки у приватну власність. Наведене свідчить про те, що висновок господарських судів про набуття СЗАТ права власності на земельні сертифікати, передані до його статутного фонду членами КСП, є помилковим.

  У зв'язку з цим також є передчасним висновок Вищого господарського суду України про те, що прийняті у даній справі судові рішення не стосуються прав і обов'язків скаржників. Враховуючи викладене, Верховний Суд України дійшов висновку, що всі ухвалені у справі судові рішення не можуть вважатися законними й обґрунтованими, а тому підлягають скасуванню з передачею справи на новий розгляд. Підчас нового розгляду справи місцевому господарському суду необхідно врахувати, що рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального закону і всебічно перевіривши обставини, вирішив спір відповідно до норм матеріального права, а обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності та підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні. При цьому суду необхідно з'ясувати дійсні права та обов'язки сторін, оцінити правовий зміст заявлених позовних вимог і в залежності від встановленого вирішити спір відповідно до закону.


Рейтинг:

Система OrphusПохожие новости


Комментарии:
 
 Dating internet, 2 ноября 2010 18:05
Да, жаль, что обновления на блоге происходят не так часто, как хотелось бы.
 
Добавление комментария
[not-wysywyg] [/not-wysywyg]
[not-wysywyg][/not-wysywyg]{wysiwyg}
Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить, если не виден код
«    Октябрь 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Популярное
 • Тайна совещательной комнаты, судья Цвира
 • Эпидемия коронавируса в Дзержинском районном суде города Харькова, осторожно!
 • ШОК! Беспредел и угрозы со стороны судьи Цвира Шевченковський суд Харькова
 • КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО, ЯКЕ НАДАЄ В ОРЕНДУ КІОСКИ В МЕТРО, ОТРИМАЛО ЗБИТОК В 856 ТИСЯЧ ГРИВЕНЬ ЗА ПЕРШЕ ПІВРІЧЧЯ 2020 РОКУ
 • Русскоязычные издания захватывают рынок. Как украинской книге выиграть борьбу?
 • Харьковским студентам расскажут, как сделать карьеру в Европе
 • В ХАРЬКОВЕ ГРАЖДАНИН ВЬЕТНАМА ПОПАЛСЯ НА ПОДДЕЛКЕ ПРОДУКЦИИ ИЗВЕСТНЫХ СПОРТИВНЫХ БРЕНДОВ
 • В ХАРЬКОВЕ БУДУТ СУДИТЬ ИНТЕРНЕТ-МОШЕННИКА
 • Ограбление у банкомата: рецидивист выхватил деньги, скрылся, но был пойман (МВД)
 • В Харькове в ДТП пострадали маленькие дети (фото)

 • Наш опрос


  Курс валют (НБУ)

  Курсы НБУ на сегодня

  Курс валют (средний)  Аудиоролики - Рекламная Студия

  Студия звукозаписи

  Редакция может не разделять мнение авторов публикаций. Редакция не несёт ответственности за публикации с других сайтов.

  Все права на материалы, находящиеся на сайте www.advocat-cons.info, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При любом использовании материалов сайта гиперссылка на www.advocat-cons.info обязательна. По вопросам размещения рекламы или информации на сайте обращаться по телефонам: (057) 737-22-53, 096-114-24-80

  © 2007-2014 Медиагруппа "Адвокат-консалтинг"
  .