Адвокат Консалтинг

Написать новость

Вы можете отправить Ваш материал нам, который вскоре появится на наших страницах


> подробнее

Адвокаты

Список адвокатов, готовых помочь Вам в любую минуту


> перейти к списку

Риэлторы

Список риэлторов, которые могут предоставить Вам свои услуги


> перейти к списку

Наши вакансии

Газета "Адвокат-консалтинг" объявляет конкурс на должность


> подробнее

Наша газета

pdf-архив номеров нашей газеты


> подробнее

Видео


Выделение земельного участка бесплатноКлуб юристов
Официальное обращение
ГрузчикиГрузчики Харьков

Квартирные и офисные Грузчики Харьков

Купить упаковку


Ухвала колегії суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України від 6 серпня 2009 р. (витяг)
Категория: Показательное дело

alt
39. Відповідно до ст. 98 КПК якщо на момент порушення кримінальної справи встановлено особу, яка вчинила злочин, кримінальну справу порушують щодо цієї особи. Коли таку особу (осіб) на момент порушення справи не встановлено, порушення кримінальної справи за фактом вчинення злочину не суперечить вимогам закону

Як убачається із постанови слідчого з ОВС СУ ГУМВС в Донецькій області від 26 травня 2008 р., кримінальну справу за фактом придбання невстановленими особами права на майно TOB шляхом обману і зловживанням довірою, здійснене за попередньою змовою групою осіб в особливо великих розмірах, порушено у зв'язку з тим, що у період з лютого по 14 листопада 2007 р. невстановлені особи, діючи умисно, з корисливих мотивів, використовуючи завідомо підроблені документи та незаконно отриманий дублікат печатки TOB, шляхом обману і зловживання довірою придбали право на майно (нежитлове приміщення) TOB, заподіявши зазначеному товариству матеріальних збитків на суму 2 млн 272 тис. 500 грн.

Жовтневий районний суд м. Маріуполя постановою від 15 жовтня 2008 р. задовольнив скарги О. та Р. і скасував зазначену постанову слідчого від 26 травня 2008 р. про порушення кримінальної справи за ознаками злочину, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК.

Апеляційний суд Донецької області ухвалою від 10 листопада 2008 р. постанову місцевого суду залишив без змін.

У касаційному поданні прокурор стверджував, що висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи, а на момент порушення кримінальної справи за фактом придбання невстановленими особами права на майно TOB були всі передбачені у ст. 94 КПК законні приводи і підстави до її порушення. Проте місцевий та апеляційний суд не взяли їх до уваги. У зв'язку з цим пропонував постанову місцевого суду та ухвалу апеляційної інстанції скасувати і направити матеріали справи за скаргами О. та Р. на новий судовий розгляд.

Наведені у касаційній скарзі доводи потерпілої К. подібні доводам прокурора, але потерпіла просила судові рішення скасувати і направити матеріали справи до органу досудового слідства для подальшого розслідування.

Перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи, зазначені в касаційних поданні та скарзі, колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що подання підлягає задоволенню, а скарга частковому задоволенню з таких підстав.

Відповідно до вимог ст. 2368 КПК при розгляді на досудових стадіях процесу скарги на постанови про порушення кримінальної справи суд повинен перевіряти наявність приводів і підстав для винесення зазначених постанов, законність джерел отримання даних, які стали підставою для винесення постанови про порушення справи, і не вправі розглядати й заздалегідь вирішувати ті питання, які вирішує суд при розгляді кримінальної справи по суті.

Як убачається із матеріалів справи, суд першої інстанції, дійшовши висновку про безпідставність порушення кримінальної справи за зазначеним фактом ознаками злочину, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК, на порушення вказаних вимог закону розглянув і заздалегідь вирішив саме ті питання, які вирішує суд при розгляді кримінальної справи по суті.

Це підтверджується тим, що, скасовуючи постанову слідчого про порушення кримінальної справи, суд у своїй постанові послався на відсутність достатніх даних, які б указували на наявність ознак вчинення злочину, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК.

Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України визнала такий висновок суду першої інстанції передчасним, оскільки зазначена обставина може бути з'ясована шляхом проведення відповідних слідчих дій після порушення кримінальної справи.

