Адвокат Консалтинг

Написать новость

Вы можете отправить Ваш материал нам, который вскоре появится на наших страницах


> подробнее

Адвокаты

Список адвокатов, готовых помочь Вам в любую минуту


> перейти к списку

Риэлторы

Список риэлторов, которые могут предоставить Вам свои услуги


> перейти к списку

Наши вакансии

Газета "Адвокат-консалтинг" объявляет конкурс на должность


> подробнее

Наша газета

pdf-архив номеров нашей газеты


> подробнее

Видео


Выделение земельного участка бесплатноКлуб юристов
Официальное обращение
ГрузчикиГрузчики Харьков

Квартирные и офисные Грузчики Харьков

Купить упаковку


Олена Шустік: «Кадрові призначення в судах має здійснювати Рада суддів»
Категория: Правовой ликбез

altУ Верховній Раді зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до деяких законів України» щодо адміністративних посад у судах (№ 9791)
 
Як відомо, після проведення судової реформи і прийняття нового Закону «Про судоустрій і статус суддів»(далі—Закон) повноваження із призначення суддів на посади голови та заступника голови суду належать Вищій раді юстиції. Проте такі функції ВРЮ виходять за межі тих, якими її наділила Конституція України. Відповідно до частини першої ст. 131 Основного Закону в Україні діє Вища рада юстиції, до відання якої належить: внесення подання про призначення суддів на посади або про звільнення їх з посад; прийняття рішення стосовно порушення суддями і прокурорами вимог щодо несумісності; здійснення дисциплінарного провадження стосовно суддів Верховного Суду України і суддів вищих спеціалізованих судів та розгляд скарг на рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів апеляційних та місцевих судів, а також прокурорів.
 
Олена ШУСТІК, народний депутат України, спеціально для ЮВУ
 
Разом із тим, Конституційний Суд у рішенні від 16 жовтня 2001 року № 14-рп/2001 (справа про призначення суддів) зазначив, що «за змістом пункту 1 частини першої статті 131 Конституції України право внесення подань Верховній Раді України про обрання суддів безстроково та призначення суддів на адміністративні посади в судах загальної юрисдикції на Вишу раду юстиції не поширюється». Отже, предмет відання вказаного органу не може бути розширено або звужено якимось іншим способом, ніж шляхом внесення відповідних змін і доповнень до Конституції України. Із цього випливає, що ВРЮ не наділена конституційною компетенцією щодо призначення суддів на адміністративні посади та звільнення їх із цих посад і зараз здійснює дані повноваження всупереч Основному Закону.
 
Наділення Вищої ради юстиції повноваженнями призначати на посади та звільняти з посад голів місцевих, апеляційних та вищих спеціалізованих судів, а також їх заступників суперечить вимогам частини другої статті 8 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй та конституційним приписам, відповідно до яких органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 19). У 2011 році, коли Конституційний Суд перевіряв на відповідність Основному Закону окремі положення Закону «Про судоустрій і статус суддів», питання призначення суддів на адміністративні посади не розглядалося, провадження в цій частині закрили.
 
Згідно з частиною другою статті 130 Конституції України для вирішення питань внутрішньої діяльності судів діє суддівське самоврядування. Відповідно до частини третьої статті 113 вказаного Закону до питань внутрішньої діяльності судів належать питання організаційного забезпечення судів та діяльності суддів, соціальний захист суддів та їхніх сімей, а також інші питання, що безпосередньо не пов'язані зі здійсненням правосуддя. Відповідно до- частини четвертої статті 113 Закону до завдань суддівського самоврядування, зокрема, належить вирішення питань щодо призначення суддів на адміністративні посади в судах у порядку, встановленому цим Законом.
 
Слід враховувати й розроблені міжнародним співтовариством засади незалежності судових органів, які викладені, зокрема, в рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи від 13 жовтня 1994 року № (94)12 "Незалежність, дієвість та роль суддів", де вказано, що орган, уповноважений приймати рішення щодо кар'єри суддів, повинен бути незалежним від уряду та адміністративних органів; у Європейській хартії про Закон "Про статус суддів" від 10 липня 1998 року, в якій передбачається, що рішення про службове підвищення судді виносяться органом, незалежним від виконавчої та законодавчої влади; в "Основних принципах незалежності судових органів", схвалених резолюціями від 29 листопада 1985 року № 40/32 та від 13 грудня 1985 року № 40/146 Генеральної Асамблеї ООН, в яких зазначається, що усунення від посади чи звільнення судді мають бути предметом незалежної перевірки.
 
У період між з'їздами суддів України вищим органом суддівського самоврядування є Рада суддів України. Тому внесеним законопроектом і пропонується віднести повноваження з обрання суддів на адміністративні посади до відання РСУ. А участь Голови Верховного Суду України у процедурі висування кандидатур для обрання на адміністративні посади в судах є необхідною для організаційного забезпечення єдності судової системи, яка складається з відповідних державних органів — судів. Принцип єдності, закріплений у Законі, має забезпечуватися, зокрема, єдиними засадами організації та діяльності судів.
 
Така необхідність зміни принципу формування Ради суддів України пояснюється потребою забезпечити належне представництво суддів всіх рівнів, а також об'єктивність і незалежність при обранні керівників судів. Нинішній склад РСУ з одинадцяти суддів не забезпечує пропорційне представництво всіх суддів, а також не може забезпечити завдання суддівського самоврядування. Суддів загальних суддів принаймні удвічі більше (близько 5 тис. ), ніж суддів господарської та адміністративної юрисдикцій. Тому проект передбачає пропорційне представництво від усіх юрисдикцій з розрахунку один представник від 200 суддів.
 
Також проектом Закону «Про внесення змін до деяких законів України» щодо адміністративних посад в судах пропонується врегулювати існуючу на практиці законодавчу прогалину щодо того, як діяти в разі спливу визначеного в правовому акті про призначення судді на адміністративну посаду строку перебування на такій посаді або припинення повноважень цієї особи в статусі судді. Варто також зазначити, що реалізація положень даного законопроекту в разі його прийняття не потребуватиме внесення змін до інших законів та виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
 
Загалом же, як автор данного законопроекту, можу сказати, що його прийняття дасть змогу запровадити демократичні самоврядні процедури зайняття керівних посад у судах, сприятиме реальному забезпеченню становлення незалежної та самостійної судової гілки влади в Україні. Окрім того, це забезпечить приведення норм Закону "Про судоустрій і статус суддів" щодо порядку обрання судців на адміністративні посади у відповідність до Конституції України та загальновизнаних міжнародних стандартів незалежності суддів та судів.

Рейтинг:

Система OrphusПохожие новости


Комментарии:
Добавление комментария
[not-wysywyg] [/not-wysywyg]
[not-wysywyg][/not-wysywyg]{wysiwyg}
Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить, если не виден код
«    Июнь 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 

Популярное
 • Справа № 520/8512/21
 • Пающие трусы — Вафли (без цензуры)
 • Где и как жил Гитлер после войны! Как глава Третьего рейха смог сбежать из осажденного Берлина
 • У центрі Харкова побачили розпусту (ВІДЕО)
 • Виктор Янукович – Как Живет Экс-Президент Украины и Что с Ним Стало
 • Судью Харьковского окружного административного суда снова отстранили от должности
 • БИОТЕХНОЛОГИЧЕСКИЙ УНИВЕРСИТЕТ: ДЕТАЛИ СОЗДАНИЯ
 • ЧЕЛОВЕЧЕСТВО ОЖИДАЕТ САМЫЙ ЖАРКИЙ ГОД ЗА ВСЮ ИСТОРИЮ – ПРОГНОЗ МЕТЕОРОЛОГОВ
 • Защитные сооружения и укрытия Харьковской области могут разместить почти 3 млн человек
 • 665 фамилий. Полный список "воров в законе", против которых ввел санкции Зеленский

 • Наш опрос


  Курс валют (НБУ)

  Курсы НБУ на сегодня

  Курс валют (средний)  Аудиоролики - Рекламная Студия

  Студия звукозаписи

  Редакция может не разделять мнение авторов публикаций. Редакция не несёт ответственности за публикации с других сайтов.

  Все права на материалы, находящиеся на сайте www.advocat-cons.info, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При любом использовании материалов сайта гиперссылка на www.advocat-cons.info обязательна. По вопросам размещения рекламы или информации на сайте обращаться по телефонам: (057) 737-22-53, 096-114-24-80

  © 2007-2014 Медиагруппа "Адвокат-консалтинг"
  .