Місцевий суд також зазначив, що вказана сума спричинення збитків TOB у сумі 2 млн 272 тис. 500 грн неконкретна, оскільки розрахунок розміру збитків проведений слідчим самостійно, виходячи з висновків експертної установи про оцінку нежитлового приміщення.

Проте питання щодо конкретної суми заподіяної шкоди вирішується експертом, а проведення експертизи можливе також лише після порушення кримінальної справи.

Згідно з ч. 1 ст. 98 КПК за наявності приводів і підстав, зазначених у ст. 94 цього Кодексу, прокурор, слідчий, орган дізнання зобов'язані винести постанову про порушення кримінальної справи.

Як убачається з матеріалів справи, на підставі яких було прийнято рішення про її порушення, та матеріалів провадження за скаргами О. та R, приводом до порушення кримінальної справи стала заява К., у ході перевірки якої встановлено, що невстановлені особи, використовуючи завідомо підроблені документи, шляхом обману і зловживання довірою придбали право на майно TOB.

Безпідставним також є рішення місцевого суду про незаконність порушення кримінальної справи з огляду на те, що вона порушена за фактом придбання невстановленими особами права на майно TOB, а не щодо конкретних осіб, є безпідставним, оскільки відповідно до ст. 98 КПК кримінальна справа порушується щодо конкретної особи у випадку, якщо на момент її порушення таку особу встановлено.

Проте з матеріалів дослідчої перевірки точний та достовірний висновок про вчинення злочину тими чи іншими особами зробити неможливо. Для встановлення цих осіб органу досудового слідства потрібно було провести слідчі дії, проведення яких можливе лише у рамках порушеної кримінальної справи, тому її порушення за фактом вчинення злочину не суперечить вимогам закону.

Таким чином, рішення суду першої інстанції про скасування постанови про порушення кримінальної справи з мотивів, які зазначені у постанові, колегія суддів вважає безпідставним, у зв'язку з чим обґрунтованими слід визнати доводи прокурора, який брав участь у розгляді справи судами першої та апеляційної інстанцій, щодо незаконності цього рішення.

Переглядаючи справу за апеляцією прокурора та К., апеляційний суд не звернув увагу на зазначені недоліки, допущені судом першої інстанції, тому постановлена ним ухвала визнана такою, що підлягає скасуванню.

За таких обставин колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України скасувала постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя від 15 жовтня 2008 р., а ухвалу апеляційного суду Донецької області від 10 листопада 2008 р. також скасувала, матеріали справи направила на новий судовий розгляд.

 


Рейтинг:

Система OrphusПохожие новости


Комментарии:
Добавление комментария
[not-wysywyg] [/not-wysywyg]
[not-wysywyg][/not-wysywyg]{wysiwyg}
Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить, если не виден код
«    Январь 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Популярное
 • Житель Харькова оспаривает в суде продление карантина
 • Никто не заметил подмены
 • Поддерживая хорошие начинания...
 • Докази, які підтверджують факт відкриття карткового рахунку в банку
 • Журналистка Крюкова на похоронах Кернеса подслушала разговор и устроила скандал вокруг Кличко
 • "Ваш сын в полиции". Сообразительный дедушка быстро разоблачил мошенника и сдал его в полицию - ГУНП
 • В Украине вступили в силу новые карантинные ограничения. Полный список и инфографика
 • В 2020 году каждый украинец выложил 3000 грн на обслуживание госдолга
 • К Земле несутся семь астероидов, три из которых могут быть опасны для человечества
 • Після смерті Кернеса Харків може перейти під контроль Авакова і Терехова

 • Наш опрос


  Курс валют (НБУ)

  Курсы НБУ на сегодня

  Курс валют (средний)  Аудиоролики - Рекламная Студия

  Студия звукозаписи

  Редакция может не разделять мнение авторов публикаций. Редакция не несёт ответственности за публикации с других сайтов.

  Все права на материалы, находящиеся на сайте www.advocat-cons.info, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При любом использовании материалов сайта гиперссылка на www.advocat-cons.info обязательна. По вопросам размещения рекламы или информации на сайте обращаться по телефонам: (057) 737-22-53, 096-114-24-80

  © 2007-2014 Медиагруппа "Адвокат-консалтинг"
  .